Jorgensen Bar Clamp & Pony Spring Clamp Combo Set
Shipping

Highlights
- Multiple-disc-clutch design locks instantly and holds securely without slipping
- High-carbon steel bar delivers 85,000 psi strength for heavy-duty clamping jobs
- Ergonomic, non-slip handle turns easily for comfortable, fatigue-free tightening
- Heat-tempered spring clamp applies just the right pressure without marring surfaces
- Zinc-plated finish resists rust and corrosion for long-lasting performance in any shop
TINKR Cordless Electric Screwdriver Set with Adjustable Torque $39.98

TINKR Cordless Electric Screwdriver Set with Adjustable Torque


Members also considered
Simpli-Magic Multi Purpose Spin Mop Detailing Bucket System with 3 Microfiber Mop Heads and 2 Chenille Hand Gloves $39.98
Sponsored$3998current price $39.98Simpli-Magic Multi Purpose Spin Mop Detailing Bucket System with 3 Microfiber Mop Heads and 2 Chenille Hand Gloves
104.4 out of 5 Stars. 10 reviews4.4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGrease Monkey Nitrile-Coated Work Gloves (15 pk.) Large $11.98
$1198current price $11.98Grease Monkey Nitrile-Coated Work Gloves (15 pk.) Large
9684.7541 out of 5 Stars. 968 reviews4.7541 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 24" x 16" Microfiber Towels 24 pk., 3 Colors $16.98 Was $17.98 $0.71/ea
Now$1698current price Now $16.98, Was $17.98$17.98$0.71/ea$1 offMember's Mark 24" x 16" Microfiber Towels 24 pk., 3 Colors
3704.773 out of 5 Stars. 370 reviews4.773 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSun Joe 24V Cordless 3-Tool Garden Combo Kit: Hedger, Trimmer & Leaf Blower $69.98
Sponsored$6998current price $69.98Sun Joe 24V Cordless 3-Tool Garden Combo Kit: Hedger, Trimmer & Leaf Blower
2453.898 out of 5 Stars. 245 reviews3.898 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStanley 6 Gallon Wet/Dry Vacuum 5.0- Peak HP Stainless Steel $59.98 Was $64.98
Now$5998current price Now $59.98, Was $64.98$64.98$5 offStanley 6 Gallon Wet/Dry Vacuum 5.0- Peak HP Stainless Steel
3054.6557 out of 5 Stars. 305 reviews4.6557 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Commercial Tarp with Reinforced Corners, Blue/Gray 16' x 12' $15.48
$1548current price $15.48Member's Mark Commercial Tarp with Reinforced Corners, Blue/Gray 16' x 12'
1214.7355 out of 5 Stars. 121 reviews4.7355 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimpli-Magic Industrial Black Nitrile Gloves, 100-Count $17.98
$1798current price $17.98Simpli-Magic Industrial Black Nitrile Gloves, 100-Count
Available for ShippingShippingCAT® 2200PSI Electric Pressure Washer W/ Turbo Nozzle, 13-Amp $104.62
$10462current price $104.62From $104.62CAT® 2200PSI Electric Pressure Washer W/ Turbo Nozzle, 13-Amp
1174.2564 out of 5 Stars. 117 reviews4.2564 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWestinghouse 1000 Lumen Solar Rechargeable LED Portable Lanterns $29.98 Was $34.98
Now$2998current price Now $29.98, Was $34.98$34.98$5 offWestinghouse 1000 Lumen Solar Rechargeable LED Portable Lanterns
2094.7033 out of 5 Stars. 209 reviews4.7033 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimpli-Magic Cleaning Kit with Extension Pole (5–12 ft) Duster, Cobweb Remover & Squeegee, 20 ft Max Reach for Household, RV & Car Use $59.99
$5999current price $59.99Simpli-Magic Cleaning Kit with Extension Pole (5–12 ft) Duster, Cobweb Remover & Squeegee, 20 ft Max Reach for Household, RV & Car Use
125 out of 5 Stars. 12 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSTANLEY FATMAX 1200 Amp Jump Starter + 120 PSI Air Compressor & USB Power $97.98
$9798current price $97.98STANLEY FATMAX 1200 Amp Jump Starter + 120 PSI Air Compressor & USB Power
3194.3072 out of 5 Stars. 319 reviews4.3072 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Commercial Shop Towels, 200 Count $33.98
$3398current price $33.98Member's Mark Commercial Shop Towels, 200 Count
604.3824 out of 5 Stars. 60 reviews4.3824 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHometex Microfiber Towels, 96 pack $38.98 $0.41/ea
$3898current price $38.98$0.41/eaHometex Microfiber Towels, 96 pack
2974.3266 out of 5 Stars. 297 reviews4.3266 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHometex Microfiber Cleaning Cloths, 100 pack, 12" x 12", White $39.98
$3998current price $39.98Hometex Microfiber Cleaning Cloths, 100 pack, 12" x 12", White
164.625 out of 5 Stars. 16 reviews4.625 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimpli-Magic Multi-Purpose Terry Towels 60-Pack, 15" x 18" Quick Dry White – Auto Cleaning and Detailing, Bar Towels, Shop & Household Use $34.98
$3498current price $34.98Options from $34.98 – $124.98Simpli-Magic Multi-Purpose Terry Towels 60-Pack, 15" x 18" Quick Dry White – Auto Cleaning and Detailing, Bar Towels, Shop & Household Use
204.55 out of 5 Stars. 20 reviews4.55 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
When a project demands a rock-solid hold, this Jorgensen and Pony clamp combo delivers the strength and precision woodworkers, metalworkers, and DIYers have trusted for over a century. The steel bar clamp features a high-carbon steel bar rated to an impressive 85,000 psi, paired with a high-strength ductile iron head that can generate up to 300 lbs. of clamping force — plenty of muscle for gluing up panels, assembling furniture, or securing materials during cutting and drilling. The multiple-disc-clutch design is the standout feature here: it lets you slide the jaw into position instantly and lock it down securely with no fiddling, saving time on every setup. A serrated rail keeps the clamp from slipping under pressure, while the cold-drawn screw and ergonomic, soft-grip handle make fine adjustments comfortable even during long work sessions.
Rounding out the set, the classic spring clamp brings fast, one-handed convenience to lighter-duty tasks. Its heat-tempered steel spring applies exactly the right amount of pressure to hold materials firmly without denting, crushing, or marring delicate surfaces, and the poly-vinyl coated tips make it safe to use on wood, metal, plastic, fabric, and more. Both tools share a zinc-plated finish engineered for lab-tested rust resistance, so they'll stand up to garage, workshop, or job site conditions for years to come. Backed by the Jorgensen and Pony name — ""Clamps Without Compromise"" since 1903 — this set is built for members who want dependable, professional-grade clamping tools that perform every single time.
Specifications
- Bar clamp opening capacity: 4 in.
- Bar clamp throat reach: 2 in.
- Clamping force: up to 300 lbs.
- Bar material: high-carbon steel, 85,000 psi tensile strength
- Head material: high-strength ductile iron with powder-coated finish
- Handle: ergonomic soft-grip handle for secure, comfortable operation
- Adjustment system: multiple-disc-clutch mechanism for instant sliding and locking
- Rail design: serrated rail prevents slipping under load
- Screw type: cold-drawn screw for greater load-bearing capacity
- Spring clamp jaw covers: poly-vinyl protected tips, safe for metal, wood, plastic, and fabric
- Spring clamp spring: heavy-duty tempered steel spring for powerful, consistent grip
- Finish: zinc-plated coating on metal components for rust resistance
- Non-marring pads on bar clamp jaws protect finished workpieces
- Brand heritage: Jorgensen and Pony, manufacturing clamps since 1903
Member ratings & reviews
Other popular items in Tools
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197754.7978 out of 5 Stars. 19775 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySeville Classics® Stainless Steel Seat Pneumatic Adjustable Work Stool, 19" W x 25.5" to 29.75" H $69.98
$6998current price $69.98Seville Classics® Stainless Steel Seat Pneumatic Adjustable Work Stool, 19" W x 25.5" to 29.75" H
1314.7481 out of 5 Stars. 131 reviews4.7481 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWORX 30PC 1/2" DR. 6 POINT SOCKET SET $39.98
$3998current price $39.98WORX 30PC 1/2" DR. 6 POINT SOCKET SET
104.8 out of 5 Stars. 10 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTINKR 12V Cordless Brushless Drill with USB-C Charging $69.98
Sponsored$6998current price $69.98TINKR 12V Cordless Brushless Drill with USB-C Charging
154.9333 out of 5 Stars. 15 reviews4.9333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWORX 23Piece 1/4"+ 3/8"DR. Socket Set With Rotatable Rack $24.98
$2498current price $24.98WORX 23Piece 1/4"+ 3/8"DR. Socket Set With Rotatable Rack
104.8 out of 5 Stars. 10 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939324.8417 out of 5 Stars. 193932 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $6.98 Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222304.7305 out of 5 Stars. 22230 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303404.8384 out of 5 Stars. 30340 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245504.8631 out of 5 Stars. 24550 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping