Deck Impressions 15-Count Solar String Light Dual Mount, 2-Pack
Shipping

Highlights
- Each strand comes with 15 bulbs
- 120 Lumens
- Warm White 2500K light
- Dusk to dawn sensor
Apache Mills Antimicrobial Splatter Guard Mat, Gray, 12-Count, 17" x 20" $49.98 $4.17/ea

Apache Mills Antimicrobial Splatter Guard Mat, Gray, 12-Count, 17" x 20"


Members also considered
Member's Mark Bee Rubber Coir Doormat, 23" x 36" $13.46 Was $19.94
Now$1346current price Now $13.46, Was $19.94$19.94$6.48 offMember's Mark Bee Rubber Coir Doormat, 23" x 36"
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 82" Scroll Wind Spinner $69.98
$6998current price $69.98Member's Mark 82" Scroll Wind Spinner
3654.7644 out of 5 Stars. 365 reviews4.7644 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Sitting French Bull Dog Statue $29.88
$2988current price $29.88Member's Mark Sitting French Bull Dog Statue
1574.8408 out of 5 Stars. 157 reviews4.8408 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember’s Mark 60 oz. Citronella Candle in Cement Trough $24.96
$2496current price $24.96Member’s Mark 60 oz. Citronella Candle in Cement Trough
694.3913 out of 5 Stars. 69 reviews4.3913 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Athena Sectional with Sintered Stone Top and Sunbrella Fabric, 7pc $2,299.00
$2,29900current price $2,299.00Member's Mark Athena Sectional with Sintered Stone Top and Sunbrella Fabric, 7pc
514.1373 out of 5 Stars. 51 reviews4.1373 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBig Joe Outdoor Ottoman $49.98
$4998current price $49.98Big Joe Outdoor Ottoman
1524.6974 out of 5 Stars. 152 reviews4.6974 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKeter All-Weather Grenada Chaise Loungers, Set of 2 $219.98
$21998current price $219.98Keter All-Weather Grenada Chaise Loungers, Set of 2
12093.8768 out of 5 Stars. 1209 reviews3.8768 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Sitting Labrador Dog Statue $49.98
$4998current price $49.98Member's Mark Sitting Labrador Dog Statue
4244.8656 out of 5 Stars. 424 reviews4.8656 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Sitting Golden Retriever Dog Statue $59.88
$5988current price $59.88Member's Mark Sitting Golden Retriever Dog Statue
754.8 out of 5 Stars. 75 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Clybourn Sofa Seating Set, 4pc $2,699.00
$2,69900current price $2,699.00Member's Mark Clybourn Sofa Seating Set, 4pc
104.6 out of 5 Stars. 10 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBackyard Discovery Farmhouse Garden Bench $99.00 Was $149.98
Now$9900current price Now $99.00, Was $149.98$149.98$50.98 offBackyard Discovery Farmhouse Garden Bench
1354.7111 out of 5 Stars. 135 reviews4.7111 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Teak Porch Rocker $209.98
$20998current price $209.98Member's Mark Teak Porch Rocker
6634.7707 out of 5 Stars. 663 reviews4.7707 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Vista Chaise Lounge Set with Sunbrella Fabric, 3pc $1,499.00
$1,49900current price $1,499.00Member's Mark Vista Chaise Lounge Set with Sunbrella Fabric, 3pc
314.6129 out of 5 Stars. 31 reviews4.6129 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCambridge Casual Weston Teak Side Table $109.98
$10998current price $109.98Cambridge Casual Weston Teak Side Table
1424.8592 out of 5 Stars. 142 reviews4.8592 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKeter Bevy Bar 2-in-1 Pop-Up Table and Cooler $99.98
$9998current price $99.98Keter Bevy Bar 2-in-1 Pop-Up Table and Cooler
344.6176 out of 5 Stars. 34 reviews4.6176 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Create a warm and inviting space with the energy-efficient Deck Impressions 15 ct. Solar String Light. This 2-pack comes with two strings of lights for outdoors that provide 10 lumens of warm, white 3000K light to illuminate your patio, garden, pergolas, deck railings, or any outdoor living space. Solar string lights add a fun, party-like element to your outdoor settings while being energy efficient. Powered by solar light, our outdoor patio lights string will provide up to 8 hours of uninterrupted illumination. Each string of lights comes complete with 15 light bulbs, for 30 solar-powered fun festive string lights total. This set creates a magical ambiance that turns any outdoor setting into an enchanting oasis. Each set of Deck Impressions Solar String Lights is 16-feet in length and can easily be set on the ground or wall-mounted for easy setup. Our LED patio string lights are made with weather-resistant polymeric materials so you can enjoy waterproof solar light to illuminate any part of your landscape, regardless of the weather for years to come. Rechargeable batteries and all hardware are included with your LED string lights.
Specifications
- 120 Lumens
- Warm White 2500K light
- Dusk to dawn sensor
- Up to 8-hours of uninterrupted illumination on a full charge
- Wall mount & ground stake options
- Weather-resistant construction
- Batteries and hardware included
Warnings and disclaimers
Ingestion Hazard
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 10 reviews
Pergola lights
These lights are amazing, bright but yet provide a wonderful ambiance. I used 2 strands on my pergola and they make such a difference in the look. At First Need t all the lights seemed to work but then we discovered that we didn’t screw the bulbs in tightly enough ( obviously they’re plastic and don’t break). After doing that they were all lit up. LOVE THEM!
Verified Purchase
Amazing brightness!
Bright Lights that keep the area in lit. Purchased 2 sets to cover 32’. Placed on farm gates.
Verified Purchase
Bright Light's
Great sokar lights for my front yard
Items you may like
Cedar Hill 300 Lumen Under Cabinet Light, 2pk $22.98
$2298current price $22.98Cedar Hill 300 Lumen Under Cabinet Light, 2pk
374.1081 out of 5 Stars. 37 reviews4.1081 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWestinghouse LED Rope Lights Color Changing, 2-Pack $26.98 Was $29.98
Instant Savings
Now$2698current price Now $26.98, Was $29.98$29.98$3 offEnds Oct 24Westinghouse LED Rope Lights Color Changing, 2-Pack
244.7917 out of 5 Stars. 24 reviews4.7917 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939634.8417 out of 5 Stars. 193963 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173724.8552 out of 5 Stars. 17372 reviews4.8552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDeck Impressions Solar Wall/Fence Light with Motion Sensor, 3-Pack $44.98
$4498current price $44.98Deck Impressions Solar Wall/Fence Light with Motion Sensor, 3-Pack
314.7097 out of 5 Stars. 31 reviews4.7097 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDeck Impressions 6" Solar/USB LED Crackle Glass Globe Lights, Choose Pack $39.98 Was $49.98
Instant Savings
Now$3998current price Now $39.98, Was $49.98$49.98More options from $29.98$10 offEnds Oct 25Deck Impressions 6" Solar/USB LED Crackle Glass Globe Lights, Choose Pack
114.4545 out of 5 Stars. 11 reviews4.4545 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWestinghouse 2000 Lumen Rechargeable LED Work Light, Portable 3-Head Garage & Mechanic Light with Magnetic Side Lights, USB Power Bank and Cordless Design $34.98 Was $39.98
Instant Savings
Now$3498current price Now $34.98, Was $39.98$39.98$5 offEnds Oct 24Westinghouse 2000 Lumen Rechargeable LED Work Light, Portable 3-Head Garage & Mechanic Light with Magnetic Side Lights, USB Power Bank and Cordless Design
574.8246 out of 5 Stars. 57 reviews4.8246 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDeck Impressions Farmhouse Solar LED Shepherd's Hook Lanterns, 4-Pack $59.98
$5998current price $59.98Deck Impressions Farmhouse Solar LED Shepherd's Hook Lanterns, 4-Pack
593.2881 out of 5 Stars. 59 reviews3.2881 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDeck Impressions Solar Spotlight with Detached Solar Panel, 4-Pack $39.98 Was $49.98
Instant Savings
Now$3998current price Now $39.98, Was $49.98$49.98$10 offEnds Oct 25Deck Impressions Solar Spotlight with Detached Solar Panel, 4-Pack
323.5 out of 5 Stars. 32 reviews3.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWestinghouse 5000 Lumen Wired Barn Light, Set of 2 $79.98
$7998current price $79.98Westinghouse 5000 Lumen Wired Barn Light, Set of 2
304.1667 out of 5 Stars. 30 reviews4.1667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDeck Impressions Solar Integrated LED Landscape Wall Wash Spot Lights, 2-Pack $79.98
$7998current price $79.98Deck Impressions Solar Integrated LED Landscape Wall Wash Spot Lights, 2-Pack
213.8571 out of 5 Stars. 21 reviews3.8571 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCedar Hill 15" LED Ceiling Light With Adjustable Color Temperature $18.38 Was $22.98
Instant Savings
Now$1838current price Now $18.38, Was $22.98$22.98$4.60 offEnds Oct 24Cedar Hill 15" LED Ceiling Light With Adjustable Color Temperature
134.4615 out of 5 Stars. 13 reviews4.4615 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping