Ninja Speedi 14-in-1 6 Quart Rapid Cooker & Air Fryer

Highlights
- 14-in-1 functions include: Steam & Crisp, Steam & Bake, Steam or Proof in Rapid Cooker mode & Air Fry, Air Broil, Bake/Roast, Dehydrate, Keep Warm, Reheat, Sear & Saute, Slow Cook and Sous Vide functions in Air Fry mode.
- What's Included: 6-qt non-stick cooking pot, multi-functional crisper tray, 25 recipe chef-inspired guide
- One-touch, one-pot meals in up to 15 minutes
- 6-qt. capacity, fit up to 4 chicken breasts and 1 lb. of pasta
- Nonstick pot and crisper tray are dishwasher-safe
- 14.1"D x 12.4"W x 13.8"H
- 1-year limited waranty


Top products
Bananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60384.0946 out of 5 Stars. 6038 reviews4.0946 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545824.8587 out of 5 Stars. 154582 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627894.8197 out of 5 Stars. 62789 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDisney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70" $19.98
$1998current price $19.98Disney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70"
2464.0447 out of 5 Stars. 246 reviews4.0447 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk. $9.98 Was $11.98 $0.14/oz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60544.7623 out of 5 Stars. 6054 reviews4.7623 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
Now$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30124.7686 out of 5 Stars. 3012 reviews4.7686 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303544.8385 out of 5 Stars. 30354 reviews4.8385 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743184.6652 out of 5 Stars. 74318 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
The Ninja Speedi Rapid Cooker & Air Fryer unlocks the ability to cook a complete, multi-textured meal in as little as 15 minutes, all in one pot. With 6-qt. capacity and 14-in-1 functionality, you can create a restaurant-quality meal for up to 4 people. Included is 6-qt non-stick cooking pot, multi-functional crisper tray and 25-recipe chef-inspired guide.
Rapid Cooking System
Quickly create moisture with steam while caramelizing and crisping with air fry technology at the same time in one pot when in Rapid Cooker mode to get restaurant-worthy results.
One-Touch, One-Pot Meals in 15 Minutes
Choose your base, your vegetables and your protein to create an entire meal in one pot in as little as 15 minutes with the Speedi Meals function.
Create a Meal for Up to 4
With 6-qt. capacity, fit up to 4 chicken breasts and 1 lb. of pasta to create a whole family meal in one pot.
14-in-1 Functionality
Unlock Speedi Meals, Steam & Crisp, Steam & Bake, Steam or Proof in Rapid Cooker mode & Air Fry, Air Broil, Bake/Roast, Dehydrate, Keep Warm, Reheat, Sear & Saute, Slow Cook and Sous Vide functions in Air Fry mode.SmartSwitchâ„¢ Functionality
Easily switch between Rapid Cooker mode and Air Fry mode to unlock endless possibilities. Cook an entire meal all in one pot in as little as 15 minutes—or cook your air fried favorites like fries or chicken wings.
Thousands of Speedi Meals
Ninja’s Speedi Meal Builder unlocks thousands of customizable recipes with ingredients that are already in your fridge or pantry.Meal Making Reinvented
Ninja’s Rapid Cooking System perfectly cooks mains, grains, and veggies all at the same time without sacrificing texture or quality.
Speedi Cleanup
The nonstick pot and crisper tray are dishwasher-safe, making cleanup quick and easy.
Specifications
Size: 14.1"D x 12.4"W x 13.8"H
Weight: 16 lbs.
Model: SF303CO
Watts: 1760
Volts: 120
Cord Length: 36"
Dishwasher Safe Accessories: Yes
Capacity: 6 qts
Warranty: 1-year limited
Programmable Functions: 14
Cooking Modes: Air Fry & Rapid Cooker
Assembled Country: China
Component Country: Imported
What's Included: 6-qt non-stick cooking pot, multi-functional crisper tray & 25 recipe chef-inspired guide
Warnings and disclaimers
WARNING - California Proposition 65
WARNING: This product can expose you to chemicals including Styrene, which is known to the State of California to cause cancer and Bisphenol A (BPA), which is known to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov.www.P65Warnings.ca.gov
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 324 reviews
Verified Purchase
Easy meals
I have cooked 3 different meals in this new air fryer using the speedi function. Very easy and great food! I like how it has a square base which makes it easier it fit things. Everything is very easy to wash and clean. The heat coil at the top is close to the crisper tray, so beware of putting food high to the top. Other than that, this was a great purchase.
Verified Purchase
Daughter loves this model!
Got this for my daughter for Christmas. Her old ninja air fryer gave out. She had used it five or six times a week for over five years. I checked in with her to see how she liked this one and she said she Loves Loves it! That's a lot considering she was tearing up when the other one broke.
Verified Purchase
Best Christmas Gift Ever!
I bought this Air Fryer for my son who is a single dad. He has used it several times and sends me a text every time. He has made a meal for the two of them in less than 25 minutes including clean up. He likes the cook time and the fact that he can steam and fry at the same time. In fact, he likes it so much I am thinking about getting one for myself.
Popular products
Pepsi Cola 12 fl. oz., 36 pk. $17.28 $0.04/foz
Sponsored$1728current price $17.28$0.04/fozPepsi Cola 12 fl. oz., 36 pk.
71574.8002 out of 5 Stars. 7157 reviews4.8002 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113784.6276 out of 5 Stars. 11378 reviews4.6276 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound $20.22 $6.32/lb
$2022current price $20.22avg. price$6.32/lbFinal cost by weightMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound
58444.7457 out of 5 Stars. 5844 reviews4.7457 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPOM 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 473 sheets/roll $24.98 Was $26.98 $0.01/sft
Instant Savings
SponsoredNow$2498current price Now $24.98, Was $26.98$26.98$0.01/sft$2 offEnds Nov 18POM 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 473 sheets/roll
188584.4651 out of 5 Stars. 18858 reviews4.4651 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278394.8293 out of 5 Stars. 27839 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk.
128944.7744 out of 5 Stars. 12894 reviews4.7744 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk. $17.98
$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10714.7274 out of 5 Stars. 1071 reviews4.7274 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound $16.39 $2.88/lb
$1639current price $16.39avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound
59274.4783 out of 5 Stars. 5927 reviews4.4783 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120884.5634 out of 5 Stars. 12088 reviews4.5634 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen $8.22 $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69544.7108 out of 5 Stars. 6954 reviews4.7108 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryScott 1000 1-Ply Toilet Paper 45 rolls, 1,000 sheets/roll $30.48 $0.01/sft
$3048current price $30.48$0.01/sftScott 1000 1-Ply Toilet Paper 45 rolls, 1,000 sheets/roll
214304.4788 out of 5 Stars. 21430 reviews4.4788 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk. $10.48 $0.04/foz
$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56774.8179 out of 5 Stars. 5677 reviews4.8179 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDr Pepper Soda 12 fl. oz. cans, 36 pk. $17.28 $0.04/foz
$1728current price $17.28$0.04/fozDr Pepper Soda 12 fl. oz. cans, 36 pk.
69114.7709 out of 5 Stars. 6911 reviews4.7709 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNabisco Sweet Treats Variety Pack, 60 pk. $13.98 $0.30/oz
$1398current price $13.98$0.30/ozNabisco Sweet Treats Variety Pack, 60 pk.
54354.701 out of 5 Stars. 5435 reviews4.701 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct. $6.68 $0.21/oz
$668current price $6.68$0.21/ozKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct.
120084.8319 out of 5 Stars. 12008 reviews4.8319 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery