Ninja Foodi 10-in-1 Digital Air Fry Oven Pro, FT201A

Highlights
- Up to 75% less fat when using the Air Fry function vs. traditional deep frying. Tested against hand-cut, deep fried French Fries
- Up to 60% faster cooking vs. a full-size electric oven
- Takes up 45% less space when you flip it up and away to store against your kitchen backsplash
- Precision controlled temperature, heat source & air flow for ultimate versatility & optimum cooking
- Bake a 13" pizza and Toast up to 9 slices of bread
- 10 functions with 1800-watts of cooking power
Bella 12" x 22" XL Griddle with Warming Tray, $49.98

Bella 12" x 22" XL Griddle with Warming Tray


Members who viewed this also viewed
FoodSaver 14-Piece Starter Kit with Vacuum Seal Roll and Bags, $99.94
Sponsored$9994current price $99.94FoodSaver 14-Piece Starter Kit with Vacuum Seal Roll and Bags
7954.4742 out of 5 Stars. 795 reviews4.4742 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNinja Flip Toaster Oven & Air Fryer, 8-in-1 Functionality, OvenCrisp Technology™
Members-only priceNinja Flip Toaster Oven & Air Fryer, 8-in-1 Functionality, OvenCrisp Technology™
2224.3739 out of 5 Stars. 222 reviews4.3739 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNinja Crispi 5-in-1 Portable Glass Air Fryer Cooking System, Bonus Glass Containers & Accessories
Members-only priceNinja Crispi 5-in-1 Portable Glass Air Fryer Cooking System, Bonus Glass Containers & Accessories
6034.6153 out of 5 Stars. 603 reviews4.6153 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNature's Garden Trail Mix Snack Packs, 1.2 oz., 24 pk., $10.98, $0.46/ea
Sponsored$1098current price $10.98$0.46/eaNature's Garden Trail Mix Snack Packs, 1.2 oz., 24 pk.
49364.731 out of 5 Stars. 4936 reviews4.731 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Thai Jasmine Rice, 25 lb., $20.98, Was $22.98, $0.05/oz
Now$2098current price Now $20.98, Was $22.98$22.98$0.05/oz$2 offMember's Mark Thai Jasmine Rice, 25 lb.
77924.7717 out of 5 Stars. 7792 reviews4.7717 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDuracell AGM Deep Cycle Marine and RV Battery , Group Size 31, $214.32
$21432current price $214.32Duracell AGM Deep Cycle Marine and RV Battery , Group Size 31
873.9655 out of 5 Stars. 87 reviews3.9655 out of 5 starsAvailable for PickupPickupMember's Mark Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 92 Bright, 20 lbs., 10 Reams (5,000 sheets), $38.98, Was $40.96
Now$3898current price Now $38.98, Was $40.96$40.96From $38.98$1.98 offMember's Mark Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 92 Bright, 20 lbs., 10 Reams (5,000 sheets)
52254.6482 out of 5 Stars. 5225 reviews4.6482 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Bone In Pork Boston Butt, Vacuum Pack, priced per pound, $22.30, $2.48/lb
$2230current price $22.30avg. price$2.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Bone In Pork Boston Butt, Vacuum Pack, priced per pound
28894.7182 out of 5 Stars. 2889 reviews4.7182 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Ribeye, Cryovac, priced per pound, $243.52, $14.67/lb
$24352current price $243.52avg. price$14.67/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Ribeye, Cryovac, priced per pound
3604.4472 out of 5 Stars. 360 reviews4.4472 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTempur-Pedic TEMPUR-Cloud Pillow
Members-only price$10.01 offTempur-Pedic TEMPUR-Cloud Pillow
64654.3534 out of 5 Stars. 6465 reviews4.3534 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingASUS Vivobook 16" FHD+ Laptop, Intel Core i7-1355U, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Home, $899.00
$89900current price $899.00ASUS Vivobook 16" FHD+ Laptop, Intel Core i7-1355U, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Home
1364.5074 out of 5 Stars. 136 reviews4.5074 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Organic Extra Virgin Olive Oil, 68 fl. oz., $16.88, Was $17.48, $0.25/foz
Now$1688current price Now $16.88, Was $17.48$17.48$0.25/foz$0.6 offMember's Mark Organic Extra Virgin Olive Oil, 68 fl. oz.
44304.7603 out of 5 Stars. 4430 reviews4.7603 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs., $20.97, $6.99/lb
$2097current price $20.97$6.99/lbMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs.
25804.6841 out of 5 Stars. 2580 reviews4.6841 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryEpson FastFoto FF-680W Wireless High-Speed Photo & Document Scanning System, EPSB11B237201, $629.00
$62900current price $629.00Epson FastFoto FF-680W Wireless High-Speed Photo & Document Scanning System, EPSB11B237201
3574.1821 out of 5 Stars. 357 reviews4.1821 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSAMSUNG 65” Class The Frame Pro Series LS03HW Neo QLED 4K Vision AI Smart Tizen TV, $1,797.99
$1,79799current price $1,797.99SAMSUNG 65” Class The Frame Pro Series LS03HW Neo QLED 4K Vision AI Smart Tizen TV
1074.8692 out of 5 Stars. 107 reviews4.8692 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
The Ninja®️ Foodi®️ Digital Pro Air Fry Oven gives you maximum versatility in the kitchen with 10-in-1 functionality from Air Fry and Air Roast to Convection Bake and Dehydrate. With Digital Crisp Control Pro Technology, unlock optimum cooking performance at up to 450°F with precision-controlled temperature, heat source, and increased air flow*. Enjoy your air-fried favorites guilt-free with up to 75% less fat than traditional frying methods when using the Air Fry function**. Or, cook your toast and bagels just the way you like using the toast darkness selector to get it just right. With increased height capacity***, Air Fry and Roast up to 4 lbs of ingredients. Bake a 13” pizza or fit a 2-lb roast for XL family-sized capacity. Then, with a 60 second preheat time, cook those family-sized meals in as little as 20 minutes. After you’re done cooking up your favorites, flip the oven up and away to reclaim your counter space by storing against your kitchen backsplash. Including with your purchase is an air fry basket, wire rack, sheet pan, removable crumb trap, and five kebab skewers.
*Vs. Ninja®️ Foodi®️ Digital Air Fry Oven *
*Tested against hand-cut, deep-fried French fries
***Vs. the original Ninja Foodi Digital Air Fry Oven
Specifications
- Air Fry and Roast up to 4 lbs of ingredients
- Includes toast darkness selector
- Air Oven functions ready for cooking in 60 seconds
- Includes: 5 kebab skewers, air fry basket, sheet pan, wire rack, & removable crumb tray
- Increased height capacity vs. the original Ninja Foodi Digital Air Fry Oven
- Assembled Size: 20.21" L x 15.33" W x 8.15" H
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 138 reviews
Verified Purchase
Is it really works great.
Go on youtube and watch the demonstrations created by both the company and regular people. It actually works just like they show you and it does heat up in like one minute.
Verified Purchase
Nice for counter space
Nice little oven. I think I remember other reviews stating that the bottom gets too messy, blah, blah, blah. The gray on the bottom is removable and very cleanable, so don’t worry about that.
Verified Purchase
New fave
This is our new favorite thing in our kitchen. It’s easy to use and cooks everything in half the time. I love that it folds up so I can still have my counter space.
Top products
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197684.7977 out of 5 Stars. 19768 reviews4.7977 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60214.0955 out of 5 Stars. 6021 reviews4.0955 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88254.8367 out of 5 Stars. 8825 reviews4.8367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDisney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70", $19.98
$1998current price $19.98Disney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70"
2334.0129 out of 5 Stars. 233 reviews4.0129 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937854.8417 out of 5 Stars. 193785 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1544884.8588 out of 5 Stars. 154488 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set, $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742744.6653 out of 5 Stars. 74274 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222184.7304 out of 5 Stars. 22218 reviews4.7304 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery