Member Bonus: Allstate 5-Year TV Protection Plan
Item # 980409728
Current price is USD$139.99
Prices may vary in club and online
Shipping
Free shippingColumbus, 43215
Return or replace anytime.

Get a $30 statement credit¹ when you open an account 9/1-9/30/26 + learn how to earn 10% back on fuel for a limited time‡ See details
Highlights
- 5-years of protection
- Mechanical and electrical failures during normal use
- Premium tech support
- Fast repairs or replacement
- 5-day service guarantee
- Easy online claims available 24/7


Hero image 0 of Member Bonus: Allstate 5-Year TV Protection Plan, 0 of 1
Members also considered
Angi Gas Grill or Smoker Assembly, $119.00
$11900current price $119.00Angi Gas Grill or Smoker Assembly
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAllstate 3-Year Protection Plan, Notebook Computers $500 to $10,000, $119.99
$11999current price $119.99Allstate 3-Year Protection Plan, Notebook Computers $500 to $10,000
Available for ShippingShippingAllstate 5-Year Protection Plan, TVs $300 to $499.99, $54.99
$5499current price $54.99Allstate 5-Year Protection Plan, TVs $300 to $499.99
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAngi Patio Set Assembly, $129.00
$12900current price $129.00More options from $85.00Angi Patio Set Assembly
31 out of 5 Stars. 3 reviews1 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAllstate 5-Year Protection Plan, Furniture $1000 and Up, $129.99
$12999current price $129.99Allstate 5-Year Protection Plan, Furniture $1000 and Up
23 out of 5 Stars. 2 reviews3 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAngi Treadmill Assembly, $149.00
$14900current price $149.00Angi Treadmill Assembly
32.3333 out of 5 Stars. 3 reviews2.3333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAngi Trampoline Assembly, $179.00
$17900current price $179.00Angi Trampoline Assembly
11 out of 5 Stars. 1 reviews1 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAngi Garage or Closet Storage Assembly, $69.00
$6900current price $69.00Angi Garage or Closet Storage Assembly
Available for ShippingShippingAllstate 2-Year Protection Plan, Portable Electronic $50 to $99.99, $14.99
$1499current price $14.99Allstate 2-Year Protection Plan, Portable Electronic $50 to $99.99
31.6667 out of 5 Stars. 3 reviews1.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAngi Exercise Bike Assembly, $99.00
$9900current price $99.00Angi Exercise Bike Assembly
Available for ShippingShippingAngi Sofa Assembly, $159.00
$15900current price $159.00More options from $89.00Angi Sofa Assembly
6523.181 out of 5 Stars. 652 reviews3.181 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAllstate 5-Year Protection Plan, Furniture Up to $100, $9.99
$999current price $9.99Allstate 5-Year Protection Plan, Furniture Up to $100
11 out of 5 Stars. 1 reviews1 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBed Frame Assembly Service, $179.00
$17900current price $179.00Options from $179.00 – $279.00Bed Frame Assembly Service
16363.9725 out of 5 Stars. 1636 reviews3.9725 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAngi Home Gym Assembly, $149.00
$14900current price $149.00Angi Home Gym Assembly
21 out of 5 Stars. 2 reviews1 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAllstate 5-Year Protection Plan, Furniture $100 to $199, $29.99
$2999current price $29.99Allstate 5-Year Protection Plan, Furniture $100 to $199
11 out of 5 Stars. 1 reviews1 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Please note that members have 60-days from the original purchase date of a qualifying item to purchase the accompanying protection plan.
info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it.Â
Specifications
Allstate Protection Plans
Protect your new TV
5-Year Protection Plan
- Mechanical and electrical failures
- Screen failure
- Remote failure
- Broken buttons
- Power surges
- Speaker failure
- Won’t power on
Premium Tech Support
- Setting up a new purchase or device
- Connecting your device to wi-fi or other devices
- Tech support advice when you need it
5-Day Service Guarantee
- Visit AllstateProtectionPlans.com/SamsClub for details
Fast Repairs or Replacements
Easy Online Claims Available 24/7
How does my plan work with the manufacturer's warranty?
TVs at Sam’s Club come with a manufacturer’s warranty that lasts one year from the date of purchase. If there is an issue during this time that is covered by the warranty, you will be referred to the manufacturer for service. If there is an issue that is not covered by the manufacturer during the warranty period but is included in your Allstate plan, Allstate will cover it.
To file a claim:
- File a claim at AllstateProtectionPlans.com/SamsClub anytime, 24/7. Or call us at (888) 240-6940.
- Have your receipt and covered item with you.
- Many claims are approved instantly. in other cases, a specialist will guide you through next steps.
- Most TVs are repaired by an in-home repair technician on their first visit. If we can't repair it, or if your TV is under $500, we’ll send you a replacement or reimburse you for one.
Member ratings & reviews
0 out of 5 stars
Other popular items in Shop By Brands
M&M'S Milk Chocolate Candy, 1.69 oz., 48 pk., $52.48, $1.09/ea
$5248current price $52.48$1.09/eaM&M'S Milk Chocolate Candy, 1.69 oz., 48 pk.
63564.716 out of 5 Stars. 6356 reviews4.716 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWORX 2Pk Double-sided Tape Measure with Magnetic Hook (16/25FT), $14.98
$1498current price $14.98WORX 2Pk Double-sided Tape Measure with Magnetic Hook (16/25FT)
104.6 out of 5 Stars. 10 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDisney Baby: Skidamarink-a-Doo, I Love You!, Board Book, $10.84
$1084current price $10.84Disney Baby: Skidamarink-a-Doo, I Love You!, Board Book
74.8571 out of 5 Stars. 7 reviews4.8571 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total, $18.78, $0.04/ea
$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434404.8217 out of 5 Stars. 43440 reviews4.8217 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Performance Bleach, 3 ct., 363 fl. oz., $18.98, $0.05/foz
$1898current price $18.98$0.05/fozClorox Performance Bleach, 3 ct., 363 fl. oz.
112554.8257 out of 5 Stars. 11255 reviews4.8257 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHeinz Original Tomato Ketchup, 44 oz., 3 pk., $10.98, $0.08/oz
$1098current price $10.98$0.08/ozHeinz Original Tomato Ketchup, 44 oz., 3 pk.
314504.8432 out of 5 Stars. 31450 reviews4.8432 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKraft Singles American Cheese Slices 3 lbs., 72 ct., $9.36, $0.13/ea
$936current price $9.36$0.13/eaKraft Singles American Cheese Slices 3 lbs., 72 ct.
138804.8177 out of 5 Stars. 13880 reviews4.8177 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMars Halloween Variety Pack Candy, Mini & Fun Size, 185 pcs., $21.98, Was $23.98, $0.12/ea
Instant Savings
Now$2198current price Now $21.98, Was $23.98$23.98$0.12/ea$2 offEnds Oct 31Mars Halloween Variety Pack Candy, Mini & Fun Size, 185 pcs.
6624.6767 out of 5 Stars. 662 reviews4.6767 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKool-Aid Jammers Juice Pouches Variety Pack 6 fl. oz., 40 pk., $8.78, $0.04/foz
$878current price $8.78$0.04/fozKool-Aid Jammers Juice Pouches Variety Pack 6 fl. oz., 40 pk.
47374.7636 out of 5 Stars. 4737 reviews4.7636 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Chicken Broth, 32 oz., 6 pk., $7.98, $0.04/foz
$798current price $7.98$0.04/fozMember's Mark Chicken Broth, 32 oz., 6 pk.
81494.8103 out of 5 Stars. 8149 reviews4.8103 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs., $54.98, Was $57.98, $1.25/lb
Now$5498current price Now $54.98, Was $57.98$57.98$1.25/lb$3 offPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs.
77564.7806 out of 5 Stars. 7756 reviews4.7806 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans, $42.98, $0.13/oz
$4298current price $42.98$0.13/ozPurina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans
3214.5919 out of 5 Stars. 321 reviews4.5919 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHuggies Natural Care Sensitive Baby Wipes, Fragrance Free, 17 pk., 1088 Wipes
Members-only priceHuggies Natural Care Sensitive Baby Wipes, Fragrance Free, 17 pk., 1088 Wipes
119604.7823 out of 5 Stars. 11960 reviews4.7823 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMars Halloween Variety Pack Mini & Fun Size Assorted Candy, 83.27 oz., 290 pcs., $26.98, Was $29.98, $0.09/ea
Instant Savings
Now$2698current price Now $26.98, Was $29.98$29.98$0.09/ea$3 offEnds Sep 30Mars Halloween Variety Pack Mini & Fun Size Assorted Candy, 83.27 oz., 290 pcs.
5774.8336 out of 5 Stars. 577 reviews4.8336 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStarburst & Skittles Full Size Chewy Candy, Variety Pack, 30 pcs., $29.88, $1.00/ea
$2988current price $29.88$1.00/eaFrom $29.88Starburst & Skittles Full Size Chewy Candy, Variety Pack, 30 pcs.
10624.8023 out of 5 Stars. 1062 reviews4.8023 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping