
Highlights
- Includes 1,000 cups
- Ideal for serving hot drinks like coffee and tea
- Leak-resistant design for beverages on-the-go
- Made with at least 88% renewable resources
- Manufactured to meet SFI chain-of-custody standard
Dixie® To Go 12 oz. Paper Cup with Leak-Resistant Lid, 92 ct., $14.78, $0.16/ea

Dixie® To Go 12 oz. Paper Cup with Leak-Resistant Lid, 92 ct.


Members also considered
Dixie PerfecTouch Insulated Hot/Cold Paper Cups, Coffee Haze, 12 oz. 176 ct., $18.68, $0.11/ea
Sponsored$1868current price $18.68$0.11/eaFrom $18.68Dixie PerfecTouch Insulated Hot/Cold Paper Cups, Coffee Haze, 12 oz. 176 ct.
11344.2686 out of 5 Stars. 1134 reviews4.2686 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDixie to go Insulated Paper Cups, Choose Size
Members-only priceDixie to go Insulated Paper Cups, Choose Size
11344.5692 out of 5 Stars. 1134 reviews4.5692 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
Members-only priceDixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
634.6508 out of 5 Stars. 63 reviews4.6508 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChinet Comfort Cup and Lids, 16 oz. 70 ct., $14.58, $0.21/ea
Sponsored$1458current price $14.58$0.21/eaChinet Comfort Cup and Lids, 16 oz. 70 ct.
86734.6782 out of 5 Stars. 8673 reviews4.6782 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDixie To Go Black Hot Cup Lids, 12-20 fl. oz., 500 ct., $27.98, $0.06/ea
$2798current price $27.98$0.06/eaDixie To Go Black Hot Cup Lids, 12-20 fl. oz., 500 ct.
4994.6393 out of 5 Stars. 499 reviews4.6393 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDixie PerfectTouch Domed Hot Cup Plastic Lid, 8 oz. 1000 ct. 9538DX, $54.98, $0.05/ea
$5498current price $54.98$0.05/eaDixie PerfectTouch Domed Hot Cup Plastic Lid, 8 oz. 1000 ct. 9538DX
304.5 out of 5 Stars. 30 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHefty Chill-To-Go Clear Plastic Cups with Sip Lids, 18 oz., 60 ct., $13.48, $0.22/ea
$1348current price $13.48$0.22/eaHefty Chill-To-Go Clear Plastic Cups with Sip Lids, 18 oz., 60 ct.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDixie To Go Hot Cup Lids 8 oz., 500 ct., $27.98
$2798current price $27.98Dixie To Go Hot Cup Lids 8 oz., 500 ct.
174.1176 out of 5 Stars. 17 reviews4.1176 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Eco-Friendly and Sustainable Design
Serve hot beverages with ease and care for the environment using these Solo paper hot cups. Crafted with at least 88% renewable resources, these cups are a sustainable choice for your coffee, tea, or hot chocolate needs. Enjoy the convenience of a product designed with the planet in mind.
Durable and Leak-Resistant
Durability meets functionality with the moisture-blocking lining of these cups. This innovative feature protects against leaky seams and soak-through, ensuring a hassle-free experience whether you're serving customers or enjoying a drink at home.
Perfect for Various Settings
Whether you're in the foodservice industry, managing an office, or brewing your favorite hot drink at home, Solo paper hot cups provide a reliable solution. Each cup holds up to 12 oz., making it ideal for coffee, tea, or hot chocolate lovers.
Certified Sustainable Manufacturing
Manufactured by Dart Container, these paper products meet the requirements of the SFI chain-of-custody standard, ensuring responsible sourcing and production. Pair these cups with a variety of compatible lids, sold separately, for added convenience.
Specifications
| Key Specifications | |
| Quantity | 1000 ct. |
| Material | Paper |
| Color/Style | Bistro Print |
| Features | Hot |
| Microwavable | No |
| Recyclable | No |
| Compostable | No |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-1 of 1 review
Verified Purchase
Got different item
Instead of this item i got a single package of a 50 count 12oz cups.
Other popular items in Commercial Disposable Cups
Fairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303344.8384 out of 5 Stars. 30334 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWinCup Foam Drink Cups 18 Series, White, Multi ct., $38.98
$3898current price $38.98More options from $27.98WinCup Foam Drink Cups 18 Series, White, Multi ct.
964.4167 out of 5 Stars. 96 reviews4.4167 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Translucent Portion Cups 2 fl. oz., 2500 ct., $42.98, $0.02/ea
$4298current price $42.98$0.02/eaMember's Mark Translucent Portion Cups 2 fl. oz., 2500 ct.
7984.6729 out of 5 Stars. 798 reviews4.6729 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Clear Plastic Portion Lids 2 oz., 2500 ct., $32.78, $0.01/ea
$3278current price $32.78$0.01/eaMember's Mark Clear Plastic Portion Lids 2 oz., 2500 ct.
4084.4926 out of 5 Stars. 408 reviews4.4926 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Clear Flat Plastic Lids with Straw Slot 500 ct., $18.88, $0.04/ea
$1888current price $18.88$0.04/eaMember's Mark Clear Flat Plastic Lids with Straw Slot 500 ct.
2544.4646 out of 5 Stars. 254 reviews4.4646 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWinCup Lids with Straw Slot 18 Series, Translucent, 32-44 oz., 1000 ct., $61.98, $0.06/ea
$6198current price $61.98$0.06/eaWinCup Lids with Straw Slot 18 Series, Translucent, 32-44 oz., 1000 ct.
35 out of 5 Stars. 3 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Heavyweight White Plastic Spoons, 600 ct., $16.82, $0.03/ea
$1682current price $16.82$0.03/eaFrom $16.82Member's Mark Heavyweight White Plastic Spoons, 600 ct.
52444.7929 out of 5 Stars. 5244 reviews4.7929 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct., $16.82, $0.03/ea
$1682current price $16.82$0.03/eaFrom $16.82Member's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct.
59514.8189 out of 5 Stars. 5951 reviews4.8189 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937854.8417 out of 5 Stars. 193785 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk., $12.84, $0.01/ea
$1284current price $12.84$0.01/eaMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk.
115904.7058 out of 5 Stars. 11590 reviews4.7058 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNabisco Sweet Treats Variety Pack, 60 pk., $13.98, $0.30/oz
$1398current price $13.98$0.30/ozNabisco Sweet Treats Variety Pack, 60 pk.
54224.7016 out of 5 Stars. 5422 reviews4.7016 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWinCup Lids with Drink Thru Tear Back 18 Series, White, 8 oz., 1000 ct., $21.98, $0.02/ea
$2198current price $21.98$0.02/eaWinCup Lids with Drink Thru Tear Back 18 Series, White, 8 oz., 1000 ct.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60304.0957 out of 5 Stars. 6030 reviews4.0957 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527624.6059 out of 5 Stars. 52762 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery