Member's Mark Bamboo Melamine 12-Piece Serve Set, Choose Color

Highlights
- Includes 4 appetizer plates, 6 removable serving trays and one large container with lid.
- Made with a majority plant-based materials
Dishwasher-safe, durable and break resistant
Complete the set!
Member's Mark Bamboo Melamine 12-Piece Dinnerware Set


Members who viewed this also viewed
Yoplait Original Lowfat Yogurt Variety Pack, 6 oz., 18 ct. $8.44 $0.47/ea
Sponsored$844current price $8.44$0.47/eaYoplait Original Lowfat Yogurt Variety Pack, 6 oz., 18 ct.
27904.7767 out of 5 Stars. 2790 reviews4.7767 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 12-Piece Bamboo Melamine Dinnerware Set $21.86
$2186current price $21.86Member's Mark 12-Piece Bamboo Melamine Dinnerware Set
314.3871 out of 5 Stars. 31 reviews4.3871 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 4-Piece Stoneware Reactive Pasta Bowl Set $14.88
$1488current price $14.88Member's Mark 4-Piece Stoneware Reactive Pasta Bowl Set
1964.7653 out of 5 Stars. 196 reviews4.7653 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAlways Discreet plus Incontinence Pads for Women, Extra Heavy Long, 90 ct.
SponsoredMembers-only priceAlways Discreet plus Incontinence Pads for Women, Extra Heavy Long, 90 ct.
22504.6547 out of 5 Stars. 2250 reviews4.6547 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBigMouth Squishmallows Dive Toy Set, 16 pcs $13.91 Was $19.87
Now$1391current price Now $13.91, Was $19.87$19.87$5.96 offBigMouth Squishmallows Dive Toy Set, 16 pcs
603.65 out of 5 Stars. 60 reviews3.65 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Rubber Wood Salad Bowl with Servers $24.98
$2498current price $24.98Member's Mark Rubber Wood Salad Bowl with Servers
114.8182 out of 5 Stars. 11 reviews4.8182 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCrocs Classic Clog $23.81
$2381current price $23.81Crocs Classic Clog
112.2727 out of 5 Stars. 11 reviews2.2727 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 12-Piece Artisan Dinnerware Set $29.98
$2998current price $29.98Member's Mark 12-Piece Artisan Dinnerware Set
184.2222 out of 5 Stars. 18 reviews4.2222 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGhostBed Medium Firm Memory Foam Mattress and Adjustable Base Set $1,399.00
$1,39900current price $1,399.00Options from $1,399.00 – $2,799.00GhostBed Medium Firm Memory Foam Mattress and Adjustable Base Set
8884.5586 out of 5 Stars. 888 reviews4.5586 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSuperMats Dense Foam Vinyl BikeMat, 36" x 48" Black $34.98
$3498current price $34.98SuperMats Dense Foam Vinyl BikeMat, 36" x 48" Black
414.7073 out of 5 Stars. 41 reviews4.7073 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingJesus Calling: 365 Devotions with Real-Live Stories, Hardcover $18.98
$1898current price $18.98Jesus Calling: 365 Devotions with Real-Live Stories, Hardcover
Available for ShippingShippingMember's Mark Boys 2-Piece Cozy Pajamas $9.98
$998current price $9.98Member's Mark Boys 2-Piece Cozy Pajamas
224.8182 out of 5 Stars. 22 reviews4.8182 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFletcher Fabric 3-Piece Reclining Sofa Set $3,199.00
$3,19900current price $3,199.00Fletcher Fabric 3-Piece Reclining Sofa Set
454.3778 out of 5 Stars. 45 reviews4.3778 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Wheelbarrow Lawn & Garden - 4.80/4.00/R8 55 Tire $13.77 $13.77/ea
$1377current price $13.77$13.77/eaGreenball Wheelbarrow Lawn & Garden - 4.80/4.00/R8 55 Tire
753.92 out of 5 Stars. 75 reviews3.92 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBionic Steel Pro Garden Hose, 100'
Members-only priceBionic Steel Pro Garden Hose, 100'
3974.3199 out of 5 Stars. 397 reviews4.3199 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Our Member’s Mark™ Bamboo Melamine Serveware is made from a material that blends bamboo powder with sturdy melamine. Crafted in a satin finish and beautiful tonal hues flecked with natural bamboo, these versatile pieces allow you to create a modern table setting indoors but are perfectly safe and durable for outdoor entertaining.
This Bamboo Melamine 12-pc Serveware Set includes 4 appetizer plates, 6 removable serving trays and one large container with lid that are durable and dishwasher-safe. Each piece is food-safe and 100% BPA-free. This set is a reusable and dishwasher-safe alternative to single-use products, which reduces waste and is better for our planet.
Made with you in mind, these are non-toxic and non-porous, so you do not have to worry about germs and bacteria. Available in many pattern and color options. These items are ideal for everyday dining, outdoor entertaining, picnics and parties. Unlike ceramic or glass, these lightweight pieces will not shatter when dropped making them the perfect sustainable and sleek mixing bowl solution that is safe, durable and user friendly.
Complete the Set
Look for the Member's Mark 10-pc Mixing Bowl Set and the Member's Mark 12-pc Dinnerware Set to match this beautiful serve set. This colorful set makes a unique and useful housewarming, graduation or wedding gift.
Specifications
- This product is made with a majority plant-based materials
- BPA-free
- Not intended for microwave use
- Perfect for everyday use or special occasions
- Complete the set!
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 57 reviews
I didn't know how much I needed this!
Initially I thought this might be more for parties, however now that I have this, I am even more dedicated to eating better as this allows me to create my own little smorgasbord of veggies and fruits to have on hand in my refrigerator for a quick go to snack, or a combination of dips like hummus, tzatziki, etc. I absolutely don't know how I went so long without one!
Love this serving set
This Serving set is absolutely adorable ! I love the different designs on each plate. This will be a great fruit or veggie tray for our next party. The only thing missing is individual lids for each container - that would be make it perfect for storing after an event or party!
So cute serving set
Super cute melamine serving tray with 7 removable containers for all your assorted snacks. Has 4 matching serving plates with individual designs. You can store the plates in the center of the serving tray or place a dip bowl there. Comes with a fresh seal lid and everything can pop in the dishwasher for easy clean up!
Top sellers
Fairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303404.8384 out of 5 Stars. 30340 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528074.6059 out of 5 Stars. 52807 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197754.7978 out of 5 Stars. 19775 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939324.8417 out of 5 Stars. 193932 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $6.98 Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88374.8366 out of 5 Stars. 8837 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222304.7305 out of 5 Stars. 22230 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245504.8631 out of 5 Stars. 24550 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423814.8563 out of 5 Stars. 42381 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal. $3.62 $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98074.6891 out of 5 Stars. 9807 reviews4.6891 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120854.5635 out of 5 Stars. 12085 reviews4.5635 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery