Colgate Whitening Toothpaste, 8 oz., 5 pk.
Shipping

Highlights
- Helps removed teeth stains
- Cleans deep and whitens teeth
- Includes (4) 8 oz. tubes
- Fights cavities
- Romoves plaque and impurities
- Long lasting cooling effect
Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz

Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.


Members also considered
Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz
Sponsored$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6874.8268 out of 5 Stars. 687 reviews4.8268 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk $11.98 Was $12.48 $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28564.7742 out of 5 Stars. 2856 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8 oz., 5 pk. $8.98 $0.22/oz
$898current price $8.98$0.22/ozColgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8 oz., 5 pk.
8344.7626 out of 5 Stars. 834 reviews4.7626 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk. $22.48 $1.32/oz
Sponsored$2248current price $22.48$1.32/ozSensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk.
83414.4919 out of 5 Stars. 8341 reviews4.4919 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk. $11.48 $0.36/oz
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36124.8153 out of 5 Stars. 3612 reviews4.8153 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22704.7692 out of 5 Stars. 2270 reviews4.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk. $17.98 $1.10/oz
$1798current price $17.98$1.10/ozColgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk.
6634.7119 out of 5 Stars. 663 reviews4.7119 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
5784.6747 out of 5 Stars. 578 reviews4.6747 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCrest Kid's Toothpaste, Sparkle Fun, 4.6 oz., 5 pk. $6.48 $0.28/oz
$648current price $6.48$0.28/ozCrest Kid's Toothpaste, Sparkle Fun, 4.6 oz., 5 pk.
5304.6566 out of 5 Stars. 530 reviews4.6566 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingColgate Optic White Advanced Teeth Whitening Sparkling White Toothpaste, 4.2 oz., 5 pk. $17.98 $0.86/oz
$1798current price $17.98$0.86/ozColgate Optic White Advanced Teeth Whitening Sparkling White Toothpaste, 4.2 oz., 5 pk.
7454.6738 out of 5 Stars. 745 reviews4.6738 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTom's of Maine Fluoride-Free Antiplaque & Whitening Toothpaste, 4.5 oz., 4 pk. $14.98 $0.83/oz
$1498current price $14.98$0.83/ozTom's of Maine Fluoride-Free Antiplaque & Whitening Toothpaste, 4.5 oz., 4 pk.
524.3269 out of 5 Stars. 52 reviews4.3269 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Optic White Pro ActivShine, 3 oz., 3 pk. $15.98
$1598current price $15.98Colgate Optic White Pro ActivShine, 3 oz., 3 pk.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOral-B ProHealth Advanced Manual Soft Toothbrush, 8 ct. $14.97 $1.87/ea
$1497current price $14.97$1.87/eaOral-B ProHealth Advanced Manual Soft Toothbrush, 8 ct.
5934.4941 out of 5 Stars. 593 reviews4.4941 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $10.97 $0.11/foz
$1097current price $10.97$0.11/fozCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42974.7289 out of 5 Stars. 4297 reviews4.7289 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHello Superfresh Fluoride Free Toothpaste, 5.0 oz., 3 pk. $13.98 $0.93/oz
$1398current price $13.98$0.93/ozHello Superfresh Fluoride Free Toothpaste, 5.0 oz., 3 pk.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Whitening Power with Baking Soda and Peroxide
Colgate Baking Soda and Peroxide Whitening Toothpaste is designed to clean deep and help achieve whiter teeth. Its unique formula releases pure oxygen bubbles during brushing, ensuring a refreshing and thorough clean every time.
Refreshing Brisk Mint Flavor
Enjoy the invigorating Brisk Mint flavor that freshens your breath while you brush. This toothpaste combines effective cleaning with a pleasant taste, making your oral care routine enjoyable.
Prevents Cavities and Tartar Build-Up
This toothpaste not only whitens teeth but also helps prevent cavities and the build-up of tartar. It’s a reliable choice for maintaining a healthy and bright smile.
Convenient 3-Pack
The Colgate Baking Soda and Peroxide Whitening Toothpaste comes in a convenient 3-pack, ensuring you have a long-lasting supply for your daily oral care needs.
Specifications
| Key Specifications | |
| Includes: | (4) 8 oz. Tubes |
| Flavor (If Applicable) | Brisk Mint |
| Product Benefits: | Oral Health Care |
| Active Ingredients: | Sodium Monofluorophosphate 0.76% |
Directions: Adults and children 2 years of age and older: Brush teeth thoroughly, preferably after each meal or at least twice a day, or as directed by a dentist or physician
Ingredients: Inactive Ingredients: Glycerin, Hydtrated Silica, Water, Soduim Bicarbonate, PEG-12, Sodium Lauryl Sulfate, Flavor, Sodium Hydroxide, Cellulose Gum, Sodium Saccharin, Carrageenan, Calcium Peroxide, Titanium Dioxide. Ingredients: Active ingredients(s): SOdium Monofluorophosphate 0.76% (0.14% w/v fluroride ion). Inactive ingredients: Glcerin, Hydrated Silica Water, Sorbitol, Sodium Bicarbonate, PEG-12, Sodium Lauryl Sulfate, Flavor, Sodium Hydroxide, Cellulose Gum, Sodium Saccharin, Xanthan Gum, Calcium Peroxide, Titanium Dioxide. Active Ingredients: Sodium Monnoflurophosphate 0.76% (0.14% w/ v Fluride Ion)
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 5 reviews
Verified Purchase
For myself, I've been dealing with bad teeth and now that I'm getting some teeth taken out.I can pretty up my teeth with this good toothpaste. i'll be able to keep my other teeth white and healthy.Yeah , I really like the Brisk Mint taste.
Verified Purchase
baking soda/peroxide - always
Colgate does what it says
Verified Purchase
Brisk
Absolutely the best
Other popular items in Personal Care
Strawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Shampoo, 40 fl. oz. $14.98 $0.37/foz
$1498current price $14.98$0.37/fozOGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Shampoo, 40 fl. oz.
3404.3794 out of 5 Stars. 340 reviews4.3794 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAlways Discreet plus Incontinence Liners for Women, Very Light Long, 132 ct.
Members-only priceAlways Discreet plus Incontinence Liners for Women, Very Light Long, 132 ct.
21664.5813 out of 5 Stars. 2166 reviews4.5813 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSensodyne Clinical White Toothpaste, 5.5 oz., 3 pk. $26.98 $1.64/oz
$2698current price $26.98$1.64/ozSensodyne Clinical White Toothpaste, 5.5 oz., 3 pk.
4464.5135 out of 5 Stars. 446 reviews4.5135 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B iO Series 5 Rechargeable Toothbrush Twin Pack $169.98 $84.99/ea
$16998current price $169.98$84.99/eaOral-B iO Series 5 Rechargeable Toothbrush Twin Pack
8754.6034 out of 5 Stars. 875 reviews4.6034 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B FlossAction Electric Toothbrush Replacement Brush Heads, 10 ct. $54.98 $5.50/ea
$5498current price $54.98$5.50/eaOral-B FlossAction Electric Toothbrush Replacement Brush Heads, 10 ct.
7424.6334 out of 5 Stars. 742 reviews4.6334 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B Pro Advantage Battery-Powered Toothbrush, 2 Handles + 4 Brush Heads $29.98
$2998current price $29.98Oral-B Pro Advantage Battery-Powered Toothbrush, 2 Handles + 4 Brush Heads
1394.1439 out of 5 Stars. 139 reviews4.1439 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B iO Series 7 Professional Clean Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color $299.98 $149.99/ea
$29998current price $299.98$149.99/eaOral-B iO Series 7 Professional Clean Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color
1644.6646 out of 5 Stars. 164 reviews4.6646 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingListerine On-The-Go Cool Mint Mouthwash Sachets, Alcohol Free, 45 ct. $12.46 Was $14.46
Instant Savings
Now$1246current price Now $12.46, Was $14.46$14.46$2 offEnds Oct 05Listerine On-The-Go Cool Mint Mouthwash Sachets, Alcohol Free, 45 ct.
254.64 out of 5 Stars. 25 reviews4.64 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B iO Series 7 Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color $299.98
$29998current price $299.98Oral-B iO Series 7 Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color
4594.3115 out of 5 Stars. 459 reviews4.3115 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60304.0957 out of 5 Stars. 6030 reviews4.0957 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $6.98 Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88364.8366 out of 5 Stars. 8836 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303344.8384 out of 5 Stars. 30334 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping