OFFLINE-Folgers Decaffeinated Classic Roast Coffee (33.9 oz.)

|2,117 ratings
Current price is $11.86
$0.35/oz
Prices may vary in club and online
How do you want your item?
Sam's credit card
Get a $30 statement credit¹ when you open an account 9/1-9/30/26 + learn how to earn 10% back on fuel for a limited time‡ See details

Highlights

  • Medium-roast ground coffee can be easier on the stomach
  • Decaffeinated and contains less acid
  • Roasted in New Orleans, Louisiana
  • Interlocking seal locks in freshness
We also recommend

Folgers Classic Medium Roast K-Cup Coffee Pods, 100 ct., $47.98, $0.48/ea

Folgers Classic Medium Roast K-Cup Coffee Pods, 100 ct.
current price $47.98
$0.48/ea

Folgers Classic Medium Roast K-Cup Coffee Pods, 100 ct.

4.818 out of 5 stars
4.818 out of 5 Stars. 8846 reviews
Sponsored
OFFLINE-Folgers Decaffeinated Classic Roast Coffee (33.9 oz.)
OFFLINE-Folgers Decaffeinated Classic Roast Coffee (33.9 oz.)
Hero image 0 of OFFLINE-Folgers Decaffeinated Classic Roast Coffee (33.9 oz.), 0 of 7

About this item

Product details

Start the day off right with Folgers® Decaffeinated Classic Roast Coffee with this 33.9-ounce package of high-quality coffee. Folgers coffee is 100 percent pure coffee, which is why it provides a rich, delicious taste every single time. This particular version contains less caffeine, but it still offers the fresh flavor that you need to start the day off right.

Who Makes Folgers Decaffeinated Classic Roast Coffee?

The Folgers Coffee brand was first introduced to the American public in 1850.Folgers is now part of the Smucker’s family: The J.M. Smucker Company, known as Smucker's®, a well-known American manufacturer of a wide variety of popular consumer goods, currently owns the brand. Since the 1990s, Folgers has remained the best-selling ground coffee in the United States. If you're interested in popular, flavor-filled coffee, then you can't go wrong with Folgers coffee.

How Is it Made?

This ground coffee uses select beans and puts them through a unique roasting process that retains its delicious flavor while reducing acid—and it’s decaffeinated, too.

Long Lasting

With up to 270 of six-ounce cups in one container, this item is an excellent choice for anyone needing a lot of coffee. and can provide convenience. Its large size is ideal for offices, but it's also great for any home with coffee drinkers. The Folgers coffee container also features an interlocking seal that can keep the coffee fresh.

info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it. 

Warnings and disclaimers

Disclaimer

"Membership is required to complete an in-club or curbside pickup purchase at Sam's Club."

Member ratings & reviews

4.9 out of 5 stars
stars
2,117 ratings384 reviews
Write a review
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |

Showing 1-3 of 384 reviews

Jun 13, 2018
Reviewer name: capapro
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

Tastes like coffee

I'm an 83-year-old who has drank coffee most of my life; however, I had to give it up after my bladder cancer was scraped. I had had decaf before and found it terrible. I tried different brands without success until I tried Folgers Classic Decaf. To me it tastes the same as regular coffee. I've been over two years cancer free and I continue to drink one to two 14 oz cups a day. It's a great way tp eliminate the caffeine without eliminating the taste.

Helpful?54IEJBFB9B872550000375
Jan 2, 2017
Reviewer name: mopar
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

Great Coffee

I use decaf coffee and Folgers is one of the best. I liked being able to order it from Sam's Club and having it shipped to my door as the closet Sam's Club is 50 miles away.

Helpful?54IEJBFB9B872550000375
Sep 23, 2021
Reviewer name: Momof8
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

Just like regular Folgers

I only drink Folgers coffee. As I've gotten older, caffeine bothers me but I didn't want to give up my coffee. Drinking Folgers decaffeinated was the answer! It tastes just like my regular Folgers but with the caffeine that makes me shaky and cause me to be awake all night.

Helpful?54IEJBFB9B872550000375