Weber Roasted Garlic and Herb Seasoning, 7.75 oz.

Highlights
- Includes: 1-7.75 oz. Weber garlic and herb shaker
- Simple ingredients: garlic, natural sea salt, sweet red pepper and spices
- Roasted garlic and herb mix exclusively sold at Sam's Club
- Recyclable plastic bottle
- No MSG
McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz., $4.98, Was $7.48, $0.17/oz

McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz.


Members also considered
McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz., $4.98, Was $7.48, $0.17/oz
Instant Savings
SponsoredNow$498current price Now $4.98, Was $7.48$7.48$0.17/oz$2.50 offEnds Oct 17McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz.
26824.871 out of 5 Stars. 2682 reviews4.871 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Granulated Garlic, 26 oz., $9.38, $0.36/oz
$938current price $9.38$0.36/ozMember's Mark Granulated Garlic, 26 oz.
17604.8455 out of 5 Stars. 1760 reviews4.8455 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKinder's Buttery Garlic & Herb Seasoning, 8 oz., $5.98, $0.75/oz
$598current price $5.98$0.75/ozKinder's Buttery Garlic & Herb Seasoning, 8 oz.
5444.7537 out of 5 Stars. 544 reviews4.7537 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKinder's Cowboy Butter Seasoning 9.7 oz., $5.98, $0.62/oz
$598current price $5.98$0.62/ozKinder's Cowboy Butter Seasoning 9.7 oz.
9144.7243 out of 5 Stars. 914 reviews4.7243 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMember's Mark Minced Onion, 15 oz., $7.98, $0.53/oz
$798current price $7.98$0.53/ozFrom $7.98Member's Mark Minced Onion, 15 oz.
19314.8276 out of 5 Stars. 1931 reviews4.8276 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Spanish Style Paprika, 18 oz., $8.78, $0.49/oz
$878current price $8.78$0.49/ozMember's Mark Spanish Style Paprika, 18 oz.
4544.707 out of 5 Stars. 454 reviews4.707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMorton Iodized Salt, 64 oz., $2.46, $0.04/oz
$246current price $2.46$0.04/ozMorton Iodized Salt, 64 oz.
42444.7441 out of 5 Stars. 4244 reviews4.7441 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Sea Salt, 36 oz., $3.98, $0.11/oz
$398current price $3.98$0.11/ozFrom $3.98Member's Mark Sea Salt, 36 oz.
21254.8108 out of 5 Stars. 2125 reviews4.8108 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKinder's Roast Chicken with Garlic and Herbs Seasoning, 8.75 oz., $5.98, $0.68/oz
$598current price $5.98$0.68/ozKinder's Roast Chicken with Garlic and Herbs Seasoning, 8.75 oz.
2304.6957 out of 5 Stars. 230 reviews4.6957 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingKinder's Prime Steak with Black Garlic and Truffle Seasoning, 7.9 oz., $6.98, $0.88/oz
$698current price $6.98$0.88/ozKinder's Prime Steak with Black Garlic and Truffle Seasoning, 7.9 oz.
8484.7193 out of 5 Stars. 848 reviews4.7193 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Save time chopping herbs and vegetables for seasoning and try Weber® Roasted Garlic and Herb Seasoning (7.75 oz.). Weber's simple and natural formula perfectly flavors steaks, chops, salmon, peppers and mushrooms. It's delicious on basically anything.
What Is in Weber Roasted Garlic and Herb Seasoning?
Weber Roasted Garlic and Herb Seasoning keeps its ingredients simple. This spicy mix contains Weber roasted garlic, salt, spices and sweet red pepper. Weber's salt is derived from natural sea salt for an even fresher more richly flavored meal. Keep it simple and use this roasted garlic and herb seasoning on your next family meal.
When Do I Use Weber Roasted Garlic and Herb Seasoning?
Suggested use for Weber Herb and Garlic Seasoning is in dishes where you would normally use garlic spice or chopped garlic for flavor. If you are preparing dinner quickly or want to impress someone with your flavorful cooking skills, simply pour a few touches of this roasted garlic and herb for a deeper savory taste that reminds you of fresh cooked herbs.
What Recipes and Food Items Go Well With Weber Roasted Garlic and Herb Seasoning?
While the list is long and varied, here are some starting ideas for your roasted garlic herb seasoning blend. Next time you are cooking burgers with the family, sprinkle this fresh mixture and watch your family light up. The taste pairs well with a variety of meats and changes the original taste into something savory and unique. If you prefer lighter meats, try this blend with baked or grilled salmon. While most people expect a lemon zest, you can serve a lightly spicy, bold flavor to impress your friends. Even vegetables are transformed with Weber Roasted Garlic Herb Seasoning. Use this blend to create richer flavors in peppers or mushrooms. Even top Brussels sprouts or cauliflower with this zesty blend to make mild vegetables taste more powerful.
Specifications
Net Weight: 7.75 ounces
Ingredients: Dried Garlic, Salt, Spices, Dried Sweet Red Pepper, Natural Flavor
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 203 reviews
Verified Purchase
Great on everything
I tried getting this in store and for 3 weeks they were out of stock. So I ordered 10 bottles for in store pick up. I couldn’t be happier. This seasoning literally goes great on anything: vegetables, white meat, red meat and fish. It’s a just right roasted garlic taste, not overly garlicky. Love it, should last me awhile. And I’d buy it again!
Sampled patriotic chips/dip at the club. Wonderful. Here's the recipe: Artichoke Dip - FANTASTIC!! 28 oz. Artichoke Hearts - drained and chopped 3 tsp Weber Roasted Garlic & Herb Seasoning 1 cup Sour Cream 1 cup Mayonnaise 1 1/2 cups shredded parmesan cheese Bag of Blue Tortilla Chips. Combine first 5 ingredients and stir. Spread in 8 x 8 pan. Bake at 350 for 25-30 minutes.
Favorite Seasoning in my pantry
This is my go to seasoning for veggies either grilled or steamed, fish, and poultry. I sampled it as a dip at Sam's Club and it was great. I need to find the recipe now, I believe it was mayo and sour cream. Either way, this seasoning has worked very well in adding lots of flavor to my food. Highly recommend.
Other popular items in Seasonings, Spices & Herbs
Member's Mark Organic Granulated Onion Powder, 9.25 oz., $9.78, $1.06/oz
$978current price $9.78$1.06/ozMember's Mark Organic Granulated Onion Powder, 9.25 oz.
5344.7322 out of 5 Stars. 534 reviews4.7322 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Organic Ground Ginger, 7 oz., $5.58, $0.80/oz
$558current price $5.58$0.80/ozMember's Mark Organic Ground Ginger, 7 oz.
5544.6949 out of 5 Stars. 554 reviews4.6949 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKinder's All Purpose Seasoning, 30 oz., $14.98, $0.50/oz
$1498current price $14.98$0.50/ozKinder's All Purpose Seasoning, 30 oz.
83.75 out of 5 Stars. 8 reviews3.75 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Black Pepper Grinder, 7 oz., $7.98, $1.14/oz
$798current price $7.98$1.14/ozMember's Mark Black Pepper Grinder, 7 oz.
20584.7143 out of 5 Stars. 2058 reviews4.7143 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKnorr Granulated Beef Bouillon, 40.5 oz., $6.28, $0.16/oz
$628current price $6.28$0.16/ozKnorr Granulated Beef Bouillon, 40.5 oz.
7724.8316 out of 5 Stars. 772 reviews4.8316 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Himalayan Pink Salt, 38 oz., $7.28, $0.19/oz
$728current price $7.28$0.19/ozFrom $7.28Member's Mark Himalayan Pink Salt, 38 oz.
9584.7088 out of 5 Stars. 958 reviews4.7088 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Parsley Flakes, 3.2 oz, $6.44, $2.01/oz
$644current price $6.44$2.01/ozMember's Mark Parsley Flakes, 3.2 oz
9364.8301 out of 5 Stars. 936 reviews4.8301 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBadia Complete Seasoning, 28 oz., $6.38, $0.23/oz
$638current price $6.38$0.23/ozBadia Complete Seasoning, 28 oz.
6504.8692 out of 5 Stars. 650 reviews4.8692 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Oregano, 5.5 oz., $5.98, $1.09/oz
$598current price $5.98$1.09/ozMember's Mark Oregano, 5.5 oz.
7694.8218 out of 5 Stars. 769 reviews4.8218 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Crushed Red Pepper, 13.5 oz., $5.98, $0.44/oz
$598current price $5.98$0.44/ozMember's Mark Crushed Red Pepper, 13.5 oz.
9204.8457 out of 5 Stars. 920 reviews4.8457 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Whole Black Peppercorns, 19.5 oz., $9.98, $0.51/oz
$998current price $9.98$0.51/ozFrom $9.98Member's Mark Whole Black Peppercorns, 19.5 oz.
11644.8162 out of 5 Stars. 1164 reviews4.8162 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ground Cumin, 16 oz., $8.98, $0.56/oz
$898current price $8.98$0.56/ozMember's Mark Ground Cumin, 16 oz.
6434.7434 out of 5 Stars. 643 reviews4.7434 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPAN Precooked White Corn Meal, 5 lbs., $5.98, $0.07/oz
$598current price $5.98$0.07/ozPAN Precooked White Corn Meal, 5 lbs.
3614.8338 out of 5 Stars. 361 reviews4.8338 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAc'cent Flavor Seasoning Enhancer 32 oz., $8.98, $0.28/oz
$898current price $8.98$0.28/ozAc'cent Flavor Seasoning Enhancer 32 oz.
10494.8551 out of 5 Stars. 1049 reviews4.8551 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Mediterranean Sea Salt Grinder, 14.9 oz., $5.48, $0.37/oz
$548current price $5.48$0.37/ozMember's Mark Mediterranean Sea Salt Grinder, 14.9 oz.
12034.7174 out of 5 Stars. 1203 reviews4.7174 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping