White Kraft Butcher Paper 18 in. x 1000 ft.

Highlights
- Ideal for wrapping meat and fish
- No wax coating
- Great as a table covering or palette paper
- Fun for crafts, art work, finger painting, or markers
- Great for businesses, retail shops, schools and daycares
Hefty Hoagie Hinged Lid Containers 150 ct. $22.98 $0.15/ea

Hefty Hoagie Hinged Lid Containers 150 ct.


Members who viewed this also viewed
Reynolds Kitchens Countertop Prep Paper 100 sq. ft., 2 pack $8.98 $0.09/sft
Sponsored$898current price $8.98$0.09/sftReynolds Kitchens Countertop Prep Paper 100 sq. ft., 2 pack
294.5172 out of 5 Stars. 29 reviews4.5172 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Heavy Duty Foodservice Foil 18" x 500' $43.98 $0.06/sft
$4398current price $43.98$0.06/sftMember's Mark Heavy Duty Foodservice Foil 18" x 500'
38754.7825 out of 5 Stars. 3875 reviews4.7825 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Foil Sheets, 9" x 10.75" (500 ct.) $14.34 $0.03/ea
$1434current price $14.34$0.03/eaFrom $14.34Member's Mark Foil Sheets, 9" x 10.75" (500 ct.)
16314.6125 out of 5 Stars. 1631 reviews4.6125 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Thermal Receipt Paper Rolls, 3 1/8" X 190', 18 Rolls $24.98
$2498current price $24.98Member's Mark Thermal Receipt Paper Rolls, 3 1/8" X 190', 18 Rolls
2444.7705 out of 5 Stars. 244 reviews4.7705 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark White 3-Ply Tissue Tablecovers, 54" x 108", 10 pk. $10.78 $1.08/ea
$1078current price $10.78$1.08/eaMember's Mark White 3-Ply Tissue Tablecovers, 54" x 108", 10 pk.
6194.7625 out of 5 Stars. 619 reviews4.7625 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Foil Sheets, 12" x 10.75", 500 ct. $18.36 $0.04/ea
$1836current price $18.36$0.04/eaFrom $18.36Member's Mark Foil Sheets, 12" x 10.75", 500 ct.
20784.6501 out of 5 Stars. 2078 reviews4.6501 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545234.8588 out of 5 Stars. 154523 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingT-Shirt Carry-Out Bags, 11.5" x 6.5" x 22" 1,000 ct. $20.98 $0.02/ea
$2098current price $20.98$0.02/eaT-Shirt Carry-Out Bags, 11.5" x 6.5" x 22" 1,000 ct.
27024.5496 out of 5 Stars. 2702 reviews4.5496 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPremium Hardwood BBQ Pellets, Smokehouse Blend - 40 lbs. $14.98
$1498current price $14.98Premium Hardwood BBQ Pellets, Smokehouse Blend - 40 lbs.
18414.7659 out of 5 Stars. 1841 reviews4.7659 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark USDA Prime Angus Beef Boneless Whole Brisket, Vacuum Pack, priced per pound $101.32 $6.47/lb
$10132current price $101.32avg. price$6.47/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Prime Angus Beef Boneless Whole Brisket, Vacuum Pack, priced per pound
11264.3641 out of 5 Stars. 1126 reviews4.3641 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Short Ribs, Bone-in, Cryovac, priced per pound, 2 per bag $164.55 $10.97/lb
$16455current price $164.55avg. price$10.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Short Ribs, Bone-in, Cryovac, priced per pound, 2 per bag
2604.3038 out of 5 Stars. 260 reviews4.3038 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryReynolds Kitchens Pop-Up Parchment Paper Sheets, 125 ct. $10.98 $0.09/ea
$1098current price $10.98$0.09/eaReynolds Kitchens Pop-Up Parchment Paper Sheets, 125 ct.
9134.7218 out of 5 Stars. 913 reviews4.7218 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Deli Plastic Containers w/ Lids (32 oz., 240 ct.) $64.48 $0.27/ea
$6448current price $64.48$0.27/eaMember's Mark Deli Plastic Containers w/ Lids (32 oz., 240 ct.)
3354.6567 out of 5 Stars. 335 reviews4.6567 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1938544.8417 out of 5 Stars. 193854 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct. $16.82 $0.03/ea
$1682current price $16.82$0.03/eaFrom $16.82Member's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct.
59514.8189 out of 5 Stars. 5951 reviews4.8189 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
White Kraft Butcher Paper (18 in. x 1000 ft.) is perfect for wrapping fresh meat and fish. It's also useful for packaging deli meats or sandwiches. It is non wax coated, therefore, can have a wide variety of purposes including arts and crafts or table coverings. Teachers can allow students to color and create art masterpieces. Or use it as an easy and fun way to serve a cheese platter or board.
Specifications
- 18 inches x 1000 feet
- White Kraft Butcher Paper
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 208 reviews
Verified Purchase
Parrots Love Butcher Paper
Love this white butcher paper which I use in the bottom of my bird cages! Unusal, right? A birds health can be rated by their feces. This white paper is what I use on top of newspaper. It's strong and durable. Being a plus member we order on line and have it delivered to our home. Being seniors this is so helpful!
Verified Purchase
Craft
Product was new to me. I purchased it for crafting. The product itself is great and the thickness of the paper is good. I used it for sublimation and love the amount that this roll has for the price. I will be purchasing again and I would recommend it.
Verified Purchase
Great product at a great price
I was so happy to find this roll of white Kraft butcher paper at Sam’s. I had looked at other places for this item, but their prices were so high. Then I found this at Sam’s and purchased it right away. The price was so much less than other stores and Sam’s shipped it for free because I am a Plus member. The paper itself is the perfect weight for wrapping various things. We purchased a holder for it and hung it in our garage where it’s easy to access. Thank you, Sam’s!! I’m a happy camper!
Top products
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197754.7978 out of 5 Stars. 19775 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60304.0957 out of 5 Stars. 6030 reviews4.0957 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $6.98 Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88364.8366 out of 5 Stars. 8836 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627394.8197 out of 5 Stars. 62739 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303344.8384 out of 5 Stars. 30334 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742884.6653 out of 5 Stars. 74288 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryShark Clean & Empty Cordless Stick Vacuum with Auto-Empty System
Members-only price$211.19 offShark Clean & Empty Cordless Stick Vacuum with Auto-Empty System
2054.0341 out of 5 Stars. 205 reviews4.0341 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222184.7304 out of 5 Stars. 22218 reviews4.7304 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
Now$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30104.7684 out of 5 Stars. 3010 reviews4.7684 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173724.8552 out of 5 Stars. 17372 reviews4.8552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping