O'Keeffe's Working Hands and Night Treatment, 3 oz., 3 pk.
Shipping

Highlights
- Package includes (3) O'Keeffe's Working Hands 3 oz. tubes: 2 Original and 1 Night Treatment
- Formulated with Glycerin, a humectant that attracts external moisture to the skin
- Designed to create a protective barrier and enhance moisture on the skin surface
- Beneficial for chronic dry skin and individuals with diabetes
- Helps to increase moisture levels and forms a protective layer on the skin
Nutrius Brazilian Body Butter Cream, 12 fl. oz., $16.98

Nutrius Brazilian Body Butter Cream, 12 fl. oz.


Members also considered
Gold Bond Healing Hydrating Lotion, 14 oz., 3 pk., $19.96, $0.48/oz
Sponsored$1996current price $19.96$0.48/ozGold Bond Healing Hydrating Lotion, 14 oz., 3 pk.
185 out of 5 Stars. 18 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingO'Keeffe's Healthy Feet and Healthy Feet Night Treatment, 3 oz., 3 pk., $17.98, $2.00/oz
$1798current price $17.98$2.00/ozO'Keeffe's Healthy Feet and Healthy Feet Night Treatment, 3 oz., 3 pk.
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingO'Keeffe's Working Hands, 2.7 oz., 3 pk., $16.98, $2.10/oz
$1698current price $16.98$2.10/ozO'Keeffe's Working Hands, 2.7 oz., 3 pk.
5284.8049 out of 5 Stars. 528 reviews4.8049 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHempz Triple Moisture Whipped Body Crème, 17 fl. oz., 2 pk., $29.96, $0.88/foz
Sponsored$2996current price $29.96$0.88/fozHempz Triple Moisture Whipped Body Crème, 17 fl. oz., 2 pk.
1774.8079 out of 5 Stars. 177 reviews4.8079 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingO'Keeffe's Working Hands Hand Cream, 3 oz., 3 pk., $16.98, $1.89/oz
$1698current price $16.98$1.89/ozO'Keeffe's Working Hands Hand Cream, 3 oz., 3 pk.
1604.85 out of 5 Stars. 160 reviews4.85 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz., $12.88, $0.29/foz
$1288current price $12.88$0.29/fozJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz.
50104.8196 out of 5 Stars. 5010 reviews4.8196 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCeraVe Daily Moisturizing Lotion, Normal to Dry Skin, 12 fl. oz., 2 pk.
Members-only priceCeraVe Daily Moisturizing Lotion, Normal to Dry Skin, 12 fl. oz., 2 pk.
4144.7657 out of 5 Stars. 414 reviews4.7657 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNatureWell Extra Virgin Coconut Oil Moisturizing Cream, 16 oz.
Members-only priceNatureWell Extra Virgin Coconut Oil Moisturizing Cream, 16 oz.
27704.7574 out of 5 Stars. 2770 reviews4.7574 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNatureWell Clinical Retinol Advanced Moisture Cream, 16 oz.
Members-only priceNatureWell Clinical Retinol Advanced Moisture Cream, 16 oz.
9854.6223 out of 5 Stars. 985 reviews4.6223 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLubriderm Daily Moisture Body Lotion, 24 fl. oz., 2 pk.
Members-only priceLubriderm Daily Moisture Body Lotion, 24 fl. oz., 2 pk.
23194.6624 out of 5 Stars. 2319 reviews4.6624 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Hydrating Hand Serum, 3 pk., $12.98
$1298current price $12.98NatureWell Hydrating Hand Serum, 3 pk.
Available for ShippingShippingVaseline Cocoa Radiant Lotion Set, $12.96, $0.26/foz
$1296current price $12.96$0.26/fozVaseline Cocoa Radiant Lotion Set
1593.2704 out of 5 Stars. 159 reviews3.2704 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAveeno Stress Relief Body Lotion, 3 pk., $15.98, $0.42/oz
$1598current price $15.98$0.42/ozAveeno Stress Relief Body Lotion, 3 pk.
7633.7772 out of 5 Stars. 763 reviews3.7772 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingL'Occitane Best of Provence Collection of 6 Hand Creams, 1 oz., 6 pk., $39.98
$3998current price $39.98L'Occitane Best of Provence Collection of 6 Hand Creams, 1 oz., 6 pk.
23 out of 5 Stars. 2 reviews3 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Vitamin C Brightening Moisture Cream, 16 oz.
Members-only priceNatureWell Vitamin C Brightening Moisture Cream, 16 oz.
6294.6518 out of 5 Stars. 629 reviews4.6518 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Relief for Dry, Cracked Hands
O’Keeffe’s® Working Hands® is a concentrated hand cream designed specifically to heal, relieve, and repair extremely dry, cracked hands. It's an ideal solution for those who frequently suffer from dry skin, providing immediate relief and long-lasting protection.
Safe and Effective
This hand cream is safe for people with diabetes, making it a versatile choice for a wide range of users. When used daily, O’Keeffe’s® Working Hands® is clinically proven to instantly boost moisture levels, create a protective layer on the skin's surface, and help prevent further moisture loss.
Comfortable and Convenient
O’Keeffe’s® Working Hands® is unscented and hypoallergenic, ensuring it's comfortable for even the most sensitive skin types. It's also non-greasy, so it won't leave your hands feeling slick or oily after application. Enjoy the comfort and convenience of this effective hand cream.
Specifications
- Includes: (3) 3 oz. Tubes, 2 Original forumula and 1 Night Treatment
- Product Use: Skin Care
- Scent: Original formula is unscented, Night Treament is inflused with almond oil
- Free From: Hypoallergenic
Directions: Start with a small amount; it's all you need. Over-allocation can lead to stickiness. Apply as needed.
Original Ingredients: Water, Glycerin, Stearic Acid, Isopropyl Myristate,Ceteareth-20, Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Aluminum Starch Octenylsuccinate, Sodium Hydroxide, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Paraffin, Dimethicone, Propylene Glycol, Iodopropynyl Butylcarbamate, Diazolidinyl Urea.
Night Treatment Ingredients: Water, Glycerin, Aluminum Starch Octenylsuccinate, Isopropyl Myristate, Cetyl Alcohol, Hydrogenated Poly (C6-14 Olefin), Dimethicone, Cetearyl Alcohol, Ceteareth-20, Beeswax, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Citrus Paradisi (Grapefruit) Peel Oil, Lavandula Angustifolia (Lavender) Oil, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Ethylene/Propylene/Styrene Copolymer, Butylene/Ethylene/Styrene Copolymer, Polyquaternium-10, PEG-100 Stearate, Glyceryl Stearate, Disodium EDTA, Pentaerythrityl Tetra-di-t-butyl Hydroxyhydrocinnamate, Distearyldimonium Chloride, Dimethicone Crosspolymer, Laureth-23, Laureth-4, Propylene Glycol, Iodopropynyl Butylcarbamate, Diazolidinyl Urea.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 119 reviews
Verified Purchase
Miracle !!!
This product is amazing, my wife had peeling aching fingers because she works in detailing cars. The acid would go thru the gloves sometimes which caused her hands to peel. We tried everything literally ! It had been going on for 2/3 weeks until I found this product. We seen results within the first day ! No more peeling aching red fingers ! Best product out there ! 10/10 would recommend!
Verified Purchase
Works - You Won't Need Another Hand Moisturizer
This actually works! I was pleasantly surprised; not only did the burning sensation on my hands due to repeated use of disinfectants cease the same night; it moisturizes deeply, has no scent (even the night cream is very mildly scented) and its just about right - not too greasy or too light. The moisturization feeling stays on even with hand wash. I absolutely recommend this product despite the size it comes in - its worth it. The reviews I read are spot on!
Verified Purchase
Working Hands works great!
My husband has VERY dry hands all year long. They get worse in the winter! He uses it every night before going to bed. He says it works very well. His hands are much softer.
Other popular items in Body Lotion
Hempz Original Body Moisturizer, 17 fl. oz., 2 pk., $29.96, $0.88/foz
Sponsored$2996current price $29.96$0.88/fozHempz Original Body Moisturizer, 17 fl. oz., 2 pk.
2004.81 out of 5 Stars. 200 reviews4.81 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Bergamot & Grapefruit Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk., $19.98, $0.62/oz
$1998current price $19.98$0.62/ozNatureWell Bergamot & Grapefruit Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk.
Available for ShippingShippingAveeno Baby Daily Moisture Lotion with Pump, 24hr Protection, 18 fl. oz., 2 pk.
Instant Savings
Members-only price$2 offEnds Sep 30Aveeno Baby Daily Moisture Lotion with Pump, 24hr Protection, 18 fl. oz., 2 pk.
18514.8298 out of 5 Stars. 1851 reviews4.8298 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
Sponsored$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJohnson's Moisturizing Pink Baby Lotion with Coconut Oil, 33.8 fl. oz.
Instant Savings
Members-only price$1 offEnds Sep 30Johnson's Moisturizing Pink Baby Lotion with Coconut Oil, 33.8 fl. oz.
27023.6839 out of 5 Stars. 2702 reviews3.6839 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingL'Occitane Almond Shower Oil, Choose Size, $22.98, $2.74/foz
$2298current price $22.98$2.74/fozL'Occitane Almond Shower Oil, Choose Size
124.5833 out of 5 Stars. 12 reviews4.5833 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingL'Occitane Almond Supple Skin Oil, 3.3 oz., $36.98, $11.21/oz
$3698current price $36.98$11.21/ozL'Occitane Almond Supple Skin Oil, 3.3 oz.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742124.6653 out of 5 Stars. 74212 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423584.8562 out of 5 Stars. 42358 reviews4.8562 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingL'Occitane Karité Confort Ultra Rich Body Cream, 6.9 oz., $32.98
$3298current price $32.98L'Occitane Karité Confort Ultra Rich Body Cream, 6.9 oz.
Available for ShippingShippingNatureWell Shimmering Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk., $19.98, $0.62/oz
$1998current price $19.98$0.62/ozNatureWell Shimmering Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk.
74.1429 out of 5 Stars. 7 reviews4.1429 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Peach Blossom Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk., $19.98, $0.62/oz
$1998current price $19.98$0.62/ozNatureWell Peach Blossom Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk.
44.25 out of 5 Stars. 4 reviews4.25 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Lavender Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk., $24.98, $0.78/oz
$2498current price $24.98$0.78/ozNatureWell Lavender Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk.
32.3333 out of 5 Stars. 3 reviews2.3333 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping