ArtSkills Wood Burning Kit with Watercolor Paints, 53-Piece Set

Highlights
- Handheld Wood Burning Tool has 46 in. L Power Cord
- Metal Kickstand elevates hot tip off your workspace
- Includes 10 Wood Burning Tool Tips for creating countless pyrography designs
- Use Classic and Metallic Watercolor Paints to add color to your plaques
- Trace the included Stencils or create your own custom woodburning designs
- 5 Unfinished Wood Plaques make a perfect blank backdrop for your work
- Complete Art Kit also includes Pencils, Brushes, and Carbon Paper
- Free, downloadable project ideas
Westcott Paper Crafting Set 9pc. Blue and White $19.97

Westcott Paper Crafting Set 9pc. Blue and White


Members who viewed this also viewed
Gorton’s Super Crunchy Fish Sticks, Frozen, 64 ct. $12.86 Was $13.86 $3.38/lb
Instant Savings
Now$1286current price Now $12.86, Was $13.86$13.86$3.38/lb$1 offEnds Oct 15Gorton’s Super Crunchy Fish Sticks, Frozen, 64 ct.
49424.6918 out of 5 Stars. 4942 reviews4.6918 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryThe Nightmare Before Christmas Rock Painting $13.56
$1356current price $13.56The Nightmare Before Christmas Rock Painting
54.2 out of 5 Stars. 5 reviews4.2 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box $17.94 $0.01/ea
$1794current price $17.94$0.01/eaKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box
131204.6763 out of 5 Stars. 13120 reviews4.6763 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingbelVita Blueberry Breakfast Biscuits, 4 biscuits per pack, 25 pk. $12.98 $0.52/ea
$1298current price $12.98$0.52/eabelVita Blueberry Breakfast Biscuits, 4 biscuits per pack, 25 pk.
84864.7371 out of 5 Stars. 8486 reviews4.7371 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 5.5-Quart Modern Ceramic Jumbo Cooker, Choose Color $33.96
$3396current price $33.96Member's Mark 5.5-Quart Modern Ceramic Jumbo Cooker, Choose Color
4244.6203 out of 5 Stars. 424 reviews4.6203 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDisney Stitch: School's Out, Stitch!, Sound Book $10.84
$1084current price $10.84Disney Stitch: School's Out, Stitch!, Sound Book
Available for ShippingShippingWestinghouse Integrated LED Flood Light 5000 Lumens, 2-Pack $39.98
$3998current price $39.98Westinghouse Integrated LED Flood Light 5000 Lumens, 2-Pack
264.8077 out of 5 Stars. 26 reviews4.8077 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFebreze Professional Sanitizing Fabric Refresher, 1 Gal. $25.96 $0.20/foz
Sam's Cash Offer
$2596current price $25.96$0.20/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Febreze Professional Sanitizing Fabric Refresher, 1 Gal.
6324.6835 out of 5 Stars. 632 reviews4.6835 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingEllo Pop & Fill 22oz. Stainless Steel Water Bottle with Leak Proof Locking Lid, 2-Pack $23.88
$2388current price $23.88Ello Pop & Fill 22oz. Stainless Steel Water Bottle with Leak Proof Locking Lid, 2-Pack
2464.2154 out of 5 Stars. 246 reviews4.2154 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNordic Ware Ceramic Nonstick Double Backsplash Griddle $39.98
$3998current price $39.98Nordic Ware Ceramic Nonstick Double Backsplash Griddle
224 out of 5 Stars. 22 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
With the ArtSkills Wood Burning Design Studio, you can learn the art of pyrography. Create beautiful works of art in three easy steps: Trace and Transfer, Burn your Design, and Add Color Wash. This Complete Wood Burning Art Activity Kit has everything you need to get started making amazing designs on wood.
Create and Customize
This 53-piece Arts and Crafts Tool Kit includes multiple options for creativity. There are 5 blank wood sheets and 5 southwest and exploring themed designs plus the options to download more projects. The Wood Burning Tool includes interchangeable tips that will allow you to Stamp, Shade, Crosshatch, Letter, create Line Art, and more. You'll be able to make gorgeous effects with the variety of techniques described in the instructions. Follow the guide to learn the basics, and you'll be creating your own stunning art in no time.
Features
The Wood Burning Tool features a safety grip to keep your fingers protected from the hot metal tip. And to keep your table or workspace safe, the kit includes a metal kickstand that keeps the tip safely elevated.
With easy-to-use stencils, traceable sheets, pencils, and carbon paper, you'll be able to transfer designs onto the 5 Blank, Unfinished Wood Plaques. That means less pressure to be perfect and lots of opportunities to create a beautiful piece of art on your first try.
The all-in-one kit also includes brushes and watercolor paints so you can add colorful washes to all of your projects.
What's Included?
This complete ArtSkills Woodburning Design Studio Kit includes the following:
- Wood Burning Tool with 46 in. Power Cord
- 10 Tool Tips (Detail Tip, Asterisk Stamp, Calligraphy Stroke, Shading Stroke, Stripe Tip, X Stamp, Angled Tip, Soldering Stroke, Texture Stroke, and Broad Stroke)
- 5 Assorted Unfinished Wood Plaques
- 14 Classic Watercolor Paint Cakes
- 6 Metallic Watercolor Paint Cakes
- 2 Paint Brushes
- 5 Sheets of Carbon Paper
- 5 Traceable Design Sheets
- 2 Graphite Pencils
- Stencil Sheet
- Instructions
Specifications
- Woodburning Tool Kit includes 10 assorted Tool Tips
- Tips include Detail Tip, Asterisk Stamp, Calligraphy Stroke, Shading Stroke, Stripe Tip, X Stamp, Angled Tip, Soldering Stroke, Texture Stroke, and Broad Stroke
- Watercolor Cakes include 14 Classic Colors and 6 Metallic Colors
- Instructions and tips included
- Recommended for ages 12 and up; Adult Supervision is required
- Polarized Plug compatible with standard outlets
- Tool Tip can reach a temperature of 716 degrees Fahrenheit (380 degrees Celsius)
- Conforms to ASTM D-4236 Health and Safety Standards
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 176 reviews
Verified Purchase
Amazing product!
Great product, especially for the price! I bought some extra wood to practice on before I started and that was really helpful. Obviously at $15, you’re not going to have the highest quality of wood burners but this kit is amazing and all you need either to get started with the hobby or just burn some quarantine time! Everything was easy to use!
Verified Purchase
Great
In looking for a Christmas gift for my 10 and 12 year old grandsons, I remembered how much cousins loved wood burning growing up. This is a great beginning set. Plenty to keep the boys busy and gives them a new hobby. Glad I purchased it and highly recommend!
Marilyn,<br />We are thrilled that you thought of the Wood Burning Tool Kit to give as a Christmas present to your grandsons. We hope this kit brings them many hours of fun and creativity. Thank you for being a valued customer.
Verified Purchase
Nice craft kit
The kit is really fun, but the wood burning tool handle gets too hot to hold onto for very long. We had to keep unplugging it to let it cool off and then restart.
We are glad that you like the Wood Burning Kit but are sorry the handle seems too warm for you to hold on to for very long. We would like to discuss this further, so please contact us at questions@artskills.com and a team member will get back to you right away. Thank you!
Top sellers
Member's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
628104.8196 out of 5 Stars. 62810 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1547784.8586 out of 5 Stars. 154778 reviews4.8586 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1940664.8416 out of 5 Stars. 194066 reviews4.8416 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397464.4153 out of 5 Stars. 39746 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197884.7978 out of 5 Stars. 19788 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88554.8368 out of 5 Stars. 8855 reviews4.8368 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222584.7307 out of 5 Stars. 22258 reviews4.7307 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315094.4708 out of 5 Stars. 31509 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245744.8631 out of 5 Stars. 24574 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
424004.8563 out of 5 Stars. 42400 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304804.8386 out of 5 Stars. 30480 reviews4.8386 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113814.6277 out of 5 Stars. 11381 reviews4.6277 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal. $3.62 $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98114.689 out of 5 Stars. 9811 reviews4.689 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery