Little Brainiac Neuro+ Smoothie, Choose Flavor
Shipping

Highlights
- 2 packs of 6 x 3.5 oz. pouches, total of (12) 3.5 oz. pouches available in Strawberry Banana, Blueberry Carrot, or Blueberry Banana Oat
- Little Brainiac Neuro+ stage 1 first foods, for babies 6+ months
- Brain building nutrients found in breastmilk and some formulas - MFGM, Omega-3s + Choline
- No Added sugar, artificial ingredients, or fillers, Non-GMO
- Developed by Pediatricians, Neurologists and Nutritionists & Clean Label Project Certified
Little Brainiac Neuro+ Smoothie, Choose Flavor, $15.98, Was $19.98, $0.38/oz

Little Brainiac Neuro+ Smoothie, Choose Flavor


Members also considered
Gerber Toddler Pouch Variety Pack, 3.5 oz., 12 ct., $17.98, $0.43/oz
Sponsored$1798current price $17.98$0.43/ozGerber Toddler Pouch Variety Pack, 3.5 oz., 12 ct.
2924.8151 out of 5 Stars. 292 reviews4.8151 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeech-Nut Veggies and Fruities Stage 2 Baby Food Pouch, Variety Pack, 3.5 oz., 18 ct., $14.48, Was $18.48, $0.23/oz
Instant Savings
Now$1448current price Now $14.48, Was $18.48$18.48$0.23/oz$4 offEnds Sep 30Beech-Nut Veggies and Fruities Stage 2 Baby Food Pouch, Variety Pack, 3.5 oz., 18 ct.
1394.8273 out of 5 Stars. 139 reviews4.8273 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk., $14.98, $1.25/ea
$1498current price $14.98$1.25/eaAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk.
2494.6948 out of 5 Stars. 249 reviews4.6948 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGerber 2nd Foods Fruit & Veggie Variety Pack, 4 oz., 30 ct., $23.98, $0.20/oz
Sponsored$2398current price $23.98$0.20/ozGerber 2nd Foods Fruit & Veggie Variety Pack, 4 oz., 30 ct.
6864.7915 out of 5 Stars. 686 reviews4.7915 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingGerber Lil' Crunchies Baked Grain Snack, Variety Pack, 1.48 oz., 8 ct., $18.28, $1.54/oz
$1828current price $18.28$1.54/ozGerber Lil' Crunchies Baked Grain Snack, Variety Pack, 1.48 oz., 8 ct.
3714.7628 out of 5 Stars. 371 reviews4.7628 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingGerber Grain & Grow Cereal Snack Puffs, Variety Pack, 1.48 oz., 8 ct., $18.58, $1.57/oz
$1858current price $18.58$1.57/ozGerber Grain & Grow Cereal Snack Puffs, Variety Pack, 1.48 oz., 8 ct.
7444.8938 out of 5 Stars. 744 reviews4.8938 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Advanced Nutrition for Growing Minds
Little Brainiac Neuro+ Smoothie with Omega 3s - 3.5 oz., 12 count offers advanced nutrition tailored for your little one’s developmental needs. Packed with key brain-building nutrients like MFGM, Omega-3s DHA/EPA, and Choline, these pouches provide essential support as babies transition from bottles to solids. Designed for babies 6 months and older, this blend is ideal for early brain development.
Organic Ingredients for Your Baby
Crafted with smooth blends of organic fruits, vegetables, and full-fat dairy, these pouches deliver wholesome nutrition without compromise. Made with organic, non-GMO ingredients and full-fat milk sourced from grass-fed cows, they ensure your baby receives clean and natural nourishment. Plus, there’s no added sugar, artificial ingredients, or fillers—just pure goodness.
Clean Label Certification
Little Brainiac Neuro+ Smoothies are Clean Label Project certified, meaning they are rigorously tested for over 400 contaminants, including heavy metals and pesticides. Parents can trust the quality and safety of these pouches, knowing they meet high standards for clean nutrition.
Expertly Developed for Early Development
These baby pouches are backed by a team of leading Pediatricians, Neurologists, and Pediatric Nutritionists. Developed with care and expertise, they provide the essential nutrients babies need for early brain development, ensuring a strong foundation for growth and learning.
Specifications
| Key Specifications | |
| Product Type/Size/Count: | Little Brainiac Neuro+ Smoothie Baby Food Pouch with Omega 3s - 3.5 oz., 12 count |
| Form: | Puree |
| Stage & Age Range: | 1st Stage, 6 months + |
| Ingredient List: | Organic Strawberries, Organic Bananas, Organic Carrots, BrainPack(R) (Powdered Buttermilk (source of MFGM), Omega-3 DHA/EPA (Fish Oil), Choline Chloride, Mixed Tocopherols (Vitamin E)), Organic Natural Flavors, Citric Acid and/or Ascorbic Acid Organic Bananas, Organic Pumpkin, Organic Apples, Organic Blueberries, Organic Strawberry, BrainPack® (Powdered Buttermilk (source of MFGM), Omega-3 DHA & EPA (Fish Oil), Choline Chloride, Mixed Tocopherols (Vitamin E)), Organic Oat Flour, Organic Oat Fiber, Organic Natural Flavors, Citric Acid and/or Ascorbic Acid Organic Carrots, Organic Blueberries, Organic Bananas, BrainPack® (Powdered Buttermilk (source of MFGM), Omega-3 DHA/EPA (Fish Oil), Choline Chloride, Mixed Tocopherols (Vitamin E)), Organic Natural Flavors, Ascorbic Acid and/or Citric Acid |
| Use Instructions: | Squeeze onto spoon or enjoy directly from pouch. |
| Safe Handling Instructions: | Do not microwave or boil. Refrigerate after opening and serve within 24 hours. |
| Container Type: | Pouch |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 387 reviews
Great for growing minds!
[This review was collected as part of a promotion.] I was pleasantly surprised to find that these pouches from Little Brainiac are made with more than just Choline and DHA, but full milk fat as well! Growing brains need a ton of healthy fats to grow, and my little guy says it even makes everything taste the best. We will definitely be including this new Neuro+ blend from Little Brainiac in our snacks for a while.
Very tasty!
[This review was collected as part of a promotion.] I was given this product in exchange for my honest review and my son loved every bit of it! He has been a lover of this brand ever since!
I like the ingredients, he likes the taste.
[This review was collected as part of a promotion.] I tasted it myself, and it wasn't bad, but I ws never a fan of this kind of food. My kid although loves fruit and vegetables poaches, and he approved this one too. I like the ingredients, he likes the taste. it's a win win.
Items you may like
Nestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb., $24.98, $0.32/oz
Sponsored$2498current price $24.98$0.32/ozNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb.
17104.8269 out of 5 Stars. 1710 reviews4.8269 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19364.7107 out of 5 Stars. 1936 reviews4.7107 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
29394.687 out of 5 Stars. 2939 reviews4.687 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingNestle NIDO Lacto-Ease Toddler Formula 1.76 lb., 6 pk., $81.98, $13.66/ea
Sponsored$8198current price $81.98$13.66/eaNestle NIDO Lacto-Ease Toddler Formula 1.76 lb., 6 pk.
284.5714 out of 5 Stars. 28 reviews4.5714 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz., $53.98, $1.35/oz
$5398current price $53.98$1.35/ozSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz.
7144.8403 out of 5 Stars. 714 reviews4.8403 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryEvolur Multifunctional Zoodle High Chair, Choose Color, $119.98
$11998current price $119.98More options from $119.48Evolur Multifunctional Zoodle High Chair, Choose Color
2093.5072 out of 5 Stars. 209 reviews3.5072 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Strawberry, 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Strawberry, 8 fl. oz., 24 pk.
16274.6472 out of 5 Stars. 1627 reviews4.6472 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEnfagrow Premium Toddler Nutritional Drink, Milk-Flavored, 36.6 oz., $27.98, $0.76/oz
$2798current price $27.98$0.76/ozEnfagrow Premium Toddler Nutritional Drink, Milk-Flavored, 36.6 oz.
11434.7708 out of 5 Stars. 1143 reviews4.7708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk., $13.98, $0.14/foz
$1398current price $13.98$0.14/fozPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk.
4784.7448 out of 5 Stars. 478 reviews4.7448 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSimilac 360 Total Care Sensitive Infant Formula, Ready to Feed, 8 fl. oz., 24 ct.
Members-only priceSimilac 360 Total Care Sensitive Infant Formula, Ready to Feed, 8 fl. oz., 24 ct.
3824.7435 out of 5 Stars. 382 reviews4.7435 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping