Weber Gourmet Burger Seasoning, 8 oz.

Highlights
- Contains 8 ounces of deliciously sweet, savory and spicy goodness
- Creates a flavor explosion on meat patties, includes onions, garlic, salt, sugar, spices, Worcestershire sauce and more
- No artificial flavors or preservatives
- Exclusively sold at Sam’s Club
McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz., $4.98, Was $7.48, $0.17/oz

McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz.


Members also considered
Betty Crocker HERSHEY'S Triple Chocolate Fudge Brownie Mix, 20 oz., 4 pk., $10.98, $2.75/ea
Sponsored$1098current price $10.98$2.75/eaBetty Crocker HERSHEY'S Triple Chocolate Fudge Brownie Mix, 20 oz., 4 pk.
64144.8117 out of 5 Stars. 6414 reviews4.8117 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNestle Toll House Semi-Sweet Chocolate Chips, 72 oz., $15.98, $0.22/oz
$1598current price $15.98$0.22/ozNestle Toll House Semi-Sweet Chocolate Chips, 72 oz.
108554.8057 out of 5 Stars. 10855 reviews4.8057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKnorr Granulated Chicken Bouillon, 40.5 oz., $5.98, Was $6.28, $0.15/oz
Now$598current price Now $5.98, Was $6.28$6.28$0.15/oz$0.3 offKnorr Granulated Chicken Bouillon, 40.5 oz.
37594.8199 out of 5 Stars. 3759 reviews4.8199 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMorton Iodized Salt, 64 oz., $2.46, $0.04/oz
$246current price $2.46$0.04/ozMorton Iodized Salt, 64 oz.
42444.7441 out of 5 Stars. 4244 reviews4.7441 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Granulated Garlic, 26 oz., $9.38, $0.36/oz
$938current price $9.38$0.36/ozMember's Mark Granulated Garlic, 26 oz.
17604.8455 out of 5 Stars. 1760 reviews4.8455 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingReaLemon 100% Lemon Juice 48 fl. oz. bottles, 2 pk., $6.48, $3.24/ea
$648current price $6.48$3.24/eaReaLemon 100% Lemon Juice 48 fl. oz. bottles, 2 pk.
64884.8496 out of 5 Stars. 6488 reviews4.8496 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Fine Ground Black Pepper, 18 oz., $7.98, $0.44/oz
$798current price $7.98$0.44/ozMember's Mark Fine Ground Black Pepper, 18 oz.
33604.836 out of 5 Stars. 3360 reviews4.836 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKing Arthur Bread Flour, 10 lbs., $8.38, Was $8.98, $0.84/lb
Now$838current price Now $8.38, Was $8.98$8.98$0.84/lb$0.6 offKing Arthur Bread Flour, 10 lbs.
12244.7377 out of 5 Stars. 1224 reviews4.7377 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKinder's The Blend Seasoning Salt, Pepper and Garlic, 10.5 oz., $4.98, $0.47/oz
$498current price $4.98$0.47/ozKinder's The Blend Seasoning Salt, Pepper and Garlic, 10.5 oz.
21664.8195 out of 5 Stars. 2166 reviews4.8195 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Sea Salt, 36 oz., $3.98, $0.11/oz
$398current price $3.98$0.11/ozFrom $3.98Member's Mark Sea Salt, 36 oz.
21254.8108 out of 5 Stars. 2125 reviews4.8108 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHERSHEY'S Chocolate Syrup, 48 oz., 2 pk., $12.22, $0.13/oz
$1222current price $12.22$0.13/ozFrom $12.22HERSHEY'S Chocolate Syrup, 48 oz., 2 pk.
74264.7925 out of 5 Stars. 7426 reviews4.7925 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCarnation Evaporated Milk, 12 fl. oz., 8 pk., $10.48, $0.11/foz
$1048current price $10.48$0.11/fozCarnation Evaporated Milk, 12 fl. oz., 8 pk.
57264.8206 out of 5 Stars. 5726 reviews4.8206 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLawry's Coarse Ground Garlic Salt with Parsley, 33 oz., $8.88, $0.27/oz
$888current price $8.88$0.27/ozLawry's Coarse Ground Garlic Salt with Parsley, 33 oz.
27604.8688 out of 5 Stars. 2760 reviews4.8688 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRising Star Baking Supply Pure Vanilla Extract, 8 fl. oz., $8.98, $1.12/foz
$898current price $8.98$1.12/fozRising Star Baking Supply Pure Vanilla Extract, 8 fl. oz.
25704.7339 out of 5 Stars. 2570 reviews4.7339 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark All Purpose Flour, 25 lbs., $10.58, $0.42/lb
$1058current price $10.58$0.42/lbMember's Mark All Purpose Flour, 25 lbs.
19014.6886 out of 5 Stars. 1901 reviews4.6886 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Give your burgers a blast of flavor with Weber® Gourmet Burger™ Seasoning (8 oz.). Use it for burgers on a grill or stovetop.
What's in Weber Gourmet Burger Seasoning?
Consisting of onions, garlic, tomato and peppers, along with salt, sugar and spices, you have everything you need in one bottle to transform a burger from good to perfection. And for an added kick of deliciousness, its Worcestershire sauce will have you wondering why you didn't grab a bottle of this earlier. It's sweet, savory and spicy—everything you need for an extraordinary burger. Put your other seasonings to shame with Weber Gourmet Burger Seasoning.
How to use Weber Gourmet Burger Seasoning
With your choice of meat, whether it's chicken, pork, turkey or beef, place it all in one big bowl. Then, sprinkle two teaspoons of this gourmet burger seasoning per pound of meat, and start kneading it right into the patties until evenly distributed for an explosion of flavor on every bite.
Save Time and Money with this Seasoning
Instead of buying individual bottles of multiple seasonings for your next cookout, just grab this single bottle to save yourself time and money. With this incredible gourmet burger seasoning, you can flavor all your meats within seconds. Small in size, you can easily bring it outside to your grill, and free up your hands to carry other items.
Become a Grilling Superstar
Whether you're grilling for lunch or dinner, for your family and friends, or at the next backyard barbecue party, your guests will always come back begging for more. Simple and small, yet bursting with zesty flavors, you've found the perfect companion to transform you into a grilling superstar. This all-encompassing seasoning is a must-have for any burger.
Gourmet Philly Burger Recipe
Prep time: 15 mins | Cook time: 30 mins | Servings: 4
Ingredients:
- 1 lb. Ground beef
- 2 tbsp Member’s Mark™ Pure Olive Oil
- 1 tbsp Weber® Gourmet Burger Seasoning
- 1 Medium onion, thinly sliced
- 1 Small bell pepper, cut into rings or strips
- 8 slices Provolone cheese
- 4 Hamburger buns
Steps:
- Combine onion, bell pepper, oil and 1 teaspoon Weber® Gourmet Burger Seasoning in a mixing bowl. Stir to evenly coat vegetables with oil and seasoning. Using grill pan, grill with direct medium heat (350°F – 450°F) 8–10 minutes until vegetables are tender and browned. Remove from grill and cover until burgers are done.
- Gently shape ground beef into 5-inch burgers. Season burgers on both sides with 1 tablespoon of Weber® Gourmet Burger Seasoning.
- Grill over direct medium heat (with the lid closed as much as possible), until the internal temperature reaches 160°F for medium, 12–15 minutes, turning once. Top each with 1 slice of cheese just before removing from the grill. Place buns on grill and toast for 1–2 minutes.
- Place burgers on toasted buns, top with onion and pepper mixture, and second slice of cheese.
- Serve with pepperoncini, if desired.
Specifications
Net Weight: 8 ounces
Ingredients: salt, dried onion, spices, dried garlic, sugar, red pepper, rice hulls, dried tomato, dried red bell pepper, natural smoke flavor, caramel color, spice extractives (for flavor and color), natural grill flavor.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 111 reviews
Verified Purchase
Tastiness in a bottle
This is the best seasoning that I've used to give turkey burgers a whole lot of flavor. A little bit in the ground turkey and BOOM! I will try it on some grilled salmon next. It's a little bit of smokiness that is not overwhelming.
Verified Purchase
surprise your taste buds
This sesoning makes a burger taste delicious. Even friends compliment the burger's taste. try a bottle and you will be back for more.
Verified Purchase
Love This
This product very good for burgers/ meatloaf/ meatballs even on steak.
Other popular items in Seasonings, Spices & Herbs
Member's Mark Organic Granulated Onion Powder, 9.25 oz., $9.78, $1.06/oz
$978current price $9.78$1.06/ozMember's Mark Organic Granulated Onion Powder, 9.25 oz.
5344.7322 out of 5 Stars. 534 reviews4.7322 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Organic Ground Ginger, 7 oz., $5.58, $0.80/oz
$558current price $5.58$0.80/ozMember's Mark Organic Ground Ginger, 7 oz.
5544.6949 out of 5 Stars. 554 reviews4.6949 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKinder's All Purpose Seasoning, 30 oz., $14.98, $0.50/oz
$1498current price $14.98$0.50/ozKinder's All Purpose Seasoning, 30 oz.
83.75 out of 5 Stars. 8 reviews3.75 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKinder's Chicken Caesar Seasoning Blend, 9.1 oz, $5.98, $0.66/oz
$598current price $5.98$0.66/ozKinder's Chicken Caesar Seasoning Blend, 9.1 oz
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingKnorr Tomato Bouillon with Chicken Flavor, 70.4 oz., $9.99, Was $12.78, $0.14/oz
Instant Savings
Now$999current price Now $9.99, Was $12.78$12.78$0.14/oz$2.79 offEnds Oct 08Knorr Tomato Bouillon with Chicken Flavor, 70.4 oz.
574.4211 out of 5 Stars. 57 reviews4.4211 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKinder's Cast Iron Steak Seasoning Blend, 9.3 oz, $6.98, $0.75/oz
$698current price $6.98$0.75/ozKinder's Cast Iron Steak Seasoning Blend, 9.3 oz
Available for PickupPickupMember's Mark Whole Bay Leaves, 2 oz., $8.54, $4.27/oz
$854current price $8.54$4.27/ozMember's Mark Whole Bay Leaves, 2 oz.
1484.7905 out of 5 Stars. 148 reviews4.7905 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Chopped Chives, 1.4 oz., $7.38
$738current price $7.38Member's Mark Chopped Chives, 1.4 oz.
2934.7884 out of 5 Stars. 293 reviews4.7884 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOld Bay 16oz, $7.68, $0.48/oz
$768current price $7.68$0.48/ozOld Bay 16oz
5534.859 out of 5 Stars. 553 reviews4.859 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping4C Seasoned Bread Crumbs, 46 oz., 2 pk., $8.12, $0.09/oz
$812current price $8.12$0.09/oz4C Seasoned Bread Crumbs, 46 oz., 2 pk.
4994.7114 out of 5 Stars. 499 reviews4.7114 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Granulated Garlic, 7.25 lbs., $36.98, Was $41.98, $0.32/oz
Instant Savings
Now$3698current price Now $36.98, Was $41.98$41.98$0.32/oz$5 offEnds Oct 11Member's Mark Granulated Garlic, 7.25 lbs.
1804.8056 out of 5 Stars. 180 reviews4.8056 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMember's Mark Dried Basil Leaf, 6.25 oz., $6.64, $1.06/oz
$664current price $6.64$1.06/ozMember's Mark Dried Basil Leaf, 6.25 oz.
4944.7449 out of 5 Stars. 494 reviews4.7449 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKinder's Honey Garlic Seasoning Blend, 10 oz, $4.98, $0.50/oz
$498current price $4.98$0.50/ozKinder's Honey Garlic Seasoning Blend, 10 oz
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Organic Cinnamon, 7 oz., $6.18, $0.88/oz
$618current price $6.18$0.88/ozMember's Mark Organic Cinnamon, 7 oz.
11254.7573 out of 5 Stars. 1125 reviews4.7573 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKinder's Woodfired Garlic with Smoked Flavor Seasoning, 23 oz., $12.98, Was $14.98, $0.56/oz
Instant Savings
Now$1298current price Now $12.98, Was $14.98$14.98$0.56/oz$2 offEnds Oct 11Kinder's Woodfired Garlic with Smoked Flavor Seasoning, 23 oz.
44.25 out of 5 Stars. 4 reviews4.25 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping