Seville Classics UltraHD Workbench

Highlights
- Seville Classics Workbench can accommodate up to 2000 lbs.
- The Seville Workbench has a powder-coated heavy-duty steel frame for added support
- The frame has leveling feet included
- Use in the garage, the kitchen, in a warehouse or anywhere an industrial style table is needed
- Available in three finishes, granite, graphite and red.
Duck Clear Classic EasyLiner – 18"x30' Clear Shelf Liner, $19.98

Duck Clear Classic EasyLiner – 18"x30' Clear Shelf Liner


Top products
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197504.7979 out of 5 Stars. 19750 reviews4.7979 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527144.606 out of 5 Stars. 52714 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods Max, $529.00
$52900current price $529.00Apple AirPods Max
2344.3077 out of 5 Stars. 234 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60104.097 out of 5 Stars. 6010 reviews4.097 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937144.8418 out of 5 Stars. 193714 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Sep 28Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88154.8366 out of 5 Stars. 8815 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626194.8197 out of 5 Stars. 62619 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set, $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
302904.8385 out of 5 Stars. 30290 reviews4.8385 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
741184.6651 out of 5 Stars. 74118 reviews4.6651 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySuncast 6'x4' Extra Large Vertical Outdoor Storage Shed with Shelf, $399.00
$39900current price $399.00Suncast 6'x4' Extra Large Vertical Outdoor Storage Shed with Shelf
553.9455 out of 5 Stars. 55 reviews3.9455 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShipping
About this item
Product details
The Seville Classics® UltraHD Workbench can provide you with a solid table for your work area that will help you keep items up off the floor and allow you to organize your space.
What Can the Seville Classics UltraHD Workbench Be Used For?
This 1.75-inch solid wood work table can help you organize and create an efficient workspace anywhere you place it. Whether you need a new table for your craft room, or could use something durable for the garage, this quality workbench can take on the job. It looks nice enough to use inside the home, but it is also rugged enough to be used in other areas such as garages or woodworking areas.
This heavy duty workbench is versatile enough for kitchens, garages, the laundry room warehouses, work studios and mail rooms. It is the best workbench to consider when you want a good combination of dependability and aesthetic quality.
What Is the Weight Capacity for the Seville Classics UltraHD Workbench?
The Seville Classics UltraHD Workbench can accommodate up to 2,000 lbs. This makes it possible to hold a variety of large and heavy items without causing damage to the bench itself. It features a sturdy powder coated steel frame with leveling feet. This is a very versatile and durable work table that can accommodate various needs.
Get the Seville Classics Workbench at Sam's Club
This industrial workbench has a lot to offer those who work from home creating, repairing or restoring items. At the same time, it can also be used for storage and organization around the home or work place. This workbench is available to purchase in three different finishes, granite, graphite and red. Stop by Sam's Club for all your home garage center needs and find the right tools and equipment to use for your at home business or hobby work area.
Specifications
- All steel construction
- 2000 lb. capacity
- Heavy duty leveling feet
Assembly Instructions (PDF)
Warnings and disclaimers
Disclaimer
"Membership is required to complete an in-club or curbside pickup purchase at Sam's Club."
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 33 reviews
Great work bench
I built a new garage and wanted a couple of good benches. These are very heavy duty and will hold 2000 lbs. The only problem is that the wood top is so nice I don't want to scratch it up, so I put cardboard on the work surface. I got the Red legs. It took about 20 minutes each to assemble. Real easy to put together, I used an impact driver.
Versatile, Solid, Beautiful Bench
This workbench is a heavyweight and thus a challenge to get out of the tightly but well-packaged delivery box. However, that's why it's so sturdy and solid once put together. The Instructions, incidentally, are quite clear, and piecing the bench together is relatively easy, even for a couple of senior citizens like us (it took my wife and me about an hour—including getting all of the pieces out of the box, tightening the 40+ bolts down, making all of the necessary adjustments, and getting the bench installed where I wanted it). And it was all well worth it because this thing is BEAUTIFUL, and it's really STRONG. I have done some hammering, drilling, jigsaw cutting, all with great results as the bench doesn't budge or shake at all! I have even done some customizing of the bench itself—including adding a polycarbonate desktop mat to protect the 1.7” butcher block benchtop. I love the quality materials and solid construction of this workbench and find it easy to recommend.
What QUALITY!
Wow! What a great table. I can't say enough about it's quality and sturdiness. I've also bought 8 tall Seville Ultra HD garage cabinets, as well as 4 upper cabinets. I'm so impressed with all of it. Such quality and precision. Thank you Seville. I highly recommend any of their products.
Top sellers
Nutri-Grain Breakfast Bars Variety Pack, 1.3 oz., 36 pk., $9.98, $0.28/ea
Sponsored$998current price $9.98$0.28/eaNutri-Grain Breakfast Bars Variety Pack, 1.3 oz., 36 pk.
58614.6978 out of 5 Stars. 5861 reviews4.6978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk., $17.98
$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10714.7274 out of 5 Stars. 1071 reviews4.7274 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIce Mountain 100% Natural Spring Water 16.9 fl. oz. 40 pk., $6.98, $0.01/foz
$698current price $6.98$0.01/fozIce Mountain 100% Natural Spring Water 16.9 fl. oz. 40 pk.
64854.8484 out of 5 Stars. 6485 reviews4.8484 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk., $10.48, $0.04/foz
Sponsored$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56704.8176 out of 5 Stars. 5670 reviews4.8176 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk., $18.48, $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113564.6278 out of 5 Stars. 11356 reviews4.6278 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal., $3.62, $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98024.689 out of 5 Stars. 9802 reviews4.689 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs., $5.62, $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120644.5632 out of 5 Stars. 12064 reviews4.5632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAquafina Purified Drinking Water 16.9 oz., 32 pk., $5.78
$578current price $5.78Aquafina Purified Drinking Water 16.9 oz., 32 pk.
130714.6568 out of 5 Stars. 13071 reviews4.6568 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct., $6.68, $0.21/oz
$668current price $6.68$0.21/ozKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct.
119594.832 out of 5 Stars. 11959 reviews4.832 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk., $18.48, $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk.
128884.7747 out of 5 Stars. 12888 reviews4.7747 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryLarge Cantaloupe, 1 ct., $2.97
$297current price $2.97Large Cantaloupe, 1 ct.
93584.0119 out of 5 Stars. 9358 reviews4.0119 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound, $19.74, $6.17/lb
$1974current price $19.74avg. price$6.17/lbFinal cost by weightMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound
58224.7456 out of 5 Stars. 5822 reviews4.7456 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen, $8.22, $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69344.7107 out of 5 Stars. 6934 reviews4.7107 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct., $20.98, $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278194.8295 out of 5 Stars. 27819 reviews4.8295 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound, $16.39, $2.88/lb
$1639current price $16.39avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound
59274.4783 out of 5 Stars. 5927 reviews4.4783 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
