0.47 CT. T.W. Round Cut Criss Cross Diamond Hoop Earrings in 14K Gold
Shipping

Highlights
- IGI Appraisal Value: $1735
- Carat Total Weight: 0.47
- Color / Clarity: HI-SI
- Cut: Round Brillant
- Diamont Quantity: 12
- Setting Type: Prong
- Backing: Pushbacks
- Closure / Clasp: Clip and Post
.049 CT. T.W. Round Cut Diamond Linear Bar Stud Earrings in 14k Gold $319.00

.049 CT. T.W. Round Cut Diamond Linear Bar Stud Earrings in 14k Gold


Members also considered
2.00 CT.T.W. Lab Created Diamond Hoop Earrings in 14K Gold $999.00
$99900current price $999.002.00 CT.T.W. Lab Created Diamond Hoop Earrings in 14K Gold
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping0.25 CT. T.W. Round Cut Oval Shape Diamond Hoop Earrings in 14K Gold $499.00
$49900current price $499.000.25 CT. T.W. Round Cut Oval Shape Diamond Hoop Earrings in 14K Gold
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping0.46 CT. T.W. Baguette & Round Cut Diamond Hoop Earrings in 14K Gold $599.00
$59900current price $599.000.46 CT. T.W. Baguette & Round Cut Diamond Hoop Earrings in 14K Gold
Available for ShippingShipping0.10 CT. T.W. Diamond Petite Hoop Earrings in 14K Gold $229.00
$22900current price $229.00Options from $229.00 – $399.000.10 CT. T.W. Diamond Petite Hoop Earrings in 14K Gold
303.6 out of 5 Stars. 30 reviews3.6 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping1.0 CT. T.W. Diamond Hoop Earrings in 14K Gold $779.00
$77900current price $779.001.0 CT. T.W. Diamond Hoop Earrings in 14K Gold
44 out of 5 Stars. 4 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping0.30 CT. T.W. Round Cut Diamond Hoop Earrings in 14K Gold $599.00
$59900current price $599.000.30 CT. T.W. Round Cut Diamond Hoop Earrings in 14K Gold
93.8889 out of 5 Stars. 9 reviews3.8889 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping0.96 CT. T.W. Diamond Hoop Earrings in 14K Gold $999.00
$99900current price $999.000.96 CT. T.W. Diamond Hoop Earrings in 14K Gold
34.6667 out of 5 Stars. 3 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping1.45 CT. T.W. Diamond "J" Hoop Earring in 14K Gold $1,749.00
$1,74900current price $1,749.001.45 CT. T.W. Diamond "J" Hoop Earring in 14K Gold
134.2308 out of 5 Stars. 13 reviews4.2308 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping1.25 C.T. TW Baguette Cut Diamond Hoop Earrings in 14K Gold $1,299.00
$1,29900current price $1,299.001.25 C.T. TW Baguette Cut Diamond Hoop Earrings in 14K Gold
13 out of 5 Stars. 1 reviews3 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping0.17 CT. T.W. Baguette and Round Diamond Earrings in 14K Gold $249.00
$24900current price $249.000.17 CT. T.W. Baguette and Round Diamond Earrings in 14K Gold
303.7 out of 5 Stars. 30 reviews3.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRound Cut In and Out Diamond Hoop Earrings in 14K Gold $2,699.00
$2,69900current price $2,699.00Options from $2,699.00 – $5,499.00Round Cut In and Out Diamond Hoop Earrings in 14K Gold
Available for ShippingShipping
About this item
Product details
Exquisite S Collection Hoop Earrings
Introducing the S Collection Hoop Earrings, a symbol of elegance and sophistication. These stylish earrings feature a unique Criss Cross pattern and a total carat weight of 0.47CT.T.W. A total of 12 Round Brilliant cut white diamonds are prong set in a 14K Yellow gold with a high polish finish, adding a touch of brilliance to your look. The earrings are equipped with a friction clasp that fastens easily and securely to a 14KYG post, providing the assurance and comfort you desire.
Certified by International Gemological Institute
These earrings are certified by the world-renowned International Gemological Institute (IGI), a testament to their authenticity and quality. The diamonds have a color and clarity of HI, SI, and the certificate is included with your purchase. The IGI is the world's largest independent diamond certification and appraisal institute, and their certification verifies the authenticity and quality of the diamonds. H-I is a desirable, near colorless grade that appears white to the unaided eye, while SI is a clarity grade that signifies slightly included diamonds with small natural internal characteristics visible only under 10x magnification.
Ethically Sourced Diamonds
At Sam's Club, we are committed to ethical practices. Rest assured, all diamonds used in these earrings are natural and conflict-free. This reflects our dedication to responsible sourcing and ensures you can wear these earrings with pride, knowing they are a product of ethical practices.
Easy Care for Your Diamond Jewelry
Caring for your diamond jewelry is easy and straightforward. All you need is warm water, mild dish soap, and a gentle brush. Gently scrub your jewelry in a dish of warm, soapy water, and then thoroughly rinse it. To dry your item, it is best to use a lint-free cloth. This simple process will keep your earrings in pristine condition, ready to shine at every occasion.
Specifications
| IGI Appraisal Value: | $1735 |
| Carat Total Weight: | 0.47 |
| Color Clarity: | HI,SI |
| Cut: | Round Brilliant |
| Diamond Quantity: | 12 |
| Setting: | Prong |
| Closure / Backing: | Clip & Post / Pushback |
| Metal Type: | 14K Yellow Gold |
| Metal Weight: | 4.1g |
| Metal Finish: | High Polish |
Member ratings & reviews
Other popular items in Diamond Earrings
Fairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303404.8384 out of 5 Stars. 30340 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping0.45 CT. T.W. Diamond Stud Earrings in 14K Gold $499.00
$49900current price $499.000.45 CT. T.W. Diamond Stud Earrings in 14K Gold
544.4815 out of 5 Stars. 54 reviews4.4815 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping0.23 CT. T.W. Round Cut Cluster Diamond Stud Earrings in 14K Gold $299.00
$29900current price $299.00Options from $299.00 – $389.000.23 CT. T.W. Round Cut Cluster Diamond Stud Earrings in 14K Gold
244.8333 out of 5 Stars. 24 reviews4.8333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197754.7978 out of 5 Stars. 19775 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDisney Diamond Earrings in 14K White Gold $389.00
$38900current price $389.00Disney Diamond Earrings in 14K White Gold
44.25 out of 5 Stars. 4 reviews4.25 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLab Created White Sapphire Tennis Earrings in Sterling Silver $79.00
$7900current price $79.00Lab Created White Sapphire Tennis Earrings in Sterling Silver
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping0.20 CT. T.W. Round Cut Diamond Cross Stud Earrings in 14K Gold $299.00
$29900current price $299.000.20 CT. T.W. Round Cut Diamond Cross Stud Earrings in 14K Gold
34.3333 out of 5 Stars. 3 reviews4.3333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528074.6059 out of 5 Stars. 52807 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939324.8417 out of 5 Stars. 193932 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $6.98 Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88374.8366 out of 5 Stars. 8837 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery