Society Den Lynx Sofa & Loveseat Living Room Set
Freight shipping

Highlights
- Includes sofa and loveseat
- Easily reclines to maximize comfort
- Loveseat has console with convenient cupholders
- Comfortably cushioned foam seats
- Spacious seating for multiple guests
Serta Fleming Faux Leather Loveseat $399.00

Serta Fleming Faux Leather Loveseat


Members also considered
Society Den Florin 2-Piece Living Room Set $2,499.00
$2,49900current price $2,499.00Society Den Florin 2-Piece Living Room Set
Available for ShippingShippingMember's Mark Harrison Leather Sofa $949.00 Was $1,099.00
Now$94900current price Now $949.00, Was $1,099.00$1,099.00Options from $949.00 – $1,099.00$150 offMember's Mark Harrison Leather Sofa
204.4 out of 5 Stars. 20 reviews4.4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ashton Theater Sofa $999.00
$99900current price $999.00Member's Mark Ashton Theater Sofa
93.6667 out of 5 Stars. 9 reviews3.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTristan 3pc Fabric Power Reclining Set with Heat and Massage, Gray $3,999.00
$3,99900current price $3,999.00Tristan 3pc Fabric Power Reclining Set with Heat and Massage, Gray
234.5217 out of 5 Stars. 23 reviews4.5217 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSociety Den Murray Motion Loveseat $899.00
$89900current price $899.00Society Den Murray Motion Loveseat
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSociety Den Florin Power Motion Loveseat with Power Headrest and Console $1,199.00
$1,19900current price $1,199.00Society Den Florin Power Motion Loveseat with Power Headrest and Console
Available for ShippingShippingSierra Mountain Lodge Inspired Tapestry Sofa $999.00
$99900current price $999.00Sierra Mountain Lodge Inspired Tapestry Sofa
463.9783 out of 5 Stars. 46 reviews3.9783 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Elegant Design with Rich Fabric
The Lynx 2PC Living Room Set is crafted to elevate your living space with its timeless style and modern comfort. Wrapped in rich fabric and adorned with elegant contrast stitching, this set brings a sophisticated touch to any room.
Unmatched Comfort and Support
Both pieces in the set feature foam cushioning and supportive high backs, offering unparalleled coziness. Whether you're enjoying a movie night or a quiet moment of relaxation, the Lynx 2PC Living Room Set ensures you stay comfortable for hours.
Smooth Reclining Mechanisms
Experience effortless relaxation with the smooth reclining mechanisms that allow you to seamlessly transition from seated to reclined positions. This feature makes the set perfect for unwinding after a long day.
Convenient and Functional Details
The loveseat includes a centered console with metal cupholders, adding a touch of practicality to the inviting design. This thoughtful detail enhances your relaxation experience, blending functionality with style.
Specifications
Style: Transitional
Shipping: Ships in 2 Boxes
Assembly Required: Yes
Fill
- Seat Fill: Foam
- Back Fill: Foam
- Seat Support: Foam
Sofa Dimensions
- Seat Height: 21"
- Back Height: 26"
- Seat Width: 69"
- Seat Depth: 22"
Loveseat Dimensions
- Seat Height: 21"
- Back Height: 26"
- Seat Width: 23" x 2
- Seat Depth: 22"
Member ratings & reviews
Other popular items in Sofas & Couches
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197754.7978 out of 5 Stars. 19775 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHamilton Storage Sofa Bed Reversible Sectional $999.00
$99900current price $999.00Hamilton Storage Sofa Bed Reversible Sectional
184.7778 out of 5 Stars. 18 reviews4.7778 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingJaden Convertible Fabric Sofa $499.00
$49900current price $499.00Jaden Convertible Fabric Sofa
504.3 out of 5 Stars. 50 reviews4.3 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingElliot Stain-Resistant Fabric 3-Piece Sectional $1,999.00
$1,99900current price $1,999.00Elliot Stain-Resistant Fabric 3-Piece Sectional
134.9231 out of 5 Stars. 13 reviews4.9231 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBryceton Fabric Manual Reclining Loveseat $999.00
$99900current price $999.00Bryceton Fabric Manual Reclining Loveseat
364.6667 out of 5 Stars. 36 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingZion Fabric Storage Sectional with Pullout Bed $1,299.00
$1,29900current price $1,299.00Zion Fabric Storage Sectional with Pullout Bed
453.9333 out of 5 Stars. 45 reviews3.9333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528074.6059 out of 5 Stars. 52807 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939324.8417 out of 5 Stars. 193932 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $6.98 Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88374.8366 out of 5 Stars. 8837 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222304.7305 out of 5 Stars. 22230 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery