Member's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct.
Shipping

Highlights
- Package contains 12 chafing fuel cannisters
- Chafing fuel with up to 6 hours of burn time
- PowerPad feature for enhanced chafer performance and safety
- Spill-resistant fuel for chafing dish buffets
- Chafers feature resealable screw-top lids
Dixie Ultra Disposable Paper Platters, 12.5" x 10", 75 ct., $13.98, $0.19/ea

Dixie Ultra Disposable Paper Platters, 12.5" x 10", 75 ct.


Members also considered
Member's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct., $31.78, $1.32/ea
$3178current price $31.78$1.32/eaMember's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct.
12354.7 out of 5 Stars. 1235 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk., $7.97, $3.98/ea
$797current price $7.97$3.98/eaMember's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk.
4494.7216 out of 5 Stars. 449 reviews4.7216 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct., $14.48, $0.48/ea
$1448current price $14.48$0.48/eaFrom $14.48Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct.
9354.8118 out of 5 Stars. 935 reviews4.8118 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct., $60.98, $1.22/ea
$6098current price $60.98$1.22/eaMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct.
3534.8272 out of 5 Stars. 353 reviews4.8272 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 3-Compartment 125 ct., $18.78, $0.15/ea
$1878current price $18.78$0.15/eaHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 3-Compartment 125 ct.
41464.7754 out of 5 Stars. 4146 reviews4.7754 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk., $11.18, $0.02/ea
$1118current price $11.18$0.02/eaMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk.
69944.8051 out of 5 Stars. 6994 reviews4.8051 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 8 qt. Stainless Steel Royal Chafer, $44.98
$4498current price $44.98Member's Mark 8 qt. Stainless Steel Royal Chafer
2654.683 out of 5 Stars. 265 reviews4.683 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark White 3-Ply Tissue Tablecovers, 54" x 108", 10 pk., $10.78, $1.08/ea
$1078current price $10.78$1.08/eaMember's Mark White 3-Ply Tissue Tablecovers, 54" x 108", 10 pk.
6184.7621 out of 5 Stars. 618 reviews4.7621 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Heavyweight Plastic Serving Tongs 12 ct., $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Heavyweight Plastic Serving Tongs 12 ct.
3264.6135 out of 5 Stars. 326 reviews4.6135 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Member's Mark™ 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad is the chafer fuel of choice for when you're serving delicious buffet fare, whether at home or for work. The canned heat fuel evenly distributes heat for a full six hours of dining enjoyment.
About Member's Mark 6-Hour Safe Heat with PowerPad
This package comes with 12 chafing dish fuel cans that burn clean. This canned heat is made safer and more efficient with a patented PowerPad wick. Chafing dish fuel is used to evenly heat hot foods served in chafing dishes, particularly at special functions that offer catered and buffet fare. These chafing fuel cans have removable screw-top lids to open with ease, as well as a spill-resistant design that makes them a mess-free option.
Can I Use This Chafing Fuel at Home for a Buffet?
Chafing dish burners are ideal for when you're hosting an event in your home and want to keep the food you're serving warm. Chafing fuel is a simple and safe option that comes with clear instructions. All you need are heat-safe chafing dishes filled with fresh food intended to be served hot, a stand that holds the dishes, the fuel, and some hungry guests for the buffet.
What Events are Best for Chafers and Chafing Dishes?
These versatile chafing fuel cans are ideal for numerous events. Canned heat is also safe to store unopened in a temperature-controlled room. Some of the special occasions that you can use these top-notch chafers for include:
- Wedding reception buffets by catering companies who appreciate chafing fuel's more intense flame and even-heating
- Anniversary or birthday parties. Users appreciate that chafing fuel has a wick that's safe and a gel formula that allows for exceptional and consistent heating
- Fundraisers. This canned heat will keep meats and sides in chafing dishes evenly warmed and tasty from hour one to hour six
Specifications
| Key Specifications | |
| Pack Configuration | 12 chafing fuel cans per package |
| Total Capacity | 95.04 fl. oz. Chafing Fuel |
| Material | Chafing Fuel |
| Features | Recyclable steel chafer cans Non-poisonous Biodegradable Fuel type: diethylene glycol |
Safety Data Sheet (Click or tap to view and download PDF)
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 445 reviews
Verified Purchase
Tighten down the lids!
Reasonably priced, first order was shipped to me which was poorly packed for transit, boxes soaked with fuel and dented cans. Sam's has great customer service and sends me a complete replacement without charge. I wouldn't recommend them for shipping since the manufacture doesn't tighten the lids down very tight. When you get them, check all of them and tighten down the lids.
Verified Purchase
Perfect for a long burn
Used these for an event recently and they worked well! They kinda remind me of tiki torches. They light easily and burn long. I didn’t notice a strong smell with them either.
Verified Purchase
Small business owner
I kept a few of these burning in my laundry room during the February snow storm . Even though I was without power for 8-12 hour intervals, my pipes never froze.
Other popular items in Restaurant Supplies
Capri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk., $10.48, $0.04/foz
Sponsored$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56704.8176 out of 5 Stars. 5670 reviews4.8176 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Stainless Steel Airpot with Lever (2.2 L), $21.98
$2198current price $21.98Member's Mark Stainless Steel Airpot with Lever (2.2 L)
5724.6521 out of 5 Stars. 572 reviews4.6521 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Legal Writing Pad - Perforated Canary 15-Pack, $11.47
$1147current price $11.47Member's Mark Legal Writing Pad - Perforated Canary 15-Pack
3484.6351 out of 5 Stars. 348 reviews4.6351 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
SponsoredMembers-only priceDixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
634.6508 out of 5 Stars. 63 reviews4.6508 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 14" Aluminum Nonstick Restaurant Fry Pan, $37.98
$3798current price $37.98Member's Mark 14" Aluminum Nonstick Restaurant Fry Pan
1704.7765 out of 5 Stars. 170 reviews4.7765 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWinCup Foam Drink Cups 18 Series, White, Multi ct., $38.98
$3898current price $38.98More options from $27.98WinCup Foam Drink Cups 18 Series, White, Multi ct.
964.4167 out of 5 Stars. 96 reviews4.4167 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDixie to go Insulated Paper Cups, Choose Size
Members-only priceDixie to go Insulated Paper Cups, Choose Size
62004.5692 out of 5 Stars. 6200 reviews4.5692 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPanSaver Ovenable Pan Liners for 4” to 6" Medium and Deep Third and Quarter Size Pans 100 pk., $29.98, $0.30/ea
$2998current price $29.98$0.30/eaPanSaver Ovenable Pan Liners for 4” to 6" Medium and Deep Third and Quarter Size Pans 100 pk.
34.6667 out of 5 Stars. 3 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 1-Compartment, 125 ct., $18.78, $0.15/ea
$1878current price $18.78$0.15/eaHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 1-Compartment, 125 ct.
17144.7071 out of 5 Stars. 1714 reviews4.7071 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 3lbs., 500ct., $22.94, $0.05/ea
$2294current price $22.94$0.05/eaMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 3lbs., 500ct.
4084.8456 out of 5 Stars. 408 reviews4.8456 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct., $21.94
$2194current price $21.94Members Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct.
2964.7905 out of 5 Stars. 296 reviews4.7905 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 3-Ply White Dinner Napkins, 4 pks., 80 napkins/pk., $12.64, $0.04/ea
$1264current price $12.64$0.04/eaMember's Mark Ultra Premium 3-Ply White Dinner Napkins, 4 pks., 80 napkins/pk.
11464.7068 out of 5 Stars. 1146 reviews4.7068 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk., $18.48, $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk.
128924.7744 out of 5 Stars. 12892 reviews4.7744 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527624.6059 out of 5 Stars. 52762 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery