Adidas Adilette Aqua Lightweight Shower Slide
Shipping

Highlights
- Easy slip-on style
- One-piece EVA construction for lightweight comfort
- Quick-drying design ideal for shower and pool use
- Cushioned footbed for everyday comfort
- Iconic 3-stripes Adidas branding


Members also considered
Member's Mark 10-Pack Sport Crew Sock $11.98
$1198current price $11.98Member's Mark 10-Pack Sport Crew Sock
31404.3882 out of 5 Stars. 3140 reviews4.3882 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingReebok Women's 8-Pack Cushion Low-Cut Sock $10.98
$1098current price $10.98Reebok Women's 8-Pack Cushion Low-Cut Sock
7194.6996 out of 5 Stars. 719 reviews4.6996 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingReebok Men's 8-Pack Cushion Low-Cut Sock $10.98
$1098current price $10.98Reebok Men's 8-Pack Cushion Low-Cut Sock
6734.4829 out of 5 Stars. 673 reviews4.4829 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingReebok Men's 8-Pack Cushion Low-Cut Sock $10.98
$1098current price $10.98Reebok Men's 8-Pack Cushion Low-Cut Sock
6734.4829 out of 5 Stars. 673 reviews4.4829 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Men's 5-Pack Cotton Stretch Boxer Brief $14.98
$1498current price $14.98Member's Mark Men's 5-Pack Cotton Stretch Boxer Brief
9034.3688 out of 5 Stars. 903 reviews4.3688 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingReebok Men's 4-Pack Performance Boxer Brief $13.98
$1398current price $13.98Reebok Men's 4-Pack Performance Boxer Brief
15594.6254 out of 5 Stars. 1559 reviews4.6254 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingBali Comfort Revolution Women's 2-Pack Wire-Free Shaping Bra $29.98
$2998current price $29.98Bali Comfort Revolution Women's 2-Pack Wire-Free Shaping Bra
26684.4824 out of 5 Stars. 2668 reviews4.4824 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHanes Men's Best 6-Pack Crew T-Shirt (Assorted Colors) $21.98
$2198current price $21.98Hanes Men's Best 6-Pack Crew T-Shirt (Assorted Colors)
9224.2 out of 5 Stars. 922 reviews4.2 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHanes Men's 6-Pack Best Tank Top $17.98
$1798current price $17.98Hanes Men's 6-Pack Best Tank Top
7534.1195 out of 5 Stars. 753 reviews4.1195 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHanes Men's 5-Pack Best Boxer Brief $20.98
$2098current price $20.98Hanes Men's 5-Pack Best Boxer Brief
9414.3847 out of 5 Stars. 941 reviews4.3847 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHanes Men's 8-Pack Best Brief $14.98
$1498current price $14.98Hanes Men's 8-Pack Best Brief
13144.5145 out of 5 Stars. 1314 reviews4.5145 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHanes Men's 6-Pack Best Tank Top $17.98
$1798current price $17.98Hanes Men's 6-Pack Best Tank Top
7534.1195 out of 5 Stars. 753 reviews4.1195 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Womens Slipper $25.98
$2598current price $25.98Member's Mark Womens Slipper
254.64 out of 5 Stars. 25 reviews4.64 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingHanes Men's 6-Pack Best Tank Top $17.98
$1798current price $17.98Hanes Men's 6-Pack Best Tank Top
7534.1195 out of 5 Stars. 753 reviews4.1195 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingReef Women's Cushion Cloud Flip-Flop $39.98
$3998current price $39.98Reef Women's Cushion Cloud Flip-Flop
24.5 out of 5 Stars. 2 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Lightweight Comfort for Everyday Wear
The Adidas Adilette Aqua Slides are designed to deliver lightweight comfort and quick-drying performance, making them perfect for poolside lounging, shower use, or casual everyday wear. With their iconic 3-Stripes design, these slides combine style and functionality for effortless comfort on the go.
Water-Friendly and Versatile Design
Crafted with a lightweight, water-friendly construction, these slides are ideal for a variety of settings, including beach days, locker rooms, or casual outings. The single-bandage upper ensures a secure yet relaxed fit, while the slip-on design allows for quick and easy wear, making them a convenient choice for any occasion.
Cushioned EVA Footbed for Enhanced Comfort
The cushioned EVA footbed provides soft, responsive comfort underfoot, helping to reduce fatigue whether you're wearing them post-workout or as an everyday sandal. This thoughtful design ensures lasting comfort and support throughout your day.
Durable and Flexible Construction
Built with durable materials and a flexible outsole, the adidas Adilette Aqua Slides offer reliable performance across a variety of surfaces. Whether you're at the pool, beach, or simply running errands, these slides are designed to keep up with your active lifestyle.
Sam’s Club is committed to offering quality products and services at an exceptional value. To serve this goal, these products were not purchased directly from the manufacturer or its authorized distributor but from a third-party dealer with strict controls to verify authenticity and quality. Some manufacturers limit or exclude their warranties on these products. However, these items remain fully covered by Sam’s Club’s 100% Merchandise Satisfaction Guarantee. If you are not satisfied with your purchase for any reason, return your item and we'll replace it or provide a refund.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 6 reviews
look great Size up
Size up! these do run small. yes they are hard. they are made for shower us. i use for running errands but these are not soft plastic
Great value and product
I've bought several of these over the years for my family and we love them. they aren't foam slides so they are sruff and for us they are perfect. They've held up well for how much we wear them.
Nice low arch is comfortable for me
I guess it is all in the fit. I have plantar fasciitis and many slides or sandals have high arches that make them unbearable for me. These have just the right contour and are comfortable with or without socks on. They have become my default warm weather house slippers.
Other popular items in Mens Clothing
Dr Pepper Soda 12 fl. oz. cans, 36 pk. $17.28 $0.04/foz
Sponsored$1728current price $17.28$0.04/fozDr Pepper Soda 12 fl. oz. cans, 36 pk.
69074.7714 out of 5 Stars. 6907 reviews4.7714 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Men's Essential Crew Tee $6.98
$698current price $6.98Member's Mark Men's Essential Crew Tee
14354.5449 out of 5 Stars. 1435 reviews4.5449 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFree Country Men's 2-Pack Base Layer Top $14.98
$1498current price $14.98Free Country Men's 2-Pack Base Layer Top
2194.7854 out of 5 Stars. 219 reviews4.7854 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk. $9.76 $0.22/oz
Sponsored$976current price $9.76$0.22/ozRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk.
68334.7904 out of 5 Stars. 6833 reviews4.7904 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDuchess Honey Buns, 3 oz., 12 pk. $7.18 $0.20/oz
$718current price $7.18$0.20/ozDuchess Honey Buns, 3 oz., 12 pk.
59484.6748 out of 5 Stars. 5948 reviews4.6748 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark 2% Reduced Fat Milk 1 gal. $3.42 $0.03/foz
$342current price $3.42$0.03/fozMember’s Mark 2% Reduced Fat Milk 1 gal.
108844.6351 out of 5 Stars. 10884 reviews4.6351 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Granulated Sugar, 10 lbs. $6.58 $0.04/oz
$658current price $6.58$0.04/ozMember's Mark Granulated Sugar, 10 lbs.
72004.8061 out of 5 Stars. 7200 reviews4.8061 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz. $5.54 $1.85/lb
$554current price $5.54$1.85/lbDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz.
73904.8633 out of 5 Stars. 7390 reviews4.8633 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOrganic Sweet Petite Baby Carrots, 3 lbs. $4.72 $1.57/lb
$472current price $4.72$1.57/lbOrganic Sweet Petite Baby Carrots, 3 lbs.
35424.642 out of 5 Stars. 3542 reviews4.642 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242713.8122 out of 5 Stars. 24271 reviews3.8122 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct. $9.47 $0.20/ea
$947current price $9.47$0.20/eaFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct.
80214.8413 out of 5 Stars. 8021 reviews4.8413 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
Now$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30104.7684 out of 5 Stars. 3010 reviews4.7684 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark All Butter Sandwich Croissants, 12 ct. $4.96 Was $5.96 $0.41/ea
Instant Savings
Now$496current price Now $4.96, Was $5.96$5.96$0.41/ea$1 offEnds Nov 06Member's Mark All Butter Sandwich Croissants, 12 ct.
115734.6344 out of 5 Stars. 11573 reviews4.6344 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Light String Cheese 36 ct. $7.27 $0.20/ea
$727current price $7.27$0.20/eaMember's Mark Light String Cheese 36 ct.
66814.5888 out of 5 Stars. 6681 reviews4.5888 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNabisco Sweet Treats Variety Pack, 60 pk. $13.98 $0.30/oz
$1398current price $13.98$0.30/ozNabisco Sweet Treats Variety Pack, 60 pk.
54354.701 out of 5 Stars. 5435 reviews4.701 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping