T3 Power Dry High-Speed Hair Dryer
Shipping

Highlights
- T3 IonAir Technology: A wide, ion-infused airstream dries hair gently and fast
- Ion Generator: Saturates airflow with negative ions for a smooth, shiny finish
- 3 Heat and 2 Speed Settings: Designed for all hair types and textures
- Lock-in Cool Shot: Dispersing cool air to seal in shine for a lasting finish
- Lightweight Body: For easy and comfortable use
Batiste Brunette Dry Shampoo, 3.81oz, 3 pack, $23.18

Batiste Brunette Dry Shampoo, 3.81oz, 3 pack


Members also considered
Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk., $25.98, $1.00/oz
Sponsored$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6874.8268 out of 5 Stars. 687 reviews4.8268 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk., $9.34, $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69824.5834 out of 5 Stars. 6982 reviews4.5834 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk., $11.48, $0.36/oz
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36104.8155 out of 5 Stars. 3610 reviews4.8155 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk., $11.96, $0.20/foz
Sponsored$1196current price $11.96$0.20/fozCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk.
16174.6846 out of 5 Stars. 1617 reviews4.6846 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk., $10.98, Was $12.98, $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100064.838 out of 5 Stars. 10006 reviews4.838 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk, $11.98, Was $12.48, $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28564.7742 out of 5 Stars. 2856 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct., $18.48, $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct.
1034.7725 out of 5 Stars. 103 reviews4.7725 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct., $18.48, $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct.
92454.7404 out of 5 Stars. 9245 reviews4.7404 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz., $9.98, $0.26/foz
$998current price $9.98$0.26/fozPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz.
23304.77 out of 5 Stars. 2330 reviews4.77 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk., $12.98, $1.00/oz
$1298current price $12.98$1.00/ozDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk.
27194.6712 out of 5 Stars. 2719 reviews4.6712 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk., $10.97, $0.11/foz
$1097current price $10.97$0.11/fozCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42964.7288 out of 5 Stars. 4296 reviews4.7288 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk., $15.98, $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22704.7692 out of 5 Stars. 2270 reviews4.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz., $9.98, $0.26/foz
$998current price $9.98$0.26/fozPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz.
20664.7657 out of 5 Stars. 2066 reviews4.7657 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz., $12.88, $0.29/foz
$1288current price $12.88$0.29/fozJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz.
50104.8196 out of 5 Stars. 5010 reviews4.8196 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct., $10.98, Was $11.48, $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26584.7506 out of 5 Stars. 2658 reviews4.7506 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Effortless Styling with OmniAire Technology
Experience faster drying with the innovative OmniAire Technology, designed to deliver even heat for precise styling. This advanced feature minimizes damage, making everyday hair care more effortless and effective.
Frizz-Free Shine with Ion Generator
Achieve perfectly polished results with the built-in ion generator. It works to eliminate frizz while adding a radiant shine, ensuring your hair looks smooth and sleek after every use.
Versatile Styling Attachments
The included drying concentrator and diffuser provide versatility for a variety of hairstyles. Whether you're aiming for bouncy blowouts or defined curls, these attachments help you create the look you desire with ease.
Specifications
- Includes: 1 unit
- Heat Settings: 3 Heat and 2 Speed Settings
- Product Use: Drying and Styling Hair
Directions:
1. Connect the dryer to a power source.
2. Slide the Power switch up in order to start air flow. Slide up one position for low speed, and two positions for high speed.
3. Press the Temperature button to select your desired heat setting. Button will illuminate LED light to indicate heat setting chosen.
Low Heat: Green I Medium Heat:
Yellow I High Heat: Red
4. Set your final look by holding down the Cool Shot button
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 20 reviews
Verified Purchase
Totally awesome Dyson dupe!
So much easier to work with than a standard blow drier, I actually enjoy using it and it’s way faster than regular ones too!
There is a correct way to use this dryer!
At first I didn't know how to use this blow dryer, and like another reviewer, I thought this dryer blew too hot. But then I read the instructions and had an ah-ha moment. By pushing down on the power setting, you can change the heat level from hot/red down to orange, green and cool/blue settings. I like blowing my hair on the orange setting and shoot it with a burst on the blue setting to set the style and take away the frizz. This blower dryer is so much nicer than other T3 dryers I've used. It's considerably lighter and much quieter. I can even listen to my radio while I'm blow drying my hair. I love it!
Verified Purchase
Easy to handle, dries fast
Light weight, dries fast w/ no fuzz
Other popular items in Styling Tools
NIGHT Satin Pillowcase & Scrunchies Gift Set, 7 pc., $22.98
$2298current price $22.98Options from $22.98 – $29.98NIGHT Satin Pillowcase & Scrunchies Gift Set, 7 pc.
284.25 out of 5 Stars. 28 reviews4.25 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Minoxidil 5%, Hair Regrowth Treatment for Men, 2 fl. oz., 6 ct., $19.98, $1.67/foz
$1998current price $19.98$1.67/fozMember's Mark Minoxidil 5%, Hair Regrowth Treatment for Men, 2 fl. oz., 6 ct.
6774.5081 out of 5 Stars. 677 reviews4.5081 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
Members-only priceJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
7124.5492 out of 5 Stars. 712 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Shampoo, 40 fl. oz., $14.98, $0.37/foz
$1498current price $14.98$0.37/fozOGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Shampoo, 40 fl. oz.
3404.3794 out of 5 Stars. 340 reviews4.3794 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Minoxidil 5% 120 Day Foam, 8.44 oz., $32.98, $3.91/oz
$3298current price $32.98$3.91/ozMember's Mark Minoxidil 5% 120 Day Foam, 8.44 oz.
153.8 out of 5 Stars. 15 reviews3.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Conditioner, 40 fl. oz., $14.98, $0.37/foz
$1498current price $14.98$0.37/fozOGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Conditioner, 40 fl. oz.
1984.4192 out of 5 Stars. 198 reviews4.4192 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAussie Kids Moist Shampoo, Conditioner and Detangler Kit
Members-only priceAussie Kids Moist Shampoo, Conditioner and Detangler Kit
784.6923 out of 5 Stars. 78 reviews4.6923 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNizoral Anti-Dandruff Shampoo with 1% Ketoconazole, Fresh Scent, 19 fl. oz., $29.99, $1.58/oz
$2999current price $29.99$1.58/ozNizoral Anti-Dandruff Shampoo with 1% Ketoconazole, Fresh Scent, 19 fl. oz.
Available for ShippingShippingKenra Volume 25 Super Hold Finishing Spray, 16 oz., $22.98, $1.44/oz
$2298current price $22.98$1.44/ozKenra Volume 25 Super Hold Finishing Spray, 16 oz.
1294.6512 out of 5 Stars. 129 reviews4.6512 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGarnier Whole Blends Honey Treasures Repairing Shampoo, 40 fl. oz., $10.48, $0.26/foz
$1048current price $10.48$0.26/fozGarnier Whole Blends Honey Treasures Repairing Shampoo, 40 fl. oz.
58574.6942 out of 5 Stars. 5857 reviews4.6942 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGarnier Whole Blends Honey Treasures Conditioner, 40 fl. oz., $10.48, $0.26/foz
$1048current price $10.48$0.26/fozGarnier Whole Blends Honey Treasures Conditioner, 40 fl. oz.
53424.7171 out of 5 Stars. 5342 reviews4.7171 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingShea Moisture 100% Virgin Coconut Oil Daily Hydration Shampoo, 34 fl. oz., $17.98, $0.53/foz
$1798current price $17.98$0.53/fozShea Moisture 100% Virgin Coconut Oil Daily Hydration Shampoo, 34 fl. oz.
4654.0753 out of 5 Stars. 465 reviews4.0753 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOGX Bond Protein Repair 450°F Heat Protect Spray, 6.5 fl. oz., 2 pk., $15.98
$1598current price $15.98OGX Bond Protein Repair 450°F Heat Protect Spray, 6.5 fl. oz., 2 pk.
10014.7243 out of 5 Stars. 1001 reviews4.7243 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMen's Rogaine 5% Minoxidil Topical Hair Growth Treatment, 2 pack, $91.98
$9198current price $91.98Men's Rogaine 5% Minoxidil Topical Hair Growth Treatment, 2 pack
6483.7191 out of 5 Stars. 648 reviews3.7191 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingK18 Leave-in Molecular Repair Hair Mask, 1.7 fl. oz., $39.92, Was $49.98
Now$3992current price Now $39.92, Was $49.98$49.98$10.06 offK18 Leave-in Molecular Repair Hair Mask, 1.7 fl. oz.
153.9333 out of 5 Stars. 15 reviews3.9333 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping