Shea Moisture Curl Enhancing Smoothie Hair Cream, Coconut and Hibiscus, 20 oz.
Shipping

Highlights
- The best hair cream and forming cream for thick, curly hair
- Like a hair styling wax for curl definition
- Restores moisture and creates brilliant shine
- Features ccoconut oil, silk protein and neem oil
- Forumulated with no silicone, sulfates or parabens
Batiste Brunette Dry Shampoo, 3.81oz, 3 pack, $23.18

Batiste Brunette Dry Shampoo, 3.81oz, 3 pack


Members also considered
Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk., $25.98, $1.00/oz
Sponsored$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6874.8268 out of 5 Stars. 687 reviews4.8268 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk., $9.34, $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69824.5834 out of 5 Stars. 6982 reviews4.5834 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk., $11.48, $0.36/oz
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36084.8154 out of 5 Stars. 3608 reviews4.8154 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk., $11.96, $0.20/foz
Sponsored$1196current price $11.96$0.20/fozCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk.
16174.6846 out of 5 Stars. 1617 reviews4.6846 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk., $10.98, Was $12.98, $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100064.838 out of 5 Stars. 10006 reviews4.838 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk, $11.98, Was $12.48, $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28564.7742 out of 5 Stars. 2856 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct., $18.48, $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct.
1034.7725 out of 5 Stars. 103 reviews4.7725 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct., $18.48, $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct.
92454.7404 out of 5 Stars. 9245 reviews4.7404 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk., $12.98, $1.00/oz
$1298current price $12.98$1.00/ozDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk.
27164.6708 out of 5 Stars. 2716 reviews4.6708 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk., $10.97, $0.11/foz
$1097current price $10.97$0.11/fozCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42954.7288 out of 5 Stars. 4295 reviews4.7288 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk., $15.98, $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22704.7692 out of 5 Stars. 2270 reviews4.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz., $12.88, $0.29/foz
$1288current price $12.88$0.29/fozJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz.
50104.8196 out of 5 Stars. 5010 reviews4.8196 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct., $10.98, Was $11.48, $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26584.7506 out of 5 Stars. 2658 reviews4.7506 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAlways Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
Members-only priceAlways Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
33514.6347 out of 5 Stars. 3351 reviews4.6347 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
Members-only priceGillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
60724.6518 out of 5 Stars. 6072 reviews4.6518 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Enhance Your Curls with SheaMoisture
SheaMoisture Coconut & Hibiscus Curl Enhancing Smoothie is a top-tier hair cream and forming cream product, specifically designed for thick, curly hair. Like a hair styling wax, this cream offers excellent curl definition and is an ideal choice for controlling frizz. Besides, it smoothens hair, providing a soft, silky feel and bouncy curls. This product also restores moisture, generates brilliant shine, and conditions hair without weighing it down.
Curl Definition, Bounce and Frizz Control
SheaMoisture Coconut & Hibiscus Curl Enhancing Smoothie provides curl definition, bounce, and frizz control. This curly hair product contains coconut oil, silk protein, and neem oil, all of which contribute to adding a brilliant shine to your hair. It's a hair cream and styling cream that is formulated without silicones, sulfates, parabens, phthalates, mineral oil, or petrolatum.
Ethically Traded, Sustainably Produced
All SheaMoisture frizz control hair products are ethically traded, sustainably produced, and cruelty-free. They are suitable for thick, curly hair (3A through 4C). By purchasing SheaMoisture products, you are supporting our mission to reinvest back in our communities.
The SheaMoisture Story
SheaMoisture is the legacy of Sofi Tucker, a pioneering mother of four and an entrepreneur, who sold shea butter, African Black Soap, and homemade beauty preparations in Sierra Leone in 1912. We honor her vision by continuing to formulate with Raw Shea Butter handcrafted by women in Africa. With every purchase, you show support of our mission to reinvest back in our communities. Ethically traded ingredients sustainably produced. Pioneering Community Commerce and Fair Trade since 1912. Tested on the Tucker family for four generations. Never on animals.
Specifications
How to Use
Section hair and apply product sparingly to damp or dry hair. Do not rinse out. Style hair as desired. For best results, use as a styling cream for twist-outs, braids and wash-and-go styles.
Disclaimer: Product pages contain information provided by third-party sellers and other content providers. Despite our best efforts to make sure that information is accurate, we don’t guarantee it, and images, descriptions, specifications, or other attributes may be incomplete, out of date, unreliable or miscategorized. Before you buy, use or consume a product, you should always review nutritional, ingredient and allergen information and any warnings or instructions. We don’t guarantee the accuracy of nutritional labels or any other information on product packaging.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 213 reviews
Verified Purchase
This product is excellent .I have curly wavy hair and one side is a little different than the other,i do just a small amount of this product rubbed through my hair abd it evens it out and have nice waves and doesn't make my hair stiff
Verified Purchase
Just right
Great product, doesn't leave a residue feeling, great fragrance, dries clear, doesn't flake. overall im happy with this purchase, works great in my hair (african american male) as well as my children's who are biracial.
Verified Purchase
this is my favorite hair product but it usually only comes in a smaller container or is very expensive. I can always find it here for a good price
Other popular items in Hair Care
Shark SilkiPro 3-in-1 Hair Straightener + Rapid Blow Dryer, $249.98
$24998current price $249.98Shark SilkiPro 3-in-1 Hair Straightener + Rapid Blow Dryer
Available for ShippingShippingNatureWell Cherry Rouge Body & Hair Mist and Body Cream Kit, $19.96
$1996current price $19.96NatureWell Cherry Rouge Body & Hair Mist and Body Cream Kit
363.8611 out of 5 Stars. 36 reviews3.8611 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNIGHT 2-Pack Satin Skincare & Haircare Pillowcase, Assorted Sizes, Choose Color, $16.98, $8.49/ea
$1698current price $16.98$8.49/eaOptions from $16.98 – $18.98NIGHT 2-Pack Satin Skincare & Haircare Pillowcase, Assorted Sizes, Choose Color
8434.2408 out of 5 Stars. 843 reviews4.2408 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingR+Co Television Perfect Hair Conditioner, 8.5 fl. oz., $26.98
$2698current price $26.98R+Co Television Perfect Hair Conditioner, 8.5 fl. oz.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNIGHT Satin Pillowcase & Scrunchies Gift Set, 7 pc., $22.98
$2298current price $22.98Options from $22.98 – $29.98NIGHT Satin Pillowcase & Scrunchies Gift Set, 7 pc.
284.25 out of 5 Stars. 28 reviews4.25 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLiving Proof Restore Conditioner, 33.8 fl. oz., $54.98, $1.63/foz
$5498current price $54.98$1.63/fozLiving Proof Restore Conditioner, 33.8 fl. oz.
Available for ShippingShippingLiving Proof Perfect hair Day Conditioner, Choose Size, $54.98, $1.63/foz
$5498current price $54.98$1.63/fozLiving Proof Perfect hair Day Conditioner, Choose Size
34 out of 5 Stars. 3 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingColor Wow Money Masque, 7.5 oz., $36.98, $4.93/oz
$3698current price $36.98$4.93/ozColor Wow Money Masque, 7.5 oz.
Available for ShippingShippingMember's Mark Minoxidil 5%, Hair Regrowth Treatment for Men, 2 fl. oz., 6 ct., $19.98, $1.67/foz
$1998current price $19.98$1.67/fozMember's Mark Minoxidil 5%, Hair Regrowth Treatment for Men, 2 fl. oz., 6 ct.
6774.5081 out of 5 Stars. 677 reviews4.5081 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
Members-only priceJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
7124.5492 out of 5 Stars. 712 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Minoxidil 5% 120 Day Foam, 8.44 oz., $32.98, $3.91/oz
$3298current price $32.98$3.91/ozMember's Mark Minoxidil 5% 120 Day Foam, 8.44 oz.
153.8 out of 5 Stars. 15 reviews3.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Conditioner, 40 fl. oz., $14.98, $0.37/foz
$1498current price $14.98$0.37/fozOGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Conditioner, 40 fl. oz.
1984.4192 out of 5 Stars. 198 reviews4.4192 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingShark Glossiâ„¢ Ceramic Hot Tool, Hair Dryer, & Air Glosser, $179.98
$17998current price $179.98Shark Glossiâ„¢ Ceramic Hot Tool, Hair Dryer, & Air Glosser
2474.6154 out of 5 Stars. 247 reviews4.6154 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNizoral Anti-Dandruff Shampoo with 1% Ketoconazole, Fresh Scent, 19 fl. oz., $29.99, $1.58/oz
$2999current price $29.99$1.58/ozNizoral Anti-Dandruff Shampoo with 1% Ketoconazole, Fresh Scent, 19 fl. oz.
Available for ShippingShippingGarnier Whole Blends Honey Treasures Repairing Shampoo, 40 fl. oz., $10.48, $0.26/foz
$1048current price $10.48$0.26/fozGarnier Whole Blends Honey Treasures Repairing Shampoo, 40 fl. oz.
58574.6942 out of 5 Stars. 5857 reviews4.6942 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping