La Mer The Moisturizing Cream

Highlights
- Lightweight face cream
- Replenishes and hydrates skin
- Skin Type: Normal, dry, combination
CeraVe AM/PM Facial Moisturizing Lotion Multipack, 3 oz., 2 pk., $23.99

CeraVe AM/PM Facial Moisturizing Lotion Multipack, 3 oz., 2 pk.


Other popular items in Skin Care
Hempz Original Body Moisturizer, 17 fl. oz., 2 pk., $29.96, $0.88/foz
Sponsored$2996current price $29.96$0.88/fozHempz Original Body Moisturizer, 17 fl. oz., 2 pk.
2004.81 out of 5 Stars. 200 reviews4.81 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeutrogena Hydro Boost 48-Hour Gel Cream Face Moisturizer, 1.7 fl. oz., 3 pk., $44.48, $8.72/foz
$4448current price $44.48$8.72/fozNeutrogena Hydro Boost 48-Hour Gel Cream Face Moisturizer, 1.7 fl. oz., 3 pk.
46734.648 out of 5 Stars. 4673 reviews4.648 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSummer Fridays Super Amino Gel Cleanser, 5 fl. oz., $29.98, $6.00/foz
$2998current price $29.98$6.00/fozSummer Fridays Super Amino Gel Cleanser, 5 fl. oz.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFrigidaire Skincare Cooler with Lighted Mirror Make-Up Door, Black, $35.91
$3591current price $35.91From $35.91Frigidaire Skincare Cooler with Lighted Mirror Make-Up Door, Black
32.3333 out of 5 Stars. 3 reviews2.3333 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNatureWell Hydrating Cleanser & Serum Kit, $19.96, $2.38/foz
$1996current price $19.96$2.38/fozNatureWell Hydrating Cleanser & Serum Kit
393.7692 out of 5 Stars. 39 reviews3.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNIGHT 2-Pack Satin Skincare & Haircare Pillowcase, Assorted Sizes, Choose Color, $18.98, $9.49/ea
$1898current price $18.98$9.49/eaMore options from $16.98NIGHT 2-Pack Satin Skincare & Haircare Pillowcase, Assorted Sizes, Choose Color
8434.2408 out of 5 Stars. 843 reviews4.2408 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDrunk Elephant Protini Polypeptide Cream, Choose Size, $49.98
$4998current price $49.98Drunk Elephant Protini Polypeptide Cream, Choose Size
55 out of 5 Stars. 5 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDr. Dennis Gross DermInfusions Blur + Repair Cream, 1.7 fl. oz., $47.98, $28.22/foz
$4798current price $47.98$28.22/fozDr. Dennis Gross DermInfusions Blur + Repair Cream, 1.7 fl. oz.
Available for ShippingShippingDrunk Elephant Bronzi Anti-Pollution Sunshine Drops, 1 fl. oz., $31.98
$3198current price $31.98Drunk Elephant Bronzi Anti-Pollution Sunshine Drops, 1 fl. oz.
143.8571 out of 5 Stars. 14 reviews3.8571 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingShark FacialPro Glow At Home Hydro-Powered Facial System
Instant Savings
Members-only price$49 offEnds Oct 03Shark FacialPro Glow At Home Hydro-Powered Facial System
1284.6406 out of 5 Stars. 128 reviews4.6406 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Hydrating Hand Serum, 3 pk., $12.98
$1298current price $12.98NatureWell Hydrating Hand Serum, 3 pk.
Available for ShippingShippingAVANI Dead Sea Cosmetics Foaming Daily Cleanser, 2.7 fl. oz., 2 pk., $29.98, $5.55/foz
$2998current price $29.98$5.55/fozAVANI Dead Sea Cosmetics Foaming Daily Cleanser, 2.7 fl. oz., 2 pk.
173.9412 out of 5 Stars. 17 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSupergoop Unseen Sunscreen, SPF 50, 1.7 fl. oz.
Members-only priceSupergoop Unseen Sunscreen, SPF 50, 1.7 fl. oz.
95 out of 5 Stars. 9 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFarmacy Green Clean Makeup Meltaway Cleansing Balm, Choose Size
Members-only priceFarmacy Green Clean Makeup Meltaway Cleansing Balm, Choose Size
55 out of 5 Stars. 5 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDrunk Elephant B-Hydra Intensive Hydration Serum, 1.69 fl. oz., $36.98
$3698current price $36.98Drunk Elephant B-Hydra Intensive Hydration Serum, 1.69 fl. oz.
Available for ShippingShipping
About this item
Product details
La Mer the Moisturizing Cream is a superior moisturizer for all skin types. This rich cream soothes and heals thirsty skin while softening and smoothing the skin’s texture. Can be used day and night.
Disclaimer: Sam’s Club is committed to offering quality products and services at an exceptional value. To serve this goal, these products were not purchased directly from the manufacturer or its authorized distributor but from a third-party dealer with strict controls to verify authenticity and quality. Some manufacturers limit or exclude their warranties on these products. However, these items remain fully covered by Sam’s Club’s 100% Merchandise Satisfaction Guarantee. If you are not satisfied with your purchase for any reason, return your item and we'll replace it or provide a refund.
Specifications
- Lightweight formula
- Ultra hydrating
- 1 oz. jar
Warnings and disclaimers
Disclaimer
Sam's Club is committed to offering quality products and services at an exceptional value. To serve that goal, this product was not purchased directly from the manufacturer or its authorized distributor but from a third-party dealer, accompanied by strict controls to verify the authenticity and quality of the product. This is in accordance with standard business practices in the retail and warehouse club industry. As always, if you are not satisfied with your purchase for any reason, we'll replace it or provide a refund according to the terms of our 100% Merchandise Satisfaction Guarantee.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 7 reviews
Verified Purchase
The skin cream I should have bought years ago!
I was so hesitant to splurge on this....but then several of my friends started using it with amazing results. When it was on sale I decided to take the plunge and try it. I told myself I would only buy it one time just to see if it was worth the price. Well let me tell you...it is! My skin looks and feels great! It is expensive, but you don't need to use a lot so it will last a good while. I have so many partially used skin care treatments that were a waste of money....this one is not!
Verified Purchase
Best kept secret
Love this cream especially during the winter season. You just have to know how to use it. Make sure your hands are clean and dry, rub until a clear oily film forms, then press on your face.
Verified Purchase
LaMer
Outstanding product, love it
Popular products in this category
Hempz Triple Moisture Whipped Body Crème, 17 fl. oz., 2 pk., $29.96, $0.88/foz
Sponsored$2996current price $29.96$0.88/fozHempz Triple Moisture Whipped Body Crème, 17 fl. oz., 2 pk.
1774.8079 out of 5 Stars. 177 reviews4.8079 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeutrogena Hydro Boost Exfoliating Cleanser, 5 fl. oz., 3 pk., $19.96, $1.33/foz
$1996current price $19.96$1.33/fozNeutrogena Hydro Boost Exfoliating Cleanser, 5 fl. oz., 3 pk.
12164.3199 out of 5 Stars. 1216 reviews4.3199 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCetaphil Gentle Foaming Cleanser, 8 fl. oz., 3 pk., $19.98, $0.83/foz
$1998current price $19.98$0.83/fozCetaphil Gentle Foaming Cleanser, 8 fl. oz., 3 pk.
17634.4203 out of 5 Stars. 1763 reviews4.4203 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHempz SPHM Body Moisturizer, 17 fl. oz., 2 pk., $29.96, $0.88/foz
Sponsored$2996current price $29.96$0.88/fozHempz SPHM Body Moisturizer, 17 fl. oz., 2 pk.
1434.9091 out of 5 Stars. 143 reviews4.9091 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingL'Occitane Almond Shower Oil, Choose Size, $22.98, $2.74/foz
$2298current price $22.98$2.74/fozL'Occitane Almond Shower Oil, Choose Size
124.5833 out of 5 Stars. 12 reviews4.5833 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeutrogena Evenly Clear Acne-Prone Skin Essentials Set, $14.91
$1491current price $14.91From $14.91Neutrogena Evenly Clear Acne-Prone Skin Essentials Set
44.5 out of 5 Stars. 4 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLaneige Lip Sleeping Mask EX, Berry, $19.98
$1998current price $19.98Laneige Lip Sleeping Mask EX, Berry
424.7857 out of 5 Stars. 42 reviews4.7857 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBanana Boat Sport Kids Sunscreen Spray, SPF 50, 9.5 oz., 2 pk., $16.68, $0.88/oz
$1668current price $16.68$0.88/ozBanana Boat Sport Kids Sunscreen Spray, SPF 50, 9.5 oz., 2 pk.
1284.4922 out of 5 Stars. 128 reviews4.4922 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSisley Black Rose Cream Mask, 2 oz., $116.00, $58.00/oz
$11600current price $116.00$58.00/ozSisley Black Rose Cream Mask, 2 oz.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeutrogena Sport Spray Sunscreen, SPF 70, Sweat/Water Resistant, 5 fl. oz., 2 pack, $17.98
$1798current price $17.98Neutrogena Sport Spray Sunscreen, SPF 70, Sweat/Water Resistant, 5 fl. oz., 2 pack
11164.8898 out of 5 Stars. 1116 reviews4.8898 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeutrogena Clear Face Sunscreen Lotion, SPF 50, 2 pk., $18.98, $3.16/oz
$1898current price $18.98$3.16/ozNeutrogena Clear Face Sunscreen Lotion, SPF 50, 2 pk.
21504.7488 out of 5 Stars. 2150 reviews4.7488 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingL'Occitane Almond Supple Skin Oil, 3.3 oz., $36.98, $11.21/oz
$3698current price $36.98$11.21/ozL'Occitane Almond Supple Skin Oil, 3.3 oz.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingShiseido Ultimune Power Infusing Concentrate, 2.5 oz., $59.98, $23.99/oz
$5998current price $59.98$23.99/ozShiseido Ultimune Power Infusing Concentrate, 2.5 oz.
Available for ShippingShippingClinique Even Better Clinical Radical Dark Spot Corrector + Interrupter, 3.4 fl. oz., 2 pk., $214.00, $31.47/foz
$21400current price $214.00$31.47/fozClinique Even Better Clinical Radical Dark Spot Corrector + Interrupter, 3.4 fl. oz., 2 pk.
44 out of 5 Stars. 4 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOlay Eyes Ultimate All-In-One Eye Cream, 0.4 fl. oz., 2 pk., $46.49
$4649current price $46.49Olay Eyes Ultimate All-In-One Eye Cream, 0.4 fl. oz., 2 pk.
1054.3429 out of 5 Stars. 105 reviews4.3429 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping