Member's Mark Heavy Duty 39-Gallon Yard Trash Bags, Unscented, 90 ct.

Highlights
- 1 box contains 90 garbage bags, 39 gallons each
- Power Flex technology for improved flexibility
- Heavy-duty and leak-protection trash bags for yard debris and more
- Convenient drawstring closure
Hefty Ultra Strong Drawstring Trash Bags, Unscented 33 gal., 90 ct., $22.88, $0.25/ea

Hefty Ultra Strong Drawstring Trash Bags, Unscented 33 gal., 90 ct.
Members who viewed this also viewed
Marathon Centerpull Premium 1-Ply White Paper Towels, 6 rolls, 300 sheets/roll, $38.88, Was $40.98, $0.03/sft
Instant Savings
SponsoredNow$3888current price Now $38.88, Was $40.98$40.98$0.03/sft$2.10 offEnds Nov 18Marathon Centerpull Premium 1-Ply White Paper Towels, 6 rolls, 300 sheets/roll
9454.546 out of 5 Stars. 945 reviews4.546 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 39 Gallon Power Flex Drawstring Yard Trash Bags (90 ct.), $22.98, $0.26/ea
$2298current price $22.98$0.26/eaMember's Mark 39 Gallon Power Flex Drawstring Yard Trash Bags (90 ct.)
1584.8101 out of 5 Stars. 158 reviews4.8101 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Ultra Strong Drawstring Trash Bags, Unscented 33 gal., 90 ct., $22.88, $0.25/ea
$2288current price $22.88$0.25/eaHefty Ultra Strong Drawstring Trash Bags, Unscented 33 gal., 90 ct.
88054.7943 out of 5 Stars. 8805 reviews4.7943 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMarathon Multifold 1-Ply White Paper Towels 16 pks., 250 towels/pk, $32.88, Was $33.88, $0.01/sft
Instant Savings
SponsoredNow$3288current price Now $32.88, Was $33.88$33.88$0.01/sftFrom $32.88$1 offEnds Nov 18Marathon Multifold 1-Ply White Paper Towels 16 pks., 250 towels/pk
29034.6417 out of 5 Stars. 2903 reviews4.6417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173414.8551 out of 5 Stars. 17341 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Heavy Duty 55-Gallon Drum Liner Trash Bags, 80 ct., $28.54, $0.36/ea
$2854current price $28.54$0.36/eaFrom $28.54Member's Mark Heavy Duty 55-Gallon Drum Liner Trash Bags, 80 ct.
12774.6742 out of 5 Stars. 1277 reviews4.6742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 33-Gallon Power Flex Drawstring Trash Bags 90 ct., $19.98, Was $20.98, $0.22/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.22/ea$1 offMember's Mark 33-Gallon Power Flex Drawstring Trash Bags 90 ct.
4094.8362 out of 5 Stars. 409 reviews4.8362 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, 200 ct.
77834.8599 out of 5 Stars. 7783 reviews4.8599 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 50-Gallon Commercial Can Liners, 220 ct., $32.98, $0.15/ea
$3298current price $32.98$0.15/eaMember's Mark 50-Gallon Commercial Can Liners, 220 ct.
17064.5346 out of 5 Stars. 1706 reviews4.5346 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Commercial Contractor 42-Gallon Clean-Up Bags, 42 ct., $25.88, $0.62/ea
$2588current price $25.88$0.62/eaMember's Mark Commercial Contractor 42-Gallon Clean-Up Bags, 42 ct.
38484.8903 out of 5 Stars. 3848 reviews4.8903 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423344.8563 out of 5 Stars. 42334 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box, $17.94, $0.01/ea
$1794current price $17.94$0.01/eaKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box
131084.676 out of 5 Stars. 13108 reviews4.676 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKleenex Ultra Soft Facial Tissues, 12 boxes, 72 tissues/box, $18.18, $0.02/ea
$1818current price $18.18$0.02/eaFrom $18.18Kleenex Ultra Soft Facial Tissues, 12 boxes, 72 tissues/box
77984.7099 out of 5 Stars. 7798 reviews4.7099 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Powerful and Durable Yard Bags
Member's Mark Heavy Duty 39-Gallon Yard Trash Bags, Unscented, 90 ct. is a robust solution for maintaining cleanliness in your outdoor spaces. These bags are not only suitable for household tasks but also ideal for commercial use. Manufactured with Power Flex technology, these bags offer enhanced flexibility, allowing you to accommodate more trash in each bag.
Specific Features of Member's Mark Trash Bags
This pack includes 90 large bags, designed to simplify your chores. Each bag features leak protection seals to prevent seepage of wet items during transportation from the job site to the curb. The bags are tear-resistant, a critical feature when dealing with heavy or sharp items like yard branches. The double-thick top and drawstrings provide an easier way to seal and close the bags.
Unique Power Flex Technology
Power Flex Technology allows these garbage bags to stretch and flex without breaking, making them perfect for hauling heavy, wet yard debris. With these heavy-duty lawn bags, you can ensure a simple and mess-free transportation to the curb.
Ideal for Various Tasks
These garbage bags are perfect for handling tricky household tasks, such as moving, yardwork, attic cleaning, or basement emptying. They are also suitable for businesses involved in outdoor work, like landscaping and construction. These large, thick, and strong trash bags can help haul away dirt, debris, concrete blocks, bricks, rubble, and dead plants and bushes, ensuring the garbage stays in and never breaks free to prevent annoying messes.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size | 39 Gallons |
| Trash Can Type | Yard |
| Scent | Unscented |
| Quantity | 90 Garbage Bags |
| Closure Type | Drawstring |
| Features | Power Flex Technology, Leak-Protection, Tear-Resistant |
| Product Claims | Power Flex technology, these bags offer enhanced flexibility, allowing you to accommodate more trash in each bag. |
| Color | Black |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 923 reviews
Verified Purchase
Exceptional Value for the money
I have used the 90 count 39 Gallon Member Mark Large Yard bags for indoor trash use for years. With the exception of an occasional tear associated with a sharp object that was thrown away, these bags have held up quite well. The size is perfect for the larger trash can that I use. I would definitely recommend these bags for indoor and outdoor use. They are well worth the cost.
Verified Purchase
Good bags for the price!
I've used these bags for several years. They are tough enough for grass clippings and small twigs, vines, etc. However, they can get a hole poked in them easily if a twig isn't buried in the softer material in the bag. Overall good value.
Verified Purchase
Great lawn and leaf bags
I have used these 39 gallons bags for years for regular trash and during the fall for all the extra yard trash. They hold 3 1/2 of my city's recycle bins, which is very helpful for leaf and acorn collection.
Other popular items in Member's Mark Household Care
Fairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Super-Absorbent Kitchen Towel Set, 8-Pack, $14.86
$1486current price $14.86Member's Mark Super-Absorbent Kitchen Towel Set, 8-Pack
6254.752 out of 5 Stars. 625 reviews4.752 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Cotton Bar Mop Towels, 16" x 19", 24 ct., $13.87, $0.58/ea
$1387current price $13.87$0.58/eaMember's Mark Cotton Bar Mop Towels, 16" x 19", 24 ct.
16354.5786 out of 5 Stars. 1635 reviews4.5786 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 4-Gallon Drawstring Trash Bags, Fresh, 200 ct., $12.48, $0.06/ea
$1248current price $12.48$0.06/eaMember's Mark 4-Gallon Drawstring Trash Bags, Fresh, 200 ct.
574.3333 out of 5 Stars. 57 reviews4.3333 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Heavy Duty 18-Gallon Kitchen & Compactor Trash Bags, 50 ct., $11.48, $0.23/ea
$1148current price $11.48$0.23/eaMember's Mark Heavy Duty 18-Gallon Kitchen & Compactor Trash Bags, 50 ct.
11804.8127 out of 5 Stars. 1180 reviews4.8127 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 24" x 16" Microfiber Towels 24 pk., 3 Colors, $16.98, Was $17.98, $0.71/ea
Now$1698current price Now $16.98, Was $17.98$17.98$0.71/ea$1 offMember's Mark 24" x 16" Microfiber Towels 24 pk., 3 Colors
3684.7717 out of 5 Stars. 368 reviews4.7717 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Foaming Hand Soap Dispenser, $6.98, $6.98/ea
$698current price $6.98$6.98/eaMember's Mark Foaming Hand Soap Dispenser
3004.3067 out of 5 Stars. 300 reviews4.3067 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 2-Pack Hotel Premier Luxury Washcloth, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark 2-Pack Hotel Premier Luxury Washcloth
26544.8048 out of 5 Stars. 2654 reviews4.8048 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark NSF 3-Tier Heavy-Duty Commercial Utility Cart, 34” L x 18” W x 34.5” H, $69.98
$6998current price $69.98Member's Mark NSF 3-Tier Heavy-Duty Commercial Utility Cart, 34” L x 18” W x 34.5” H
11414.7564 out of 5 Stars. 1141 reviews4.7564 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods Max, $529.00
$52900current price $529.00Apple AirPods Max
2344.3077 out of 5 Stars. 234 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60184.0962 out of 5 Stars. 6018 reviews4.0962 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Sep 28Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88154.8366 out of 5 Stars. 8815 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping