Member's Mark Sunflowers, Yellow, Choose stem count

Highlights
- Approx. stem length: 60 cm / 23 in.
- Disk size: 1.75–2.5" (winter/spring), 2.5–3" (summer/fall)
- Dark or green centers, depending on time of year
- Bunches: 16 / Stems per bunch: 5
- Orders can be placed 30 days in advance prior to event day. Suggested delivery to be 2 days prior before event.


Members who viewed this also viewed
Checkerboard-Cut Citrine and Diamond Accent Cocktail Ring in 14K Gold, $839.00
Sponsored$83900current price $839.00Checkerboard-Cut Citrine and Diamond Accent Cocktail Ring in 14K Gold
35 out of 5 Stars. 3 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Premium Plastic Heavyweight Plates, Combo Pack 48 ct., $16.82, $0.35/ea
$1682current price $16.82$0.35/eaFrom $16.82Member's Mark Premium Plastic Heavyweight Plates, Combo Pack 48 ct.
33654.8259 out of 5 Stars. 3365 reviews4.8259 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Wedding Collection Corsage and Boutonniere, Choose color and quantity, $159.98
$15998current price $159.98More options from $144.98Member's Mark Wedding Collection Corsage and Boutonniere, Choose color and quantity
134.6154 out of 5 Stars. 13 reviews4.6154 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Wedding Collection Centerpieces, 6 pieces, Choose color, $368.77, $61.46/ea
$36877current price $368.77$61.46/eaMore options from $309.98Member's Mark Wedding Collection Centerpieces, 6 pieces, Choose color
224.8182 out of 5 Stars. 22 reviews4.8182 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Wedding Collection Bridesmaid Bouquets, choose color and quantity, $152.24, $76.12/ea
$15224current price $152.24$76.12/eaMore options from $150.58Member's Mark Wedding Collection Bridesmaid Bouquets, choose color and quantity
144.7143 out of 5 Stars. 14 reviews4.7143 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping50 piece Train Set with Train / Play Table - BRIO and Thomas & Friends Compatible, $81.22
$8122current price $81.2250 piece Train Set with Train / Play Table - BRIO and Thomas & Friends Compatible
213.7143 out of 5 Stars. 21 reviews3.7143 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark DIY Floral Bouquet Bar, 144 stems, choose variety, $146.57, $1.02/ea
$14657current price $146.57$1.02/eaMember's Mark DIY Floral Bouquet Bar, 144 stems, choose variety
184.3889 out of 5 Stars. 18 reviews4.3889 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ecuadorian Premium Roses, choose color variety and stem count, $59.83, $1.20/ea
$5983current price $59.83$1.20/eaMember's Mark Ecuadorian Premium Roses, choose color variety and stem count
9134.3439 out of 5 Stars. 913 reviews4.3439 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Pompon Daisies, 90 stems (Choose color), $99.93, $1.11/ea
$9993current price $99.93$1.11/eaMember's Mark Pompon Daisies, 90 stems (Choose color)
884.7159 out of 5 Stars. 88 reviews4.7159 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSamsung Galaxy Book4 15.6" FHD Laptop | Intel Core 7 | 16GB RAM | 512GB SSD, $749.00, Was $899.00
Instant Savings
Now$74900current price Now $749.00, Was $899.00$899.00$150 offEnds Oct 02Samsung Galaxy Book4 15.6" FHD Laptop | Intel Core 7 | 16GB RAM | 512GB SSD
584.6897 out of 5 Stars. 58 reviews4.6897 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Hey there, sunshine seeker! Get ready to dive into the world of floral happiness with our tried-and-true Member's Mark™ Sunflowers. These beauties have been spreading joy and good vibes wherever they go, and now they're ready to light up your environment too!
Your Ultimate Sun Chasers
These sunflowers are phototropic, which is just a fancy way of saying that they're sun-savvy. Watch in awe as these blooms follow the light. So, when you're setting up your sunflower, make sure to give them all a fair share of spotlight. This way, you'll prevent any dramatic shifting and keep those rays of beauty on point.
Always in Season
Our sunny plants are available all year round. Rain or shine, snow or sizzle, you can count on having a dash of sunshine in your life whenever you need it. Prices might change based on what Mother Nature and the market are up to. So, keep an eye out for updates to ensure you're getting the best bloom for your buck!
Pro Tips & Tricks: How to Make Your Flowers Last Longer
Before your flowers ship, they are prepared for their journey with proper hydration methods. If your flowers appear sleepy and thirsty after their journey, this is absolutely normal! Just follow these simple steps for proper rehydration and watch them bloom to their fullest potential.
- Unpack your flowers immediately upon arrival.
- Fill a clean container/vase with fresh, cool water.
- Using sharp scissors or garden shears, make a 45-degree angle cut at least 1-2 inches off the end of the stems.
- Place the flowers in the prepared container or vase. Arrange as desired.
- Allow your flowers to properly hydrate for 1-2 hours.
- Remove any foliage that falls below the waterline of your container. Leaves will rot and cause bacteria to form and shorten the flower's life.
- Re-cut the stems and refresh the flower food and water every two days.
- Do not place flowers in direct sunlight or near fruits, heat and drafts.
- Remove wilting flowers at any time to prevent bacterial growth.
Check out our Floral Care Guide for seasonal stems and other floral beauties.
Need to Know!
Please read order cancellation, warranty and delivery information policies.
Delivery dates and prices fluctuate with seasonal availability and demand.
Specifications
Due to differences in monitor resolution, color intensity may vary from actual items. Slight shade variations from actual picture may occur, as these are products of mother nature.
For additional questions or concerns regarding this product, please contact the Floral Customer Service Department at 1-888-746-7726.
Important Delivery Information
Sam's Club uses FedEx or UPS for priority overnight delivery service.
- One day before your requested delivery date, you will receive an email letting you know your order has shipped. You will receive a tracking number, which you can use to track your package online at www.FedEx.com or www.UPS.com. You can also obtain your tracking number by signing into your SamsClub.com account.
- It's recommended to have someone available to receive your order on the delivery date. This will ensure that your order is not left at the doorstep or sent back for next day delivery.
- For metropolitan areas deliveries arrive between 8am and 12pm. For Suburban or rural areas deliveries arrive between 8am to 4:30pm.
- Shipments may be delayed by weather or other unforeseen circumstances such as US Custom Holds or weather which could result in shipping and/or delivery dates being modified. Please check your tracking number and contact FedEx or UPS for delivery holds or pick up options concerning weather delays.
- Although your order will be shipped overnight, please allow a minimum of 7 days for the handling and shipping process.
- No deliveries can be made on Monday, Saturday or Sunday. Holiday schedules may differ from regular shipping schedules i.e. Christmas Day, Thanksgiving, etc.
- Delivery is not available to Alaska, Hawaii or Puerto Rico.
Substitution Policy
To ensure optimum freshness, different varieties may be substituted based on availability. In making substitutions, we take great care to ensure that we exceed your expectations, and that you will be satisfied with the flower quality and performance.
Order Cancellation Information
We understand things happen and you might need to change or cancel your order. If you need to cancel your order, call 1-888-746-7726, and ask for floral.
- Cancellations must be received 7 business days before your scheduled delivery date.
- Please verify the requested delivery date and shipping address before completing your order.
- Refunds will not be given if the incorrect information chosen.
Warnings and disclaimers
Disclaimer
"Membership is required to complete an in-club or curbside pickup purchase at Sam's Club."
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 345 reviews
Verified Purchase
Great Flowers
I was a bit hesitant at first, but very pleased. The flowers arrived a bit droopy, but after cutting the ends and given them fresh water, they perked up in a few hours. My event was on a Saturday and I ordered them to be delivered on a Wednesday. I got an order of mini and big ones - the difference in size was not to noticeable. They last a full week after it was delivered. You will not be disappointed!
Verified Purchase
Will definitely be ordering again!
Fantastic! I will definitely be purchasing this way again! They came packaged tighlty, wilting as the instructions said they would. Water and new snipped branches and they were beautiful! Perked right up and were gorgeous! Same price as a local greenhouse so I have no regrets!
Verified Purchase
The most beautiful sunflowers I've ever seen!
I was blown away with how beautiful these sunflowers were! When they arrived they appeared to be a little sleepy. I cut stems and put them in water and within hours they began to wake up! The next morning they were wide awake and radiant!!! They latest forever and when I say forever....two weeks! I was so pleased with these. I will be a repeat buyer!!!
Other popular items in Bulk Flowers & Greenery
Fairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Garland, Silver Dollar Eucalyptus, Choose length, $189.77
$18977current price $189.77More options from $77.68Member's Mark Garland, Silver Dollar Eucalyptus, Choose length
794.557 out of 5 Stars. 79 reviews4.557 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Garland, Cocculus & Italian Ruscus, Choose length, $129.87
$12987current price $129.87More options from $62.77Member's Mark Garland, Cocculus & Italian Ruscus, Choose length
694.4783 out of 5 Stars. 69 reviews4.4783 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Garland, Seeded Eucalyptus, Choose length, $177.67
$17767current price $177.67More options from $77.68Member's Mark Garland, Seeded Eucalyptus, Choose length
894.5843 out of 5 Stars. 89 reviews4.5843 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Western Red Cedar Garland, 25 ft., $49.98
$4998current price $49.98Member's Mark Western Red Cedar Garland, 25 ft.
494 out of 5 Stars. 49 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Mixed Farm Bouquets, 10 pk., choose variety, $139.88, $13.99/ea
$13988current price $139.88$13.99/eaMore options from $119.88Member's Mark Mixed Farm Bouquets, 10 pk., choose variety
1674.3533 out of 5 Stars. 167 reviews4.3533 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Fresh Garland, Mixed Pine and Cedar, 25 ft., $49.98
$4998current price $49.98Member's Mark Fresh Garland, Mixed Pine and Cedar, 25 ft.
3384.4497 out of 5 Stars. 338 reviews4.4497 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60214.0955 out of 5 Stars. 6021 reviews4.0955 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88254.8367 out of 5 Stars. 8825 reviews4.8367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937854.8417 out of 5 Stars. 193785 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1544884.8588 out of 5 Stars. 154488 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
