Member's Mark 31'' Gas Fire Pit with Sliding Table

Highlights
- Durable stainless steel burner with 50,000 BTU heat output
- Easy-start electronic ignition
- Adjustable heat control
- Sliding tabletop with protective cover
- Metal lid for easy conversion from fire pit to coffee table
POLYWOOD Gulf Shores Adirondack Conversation Set with Fire Pit Table, 5pc $1,999.00 Was $2,299.00

POLYWOOD Gulf Shores Adirondack Conversation Set with Fire Pit Table, 5pc
Members who viewed this also viewed
Endless Summer DualHeat 38" Outdoor LP Gas Fire Pit and Patio Heater $299.00
$29900current price $299.00Endless Summer DualHeat 38" Outdoor LP Gas Fire Pit and Patio Heater
53.4 out of 5 Stars. 5 reviews3.4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ashbourne 32" Round Fire Pit $349.00
$34900current price $349.00Member's Mark Ashbourne 32" Round Fire Pit
85 out of 5 Stars. 8 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Athena Sectional with Sintered Stone Top and Sunbrella Fabric, 7pc $2,299.00
$2,29900current price $2,299.00Member's Mark Athena Sectional with Sintered Stone Top and Sunbrella Fabric, 7pc
514.1373 out of 5 Stars. 51 reviews4.1373 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Highland Deep Seating Fire Set with Sunbrella Fabric, 6pc $3,499.00
$3,49900current price $3,499.00Member's Mark Highland Deep Seating Fire Set with Sunbrella Fabric, 6pc
264.8846 out of 5 Stars. 26 reviews4.8846 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember’s Mark 22" Smokeless Wood Fire Pit $299.98
$29998current price $299.98Member’s Mark 22" Smokeless Wood Fire Pit
Available for Pickup or ShippingPickupShippingCAT® 2200PSI Electric Pressure Washer W/ Turbo Nozzle, 13-Amp $104.62
$10462current price $104.62From $104.62CAT® 2200PSI Electric Pressure Washer W/ Turbo Nozzle, 13-Amp
1174.2564 out of 5 Stars. 117 reviews4.2564 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Hampton Sectional Fire Set with Sunbrella Fabric, 5pc $3,499.00
$3,49900current price $3,499.00Member's Mark Hampton Sectional Fire Set with Sunbrella Fabric, 5pc
544.7778 out of 5 Stars. 54 reviews4.7778 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278394.8293 out of 5 Stars. 27839 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 16-Piece Bubble Reactive Dinnerware Set $39.96
$3996current price $39.96Member's Mark 16-Piece Bubble Reactive Dinnerware Set
334.3636 out of 5 Stars. 33 reviews4.3636 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSelect Surfaces Evergreen Artificial Grass Roll, Choose Size $149.98
$14998current price $149.98More options from $74.96Select Surfaces Evergreen Artificial Grass Roll, Choose Size
2984.698 out of 5 Stars. 298 reviews4.698 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingAngi Fire Pit Assembly $89.00
$8900current price $89.00Angi Fire Pit Assembly
Available for ShippingShippingMember’s Mark Gas Chiminea Fire Pit $379.00
$37900current price $379.00Member’s Mark Gas Chiminea Fire Pit
Available for ShippingShippingMember's Mark 30" Concrete Finish Wood Burning Fire Pit $279.98
$27998current price $279.98Member's Mark 30" Concrete Finish Wood Burning Fire Pit
43.25 out of 5 Stars. 4 reviews3.25 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSuncast 6'x4' Extra Large Vertical Outdoor Storage Shed with Shelf $399.00
$39900current price $399.00Suncast 6'x4' Extra Large Vertical Outdoor Storage Shed with Shelf
643.9688 out of 5 Stars. 64 reviews3.9688 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShipping
About this item
Product details
Stylish and Functional Design
Introducing the Member’s Mark 31'' Gas Fire Pit with Sliding Table, a perfect blend of style and functionality to elevate your outdoor gatherings. This fire pit table features a stylish coated wood pattern sliding tabletop with a centerpiece fire pit, equipped with a 50,000 BTU stainless steel burner. The electric ignition system ensures easy and reliable starts every time. When not in use, the included metal lid transforms the fire pit into a traditional table, which can be conveniently stored in the door while the fire pit is in use.
Adjustable and Convenient Features
This outdoor gas fire pit table comes with an adjustable control knob, allowing you to regulate the heat to suit your needs. It also houses a standard 20-lb propane tank (not included) on the bottom support base for easy access and convenience. To protect your fire pit from rain and dust, a protective cover is also included. The clear fire glass paired with the black fire table enhances the brightness of the fire, creating a warm and inviting atmosphere.
Safe and Outdoor-Only Use
The Member’s Mark 31'' Gas Fire Pit with Sliding Table is designed for outdoor use only and should not be placed under any combustible materials. It's not just a fire pit, but also a beautiful piece of outdoor furniture that adds charm and warmth to your back deck or patio. Enjoy the cozy ambiance and warmth this fire pit brings to your outdoor space!
What's Included?
Each purchase of this Outdoor Gas Fire Pit table includes 1 Fire Pit, 1 Metal Lid, 1 Protective cover, and fire glass. Enhance your outdoor entertaining space with the Member’s Mark 31'' Gas Fire Pit with Sliding Table today!
Specifications
- Steel tabletop coated with wood pattern design
- Designed with sliding tabletop for a stylish look
- Included outdoor cover keeps the fire pit looking great when not in use
- Includes cabinets, gas hook up assembly, and clear fire glass
- Measures 31.5" L x 28" W x 26.4" H, 101 lbs
- Holds 20 lb. gas tank (sold separately)
- Requires 1 AAA battery (included)
- For outdoor use only
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 22 reviews
Verified Purchase
I love this fire pit!
I was pleasantly surprised to find that the build quality was solid and most of the steel pieces have good welds. The function of the sliding table/cover is great for providing usable surface area while still being able to safely provide the enjoyment of the burning flame. The flame from the fire beads looks great and provides plenty of heat. I have it on a small patio and it works as a compact table when not in use. The only thing I would change would be the unused space under the burner behind the propane tank. This could be great storage space if designed properly. Otherwise, this is a great fire pit for a small space. I have a wood burning fire pit that I am unable to use because of the confined space of my townhouse patio.
Verified Purchase
Too Hot!!
Everything works perfectly and the size is great. We use it quite often. So the heat adjustment works so well it really heats up an area I like that you can adjust the temperature. So far I have not had any issues, I love it.
Verified Purchase
Gas fire pit of your dreams
Exactly as described, easy to put together! 10/10 purchase
Popular products
Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk. $17.98
Sponsored$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10714.7274 out of 5 Stars. 1071 reviews4.7274 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1546294.8587 out of 5 Stars. 154629 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304484.8387 out of 5 Stars. 30448 reviews4.8387 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627894.8197 out of 5 Stars. 62789 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743314.6652 out of 5 Stars. 74331 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527394.606 out of 5 Stars. 52739 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423834.8563 out of 5 Stars. 42383 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197854.7978 out of 5 Stars. 19785 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314724.4708 out of 5 Stars. 31472 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245534.8631 out of 5 Stars. 24553 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113794.6276 out of 5 Stars. 11379 reviews4.6276 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222474.7305 out of 5 Stars. 22247 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk.
128944.7744 out of 5 Stars. 12894 reviews4.7744 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery