The Pioneer Woman Cooks: Dinner's Ready!, Hardcover

Highlights
- Cook smarter, not harder
- Audience: Adults
- Includs: 112 recipes
- Collection of flavorful and fast recipes to breathe speedy new scrumptiousness into your cooking


Members who viewed this also viewed
SmartyPants Kids Multivitamin and Omega Gummy, 100 ct., $17.98, $0.18/ea
Sponsored$1798current price $17.98$0.18/eaSmartyPants Kids Multivitamin and Omega Gummy, 100 ct.
10894.5216 out of 5 Stars. 1089 reviews4.5216 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Mesh Office Chair, $99.00
$9900current price $99.00Member's Mark Mesh Office Chair
854.4471 out of 5 Stars. 85 reviews4.4471 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHarry Potter Crochet Kit, Mixed Media, $14.98
$1498current price $14.98Harry Potter Crochet Kit, Mixed Media
1204.125 out of 5 Stars. 120 reviews4.125 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk., $9.76, $0.22/oz
Sponsored$976current price $9.76$0.22/ozRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk.
68154.7906 out of 5 Stars. 6815 reviews4.7906 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 24-Qt. Covered Aluminum Stock Pot, $43.36
$4336current price $43.36Member's Mark 24-Qt. Covered Aluminum Stock Pot
2134.7136 out of 5 Stars. 213 reviews4.7136 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOsaki OS-Pro Yamato Massage Chair, $2,999.00
$2,99900current price $2,999.00Osaki OS-Pro Yamato Massage Chair
74 out of 5 Stars. 7 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDiary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules - Book 2 of 19, Hardcover, $9.48
$948current price $9.48Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules - Book 2 of 19, Hardcover
114.9091 out of 5 Stars. 11 reviews4.9091 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWildRoots Omega Powerhouse Trail Mix, 24 oz., $9.98, $0.42/oz
$998current price $9.98$0.42/ozWildRoots Omega Powerhouse Trail Mix, 24 oz.
31194.5024 out of 5 Stars. 3119 reviews4.5024 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingBlue Stop Max Massage Gel for Body Aches, 16 fl. oz., $23.88, $1.49/foz
$2388current price $23.88$1.49/fozBlue Stop Max Massage Gel for Body Aches, 16 fl. oz.
8334.6435 out of 5 Stars. 833 reviews4.6435 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDash Mini Maker 3-Pack Gift Set, Mini Waffle Maker + Mini Heart-Shaped Waffle Maker + Mini Maker Griddle
Members-only priceDash Mini Maker 3-Pack Gift Set, Mini Waffle Maker + Mini Heart-Shaped Waffle Maker + Mini Maker Griddle
1134.8584 out of 5 Stars. 113 reviews4.8584 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDiary of a Wimpy Kid: The Meltdown - Book 13 of 19, Hardcover, $9.48
$948current price $9.48Diary of a Wimpy Kid: The Meltdown - Book 13 of 19, Hardcover
Available for ShippingShippingZevo Flying Insect Trap Refill Cartridges, 12pk, $33.98
$3398current price $33.98Zevo Flying Insect Trap Refill Cartridges, 12pk
25144.7021 out of 5 Stars. 2514 reviews4.7021 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
After seventeen years of sharing recipes in her cookbooks, on her website, and on her cooking show, Ree Drummond still absolutely loves cooking! But sometimes life is just too busy these days to devote that much time to getting dinner on the table day after day. If you find yourself in the same dinner boat, here’s a collection of flavorful and fast recipes to breathe speedy new scrumptiousness into your cooking. In The Pioneer Woman Cooks—Dinner’s Ready! you’ll find lots of new dishes to fit your schedule, whether you’re in a hurry to get supper made or simply want to get out of the kitchen quicker to spend time doing other things you enjoy - even if that’s curling up in front of the TV for the night!
Every occasion is covered, from hosting company, with Ree’s mom’s Seafood Casserole from the ’70s and Pork Marsala with Mushrooms, to pizza night, with my classic Cast-Iron Hamburger Pizza and gorgeous Rainbow Pizza, to teenager-friendly fun food like Pretzel Dogs and Pickle Chicken Bites. You’ll also enjoy tasty new pasta dishes, chicken dinners, and fuss-free sides like Crispy Parmesan Potatoes and Pimento Cheese Grits, as well as delicious desserts like Blackberry Lime Whip and Chuckwagon Brownies.
As a delicious bonus, there’s a whole chapter of easy-to-make Fridge Grabs—from Refrigerator Pickles to Garlic Confit—that are great to have on hand for adding even more flavor and zip to the recipes! The low-stress, fuss-free, big-on-flavor recipes in The Pioneer Woman Cooks—Dinner’s Ready! are sure to be new family faves.
You’ll be able to holler “Dinner’s ready!” faster than ever using these straightforward recipes and step-by-step photography.
About the Author
Ree Drummond is the author of seven #1 New York Times bestselling cookbooks in the Pioneer Woman Cooks series, the New York Times bestsellers Frontier Follies and The Pioneer Woman: Black Heels to Tractor Wheels, and many bestselling children’s books. Her award-winning website, The Pioneer Woman, was founded in 2006, and her top-rated cooking show, The Pioneer Woman, premiered on Food Network in 2011. In the years that followed, Ree launched The Pioneer Woman Magazine, a well-loved line of kitchen and home products at Walmart, and a restaurant, bakery, store, and other businesses in her hometown of Pawhuska, Oklahoma. She lives on a working ranch with her husband, Ladd, and has five adult kids who come home for family meals whenever they can!
Other Books by Ree Drummond
Specifications
- Hardcover
- Cooking
- 384 pages
- Audience: Adults
- Language: English
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 3 reviews
Verified Purchase
Impressive and a must have!
Absolutely love how there are pictures showing each step of the recipe. This allows one to know with confidence the recipe is on track. The book offers a wide variety of easy to follow recipes. I’m looking forward to trying them all.
Verified Purchase
Great recipes
I love anything Pioneer Woman and her recipes in this book are great.
Verified Purchase
Quick meals
Quick and easy recipes. My husband likes to cook with it.
Top products
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197684.7977 out of 5 Stars. 19768 reviews4.7977 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60214.0955 out of 5 Stars. 6021 reviews4.0955 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88254.8367 out of 5 Stars. 8825 reviews4.8367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1544884.8588 out of 5 Stars. 154488 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set, $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742414.6653 out of 5 Stars. 74241 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryShark Clean & Empty Cordless Stick Vacuum with Auto-Empty System
Members-only price$211.19 offShark Clean & Empty Cordless Stick Vacuum with Auto-Empty System
2054.0341 out of 5 Stars. 205 reviews4.0341 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222184.7304 out of 5 Stars. 22218 reviews4.7304 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk., $22.78, Was $33.48, $0.76/ea
Instant Savings
Now$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
29994.7683 out of 5 Stars. 2999 reviews4.7683 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery